1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hakkari'de Ölüm Listeleri ve tehdit
Hakkari'de Ölüm Listeleri ve tehdit

Hakkari'de Ölüm Listeleri ve tehdit

Mazlumder, Doksanlı yıllardaki gibi infaz listelerinin var olduğuna dair söylentilerin halk arasında dolaştığını ve bunun çok ciddi bir tedirginliğe yol açtığını gözlemledik" diye konuştu.

A+A-

Mazlum-Der Hakkari Şubesi Başkanı Cengiz Şen, "IŞİD hadisesinden sonra bazı kesimlerce bölgedeki dindar şahsiyetlerin ve islami değerlerin aşağılanmasına yönelik kirli ve bilinçli bir propagandanın yürütülmesi. Doksanlı yıllardaki gibi infaz listelerinin var olduğuna dair söylentilerin halk arasında dolaştığını ve bunun çok ciddi bir tedirginliğe yol açtığını gözlemledik" diye konuştu.

Şen açıklamalarına şöyle devam etti; "Böyle bir algının oluşturulması tarihsel ve sosyolojik olarak toplumumuzun inanç ve değerleriyle uyuşmadığı, toplumumuzun farklı din ve düşüncelere sahip çok kültürlü bir toplum olduğu, yekpare bir toplum olmadığı ve bu algının gelecekte toplumumuzda ciddi infiallere ve travmalara yol açabileceği noktasında kaygılıyız. Dini değerlere ve dindar şahsiyetlere yönelik saldırıların kabul edilebilir bir yanı yoktur. Bu olayın faili ya da failleri yalnızca tetiğe basanlar değil, aynı zamanda bu algıyı oluşturan, bu algıyı besleyen kesimlerdir.”

"Bu üzücü hadiselerin bir daha vuku bulmaması için başta devlet yetkililerine ve siyasi aktörlere sesleniyoruz" diyen Şen, "Yaşanan bu üzücü olayların derhal önüne geçilmeli, karanlıkta kalan kısımları tüm yönleriyle aydınlatılmalı ve toplumda normalleşme sağlanmalıdır. Aksi takdirde toplumda oluşturulmaya çalışılan korku ve sindirme çabaları toplumu 90'lı yıllara geri götürecek ve telafisi mümkün olmayan yıkım ve kaosa sebebiyet verecektir. Bu elim hadiseyi nefretle kınıyor ve merhumun ailesine Allah'tan sabır diliyoruz” şeklinde konuştu. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.