1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hagel, İslam Devleti'ne karşı İncirlik'i mi istiyor?
Hagel, İslam Devleti'ne karşı İncirlik'i mi istiyor?

Hagel, İslam Devleti'ne karşı İncirlik'i mi istiyor?

Savunma Bakanı Chuck Hagel'in ikmal ve hava taşımasına yönelik isteği kulislerde, İncirlik ve Malatya gibi daha önce operasyonlarda kullanımına izin verilen üsleri akla getirdi

A+A-

Amerikan savunma Bakanı Chuck Hagel, İslam Devleti’ne karşı oluşturulacak koalisyon için Türkiye’den ikmal, eğitim ve üsler konusunda koalisyona lojistik destek vermesini istedi.

İkmal konusunda yakıt, su ve gıda ikmalinde sınır komşusu olarak Türkiye’nin coğrafi konumuna işaret eden Hagel, bölgede görev alacak küçük askeri grupların desteklenmesi, Iraklıların eğitiminde Türklerin de görev alması, operasyonda havadan yakıt ve su başta olmak üzere gıda gibi insani yardım malzemelerinin ikmali için Ankara’dan talepte bulundu.

Askeri birliklerin sahaya inmeyeceği açıklanmasına karşın Türkiye’den Irak askerlerinin eğitiminde de rol alması istendi. Amerika, İslam Devleti’ne karşı koalisyon için Türkiye’den beklentilerini somutlaştırdı. Beklenen katkılar arasında yakıt ikmali, eğitim ve hava taşıması yer aldı.

İkmal için istiyorlar

Yakıt ikmali ile hava taşımasına yönelik istek kulislerde başta İncirlik ve Malatya gibi Türkiye’nin daha önceki operasyonlarda ve Irak işgalinde kullanımına izin verdiği üsleri akla getirdi. Kaynaklar bu konuda henüz tam bir netlik olmadığını kullanım kesinleşse bile üssün operasyonel değil lojistik anlamda faaliyetinin gündeme geleceğini belirtiyor. Amerika tarafının, “Bizim transferde Türkiye’ye ihtiyacımız var” dediği ve operasyonel katkıdan çok lojistik katkıyı gündeme getirdiği belirtildi.

Türkiye, İslam Devleti’ne karşı oluşturulacak koalisyonda yer alacak ancak koalisyondaki görevi Barack Obama’nın, yol haritasını açıklamasından sonra netleşecek.

Amerikan Savunma Bakanı Hagel, Türkiye’ye yaptığı ilk ziyarette koalisyonda Türkiye’nin ve bölge ülkelerinin görev almasının kaçınılmaz olduğunu belirtti, Irak’ta Sünni kesimin yeniden kazanılması için Türkiye’nin görev üstlenmesini istedi.

Hagel, “Irak ile sınırı olan sizsiniz” mesajı verdi. Ankara, talebe olumlu yanıt verirken, detaylar için önümüzdeki günlerde ABD’den, Türkiye’ye yönelik ziyaretlerin süreceği belirtildi.

Ocak ayında planladığı Türkiye ziyaretini, Erdoğan hükümetiyle soğukluk nedeniyle erteleyen Hagel, NATO Zirvesi’nin hemen ardından Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile de görüşen Hagel’in Ankara’da Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile görüşmemesi ise dikkat çekti.

Hagel’in Türkiye’deki teamüller çerçevesinde Yılmaz’ın muhatabı olarak ağırlanması gerekiyordu ancak Amerika, bu konudaki geleneğini Hagel’in ziyaretinde de bozmadı. Yılmaz, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile yapılan görüşmelere katıldı.

Obama’nın yarın (çarşamba) yapacağı açıklama beklenirken, Hagel, Ankara’yı “Sünni kartıyla” ikna etmeye çalıştı ve İslam Devleti konusunda “Yapabileceğimiz her şeyi yapmakta kararlıyız. Karşılık vermezsek güçleri artar ve bölge bugünkünden çok daha az güvenli olur. Sünnilerin dışlanmaması için sizin de görev almanız kaçınılmaz” mesajı verdi.

Türkiye’nin korkusu

Oluşturulan koalisyon konusunda Türkiye’nin çekincelerine işaret eden Türk kaynaklar, yapılacak silah yardımının yanı sıra Türk rehinelerin hayatının riske atılmamasının önem taşıdığını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.