1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. "Günde 30 40 tane zeytin yiyin!"
"Günde 30 40 tane zeytin yiyin!"

"Günde 30 40 tane zeytin yiyin!"

Prof. Dr. Canan Karatay, "Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, zeytin ve zeytin yağının şifa olduğunu söyledi.

A+A-

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Mersin'in Mut ilçesinde belediye ve kaymakamlığın işbirliğiyle Tarihi Çınaraltı Parkı'nda bu yıl 2'ncisi gerçekleştirilen "Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, zeytin ve zeytinyağının şifa olduğunu söyledi.

gunde-30-40-tane-zeytin-yiyin!-3.jpg

Zeytin ağaçlarının hayat kaynağı olduğunu belirten Karatay, şöyle konuştu:

"Zeytin ağacı hayat ağacıdır. Hepimiz gelip geçeceğiz fakat zeytin ağacı ayakta kalarak, gölgesi, bitkisi, meyvesi, yağı ve yaprağıyla bize sağlık vermekte. Milattan önce 5. yüzyılda Hipokrat, zeytin yaprağı çayı kullanarak kolerayı tedavi etti. Zeytin yaprağının çayını kullanarak miğde ülserini tedavi ediliyor. Çünkü zeytin asırlardan beri Akdeniz havzasından en önemli bitkilerinden biridir."

'Hastanenin yolunu unutursunuz."

Karatay, zeytin yaprağı çayının da bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini vurgulayarak, "Her gün 30-40 zeytin yiyin ve bol bol zeytinyağı kullanın. Bunu yaparsanız hastanenin yolunu unutursunuz." açıklamasını yaptı.

gunde-30-40-tane-zeytin-yiyin!-2.jpg

Allah (c.c) Kuran'da bir çok ayette zeytini zikretmiş ve önemine vurgu yapmıştır:

'Allah, göklerin ve yerin Nûru’dur. O’ nun nûru, şöyle bir misalle anlatılabilir: İçinde lamba bulunan bir fanus; lamba kristal bir cam içinde; kristal de sanki inciden bir yıldız. Lamba, doğuya da batıya da ait olmayan kutlu, pek bereketli bir zeytin ağacından yakılıyor; öyle ki, yağı daha ateş değmeden hemen kendiliğinden ışık veriverecek. Nur, yine nur. Allah, kimi dilerse onu nûruna iletir. Allah, (gerçeği anlamaları için) insanlara böyle misaller verir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.' (Nur Suresi 35)

'Allah onunla size ekinler, zeytin ve hurma ağaçları, üzümler ve her türlü ürünü yetiştirir. Düşünen kimseler için bunda ders vardır.' (Nahl Suresi 11)

gunde-30-40-tane-zeytin-yiyin!-4.jpg

Allah Tin suresinde zeytine yemin etmiştir:

'Andolsun incire ve zeytine! Ve Sina Dağı'na, Ve şu Emin Belde'ye.' (Tin Suresi 1-3)

Ayrıca Allah Rasulü zeyinyağı ile ilgili olarak: "Zeytinyağını yiyiniz ve sürününüz. Çünkü o, bereketli bir ağaçtandır." (Tirmizi) demiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler