1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gülen okullarına yönelik yeni tedbirler
Gülen okullarına yönelik yeni tedbirler

Gülen okullarına yönelik yeni tedbirler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurtdışı ziyaretlerinde liderlere 'paralel yapı' okulları konusunda uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Paralel yapının uluslararası alanda faaliyet yürütmesini kolaylaştıran kurumlara yönelik yeni tedbirler kapıda.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurtdışı ziyaretlerinde devlet başkanlarına ülkelerinde faaliyette bulunan 'paralel yapı' okullarına dikkat çekerek "Bizde darbe yapmak istediler. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak artık bunlara kefil değiliz. Eğitim maskesi altında, devleti yıkmaya çalışan bir terör örgütü oldukları ortaya çıktı" mesajı verdi.

Ziyaretler sonrasında, Azerbaycan, Gabon ve Senegal, Gülen okullarını hemen kapattı. Kosova, Kongo, Kazakistan, Somali, Japonya ise kapatma işlemlerini başlattı. Maarif Vakfı'nın resmen faaliyete geçmesiyle 100'den fazla ülkede okulların ya MEB'e ya da diğer sivil toplum örgütlerine devredilmesi bekleniyor. 

'Devlet referansı artık yok' 

Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta 'paralel yapı'nın Balkanlar'daki merkezi olarak adlandırılan Arnavutluk'a ziyareti sonrasında tekrar gündeme getirdiği yurtdışındaki 'paralel yapı'nın okullarına ilişkin çalışmalar hızlandırıldı. Fakat Amerika ile çok iyi ilişkilere sahip olan Arnavutluk okulları kapatmaya yönelik herhangi bir adım atmadı. 

'Ülkenizde neye hizmet ettiklerinden emin olamazsınız' 

Erdoğan, bu yapının Türkiye'de devleti yıkmaya yönelik terör örgütü olarak devletin en üst makamları tarafından kabul edildiğini, bunlara karşı mücadele edildiğini, kendi ülkelerinde de benzeri risklerin ortaya çıkabileceği mesajını verdi. 

Bunun üzerine birçok ülke bu okullara ilişkin çalışma başlattı. Ülkelerden Dışişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarına, "Biz bu okulları istemiyoruz. Ancak eğitim gören çocukların mağdur olmaması için ya siz devralın ya da referans olacağınız başka bir kuruma devrini sağlayın" talepleri geldi. Suudi Arabistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan'da Milli Eğitim'e bağlı okulların yönetimlerinin de değişeceği öğrenildi. Birçok ülke okulların devri için Türkiye'den referans kurum adı istedi. 

Maarif Vakfı devreye giriyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yardımcıları, yeni kurulan Maarif Vakfı'nın bu okulların çoğunu devralacağını söyledi. Doğrudan Büyükelçiliğe bağlı okulları ise MEB tarafından doğrudan devralarak yönetimini değiştirecek. Özel kuruluşlarda olan ve artık ilgili ülkenin izin vermediği okulları ise ya Maarif Vakfı ya da diğer özel Türk şirketlerinin devralması sağlanacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum