1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hakimler ısrar etti, HSYK görevden aldı
Hakimler ısrar etti, HSYK görevden aldı

Hakimler ısrar etti, HSYK görevden aldı

HSYK, Hidayet Karaca hakkında tahliye kararı veren hakimleri görevden aldı. 29 ve 32'inci Asliye Mahkemeleri'nin hakimleri hakkında müfettişler ön rapor hazırlamış, görevden uzaklaştırılmalarını istemişti.

A+A-

HSYK 2. Dairesi,  14 Aralık tutukluları hakkında tahliye kararı veren hakim ile "reddi hakim" taleplerini kabul eden hakimi görevden uzaklatırdı.

HSYK müfettişleri, İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ve İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Mustafa Başer için görevden uzaklaştırma kararı verdi. Söz konusu iki hakim dışında Urfa'dan bir hakime için daha uzaklaştırma kararı verildi.

Müfettişler ön rapor hazırladı

Bu arada, HSYK müfettişlerinin toplantıda tahliyelerle ilgili ön rapor hazırladığı öğrenildi. Raporda tahliye kararı veren hakimlerin açığa alınmasının istendiği öne sürüldü.

Mahkemeler arasında tahliye savaşı

14 Aralık operasyonlarında tutuklanan Hidayet Karaca ile bazı polisler hakkında İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi tahliye kararı verdi. Tutukluların avukatları tarafından 10. Sulh Hakimliği'nde devam eden davayla ilgili 29. Asliye Mahkemesi'nde reddi hakim talebinde bulunuldu. Mahkeme ise talebi haklı buldu. Avukatlar daha sonra yetkisi olmadığı halde 32. Asliye Mahkemesi'ne tahliye talebinde bulundular. Asliye Mahkemesi de yetkisini aşarak tahliye taleplerini yerinde buludu. Ancak, İstanbul Başsavcılığı devreye girerek mahkemenin verdiği kararın geçersiz olduğunu, nöbetçi savcının "tahliye müzekkeresi"ni uygulamamasını istedi. Daha sonra İstanbul 10. Sulh Hakimliği, yeni bir karar alarak tahliye kararlarının "yok hükmünde" olduğunu duyurdu.  

10. Sulh Ceza Hâkimi'nin reddedilmesi talebini kabul eden ve tahliye talebinin görüşülmesi için dosyayı İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderen Hâkim Metin Özçelik yeni bir karar verdi.

Tutuklu polislerin avukatları 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Metin Özçelik’e bugün bir başvuru daha yaptı. Avukatlar, ‘Polislerin tutukluluğunun devamı yönünde karar veren İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararının yok hükmünde olduğu yönünde yeni bir karar verilmesini’ talep etti.

Talebi değerlendiren Metin Özçelik, Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) 27. maddesine göre görev ve yetkinin Asliye Ceza Mahkemesi’nde olduğunu belirtti.

Kararda, “CMK hükümlerine göre kesin nitelikteki mahkeme kararlarına karşı üst merciin yazılı emir yolu (olağanüstü kanun yolu) ile ilgili Yargıtay Ceza Dairesi olduğu, İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimliği’nin mahkememiz kararını değerlendirme ve kaldırma yetkisinin bulunmadığı anlaşılmaktadır” denildi.

İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimliği'nin verdiği kararın ‘yok hükmünde olduğuna’ karar veren Özçelik, İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimi Necmettin Kafalı ve kararı yerine getirmeyen yetkililer hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına ve HSYK’ya bildirilmesine hükmetti.

Özçelik tahliye kararının uygulanması için İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi kararının İnfaz Savcılığı'na gönderilmesine hükmetti.

Bu kararın ardından Cumartesi günü polisler için tahliye kararı veren İstanbul 32. Asliye Ceza Hâkimi Mustafa Başer de bir karar verdi. Tahliye kararlarını uygulamayan İnfaz Savcılığı’na yazı gönderen Başer, “Mahkememizce verilen tahliye kararları usûl yasasına uygun, kesin ve itiraza tabi olmayıp, derhal uygulaması gereken kararlardır. Başka bir sulh ceza mahkemesinin kararımızı değerlendirme ve yok sayma şeklinde karar vermesi usûl hukukuna uygun değildir” dedi. Mahkemenin kararını yerine getirmeyenlerin hürriyeti tahdit suçu işleme ihtimali ile karşı karşıya olduğunu belirten Hâkim Mustafa Başer, tahliye kararlarının uygulanmasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.