1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Haçlıların Türkiye'yi savaşa çekme oyunları
Haçlıların Türkiye'yi savaşa çekme oyunları

Haçlıların Türkiye'yi savaşa çekme oyunları

İslam Devleti'ne karşı oluşturulan Haçlı koalisyonun Türkiye'yi ikna edememesi üzerine, Amerika kaynaklı haberlerle oluşturulan korku ve terör algısı ile Türk hükümeti üzerinde bir kamuoyu baskısı oluşturulmak isteniyor.

A+A-

Yurt içinde İslam karşıtı haber kaynaklarında çıkan haberlerde hükümet koalisyona karşı aldığı tavır sebebiyle suçlanıyor. 

Haberde Kerry'nin Türkiye ziyaretinde  "uyuyan hücreler" yalanı ile hükümeti üstü kapalı uyardığı, koalisyona katılmadıkları takdirde, bu hücrelerin harekete geçeceği imasında bulunduğuna yer verilmiş.

Haberin net bir kaynaktan ziyade, varsayımlara ve Kerry'nin söylediği düşünülen sözlerine dayanması, aynı zamanda İsrail-ABD taşeronu Taraf tarafından servis edilmesi, kötü kokuların daha net hissedilmesine sebep oluyor.

Son olarak Suriye'deki Esed yanlısı alevi-sol örgütlerin düzenlediği aşikar olan Reyhanlı saldırısının, hiç bir bulgu olmamasına rağmen müslümanlar tarafından yapıldığı havası oluşturularak, bu saldırıların tekrarlanma ihtimalinin olduğu belirtilmiş.

Bu tarz haberlerle hükümeti köşeye sıkıştırmayı hedefleyen mantık yoksunu gazetecilerin kalemleri gibi beyinleri de Amerikaya satıldığı için bariz akıl tutulmaları yaşıyorlar. İslam Devleti'ne karşı oluşturulan koalisyonda bulunmama kararı alan ve batının tepkisini çeken bir Türkiye'ye İslam Devleti'nin saldırmasının düşünülmesi ancak akıl nimetinden yoksunlukla açıklanabilir.

Bu haberle beraber Times'da çıkan bir haberde bugün aynı şekilde İslam Devleti düşmanı olmakla beraber Amerika-İsrail ekseninde habercilik yapan kurumlarda manşetlere taşındı.

Times'in iddasının Taraf'ın yalanları ile "paralel" lik taşıması oluşturulan algı operasyonunda kimlerin işbirliği içinde olduğunu gösterir nitelikte. 

Times'in diplomasi editörü Roger Boyes'in analizindeki başlık maksadı açıklar nitelikte: "IŞİD'in asıl hedefi Türkiye" 

İslam Devleti'nin İngiliz vatandaşını keserek Türkiye'ye mesaj gönderdiğini iddia eden Boyes'in iddiasının az da olsa tutarlı olabilmesi için Türkiye'nin gelişmelerin başından itibaren İslam Devleti ile ittifaka gönülsüz olmaması gerekiyordu. Analizinin arasında geçiş yapan ve sınır boylarında bulunan mücahitlerin Türkiye için çok büyük saldırı tehlikeleri barındırdığı iftirası başıboş bir iddia olarak orta yere bırakılmış. Oysa ki Amerika ve Batının aktif olarak açıktan desteklediği PKK'nin yurt içinde yaptığı saldırılar daha gerçekçi ve ayağı yere basan saldırılar olarak karşımızda duruyor.

Kamuoyu üzerinde algı operasyonuna başlayan Amerika'nın henüz sağlam bir zemine oturamamış koalisyona Türkiye'yi mecbur edebilmek için kirli tezgahlara başvurup başvurmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Hükümet ve kurumlar nezninde tutmayacağı aşikar olan provakasyon kokulu haberlerin halk üzerinde ki etkisini ise zaman gösterecek.

Kaynak: Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.