1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Haçlı Koalisyonu'nda müttefiklerin vazifeleri
Haçlı Koalisyonu'nda müttefiklerin vazifeleri

Haçlı Koalisyonu'nda müttefiklerin vazifeleri

ABD'nin NATO zirvesinde gündeme getirdiği İslam Devleti'ne karşı oluşturulan Haçlı koalisyonunda yer alan ülkelerden bir kısmının İslam Devleti ile savaşa sunacakları katkı açıklandı.

A+A-

Türkiye ’nin yer almadığı koalisyondaki ülkelerin bir bölümü askerî destek sağlarken, geri kalanlar insanî yardımda bulunacak. 

ABD: Irak’ta İslam Devleti’ne karşı hava operasyonlarına bir süredir devam eden ABD, operasyonların Suriye’ye genişletileceğini açıklamıştı. İslam Devleti’ne karşı Irak’ta bugüne kadar 150’den fazla hava saldırısı düzenleyen ABD’nin Dışişleri Bakanı John Kerry, koalisyonda yer alanların rollerini açıklamak için henüz erken olduğunu belirtti. 

Avustralya: Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaklaşık sekiz adet Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri F/A-18 tipi savaş uçağının yanı sıra erken uyarı mekanizmasına sahip uçaklar, tankerler, 600 askeri birlik ve nakliye uçakları konuşlandıracak. Bunun yanı sıra, Avustralya Irak’a askerî danışmanlar gönderecek. Başbakan Tony Abbott’ın ofisinden yapılan açıklamada, ülkenin kara harekatına katılmayacağı belirtilmişti. 

İngiltere: İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin İslam Devleti’ne karşı Kürt birliklerini silahlandıracağını, Irak hükümetine destek vereceğini, insanî yardım yapacağını ve Birleşmiş Milletler’le koordinasyon içinde olacağını açıklamıştı. Suriye’deki İslam Devleti  hedeflerine düzenlenecek hava harekatına katılmanın “karmaşık” olacağını söyleyen Cameron, “İslam Devleti  tehdidiyle baş etmek için her türlü adımı atmaya hazır olduklarını” vurgulamıştı. 

Fransa: İlk olarak Irak’ta keşif uçuşlarına başlayan Fransa, daha sonra İslam Devleti hedeflerini vurdu. İslam Devleti’ne karşı mücadelede mühimmat desteğinde bulunan ülke , askerî birliklerin eğitilmesine de ülkeye özel harekat birlikleri göndererek katkı sağlayacak. Fransa, İslam Devleti kuşatması altındaki Amerli kasabasını kurtarma operasyonuna da havadan insanî yardım göndererek destek vermişti. 

Almanya: İslam Devleti’ni destekleyen eylemleri ve faaliyetleri yasaklayan Almanya’da İslam Devleti bayrağını da yasa dışı ilan edildi. İslam Devleti ile savaşan Kürtlere askerî yardım yapan Almanya, Peşmerge’ye silahların kullanımı konusunda eğitim veriyor ve bölgeye silah gönderiyor. 

Kanada: İslam Devleti ile mücadelede teçhizat ve mühimmat desteği sağlayan Kanada’nın Başbakanı Stephen Harper, 50 Kanada özel harekat askerinin danışmanlık görevi gerekçesiyle Irak’ta olduğunu açıkladı. Harper, ülke askerlerinin doğrudan çatışmaya girmeyeceğinin de altını çizdi. 

İtalya, Polonya, Danimarka, Arnavutluk ve Hırvatistan: Teçhizat ve mühimmat desteği sağlıyorlar. 

Yeni Zellanda, Romanya ve Güney Kore: Bu ülkelerin insanî yardım sağladığı ifade edilirken, Güney Kore’nin örgütle mücadeleye 1.2 milyon dolar ayırdığı açıklandı. 

Suudi Arabistan: ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Suudi Arabistanlı mevkidaşı Suud el-Faysal’ın görüşmelerinin ardından yapılan açıklamada Suudi Arabistan’ın İslam Devleti’ne karşı savaşanlara eğitim vermeyi teklif ettiği belirtildi. Ülkeden daha sonra yapılan açıklamada ise Suudi Arabistan’ın koalisyona “sağlayabileceklerinin sınırının olmadığı” vurgulandı. Aynı zamanda, Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler’in hazinesine, Irak’a yapılan insanî yardım çalışmalarında kullanılmak üzere 500 milyon dolar yatırdı ve ABD’nin Suriyeli muhalifleri eğitmesi yönünde kendilerine yönelttiği isteği kabul etti. ABD, Suudi Arabistan, Katar ve Mısır’ın televizyon kanallarını İslam Devleti karşıtı mesajları yaymakta kullanmasını ve din adamlarının İslam Devleti'ne karşı olduklarını sıklıkla dile getirmesini istiyor. 

Katar: İnsanî yardım uçuşları gerçekleştirdi. 

Ürdün: ABD’nin liderlik ettiği koalisyona alenî bir şekilde katılması durumunda ülke içindeki etikin müslümanların tepkisinden çekinen Ürdün, koalisyona istihbarat desteği vermenin yanı sıra özel harekat birliklerini de hazır tutacak.

Birleşik Arap Emirlikleri: İslam Devleti’ne karşı mücadelede hava kuvvetlerinin kullanılmasını teklif etti. 

Bahreyn: İslam Devleti’nin para kaynağının nasıl kesileceğine dair bir konferansa ev sahipliği yapacak. 

Belçika: Koalisyona, F-16 savaş uçakları, nakliye uçakları ve özel harekat birliklerini önerdi. 

Finlandiya: İslam Devleti'nin ortadan kaldırılması için uzun dönemli bir çözümü desteklediğini ifade eden Finlandiya, askerî destek vermeyecek ve herhangi bir çatışmaya katılmayacak. 

Japonya: Irak ve Suriye’den İslam Devleti'den kaçan mültecilere insanî yardım için 25.5 milyon dolar katkı sağlayacak. Tokyo, İslam Devleti'ne  karşı askerî destek sağlamayacağını açıkladı. 

Hollanda: İslam Devleti  bağlantılı kişilerin ülkelerine girmesini engellemeye çalışan Hollanda’da yetkililerin bir bölümü, hicret edenlerin vatandaşlıklarının ellerinden alınması için istekte bulundu. 

Mısır: Mısır’ın İslam Devleti ile mücadelede kritik bir rol oynadığını belirten Kerry, iki ülke arasında askerî işbirliği ihtimalini tartıştıklarını belirtmişti. Ne var ki, Mısır’ın koalisyona sağlayacağı katkı henüz net olarak bilinmiyor. 

Irak: Haydar el-Abadi hükümeti, İslam Devleti’ne karşı mücadelede uluslararası toplumun desteğini istemiş ve hükümetinin Sünnileri de kapsayacağına söz vermişti. 

Lübnan: Lübnan Başbakanı Tammam Salam, İslam Devleti’nin yayılması konusunda uyarılarda bulunurken, Hizbullah’ın aktif bir şekilde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı desteklediği biliniyor. Ancak, ülkenin koalisyona sağlayacağı katkı henüz netleşmedi. 

Kuveyt: Henüz koalisyona sağlayacağı katkı belli olmasa da Kuveyt, ülke içinden İslam Devleti'ne  yapılan bağışları kontrol altına alması için baskı altında. 

Norveç: Irak ordusuna askerî eğitim verecek, ancak savaş uçaklarını bölgeye göndermeyecek. 

Bulgaristan: Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, birkaç hafta içinde Kürt bölgesine hafif silahlar ve askerî teçhizat gönderileceğini açıkladı. 

Çek Cumhuriyeti: İslam Devleti’ne karşı savaşan Kürtlere askerî eğitim verecek. Çek Cumhuriyeti, daha önce de bölgeye askerî teçhizat göndereceğini açıklamıştı. 

Estonya: Bir milyon top mermisi bağışladı. 

Lüksemburg, İspanya, İrlanda: İnsanî yardım sağlıyor. 

Umman: Umman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkenin koalisyondaki rolüne dair herhangi bir detay verilmezken, ülkenin İslam Devleti ile mücadelede “elinden geleni yapacağı” vurgulandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.