1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Halep ateşkesinde sona doğru; büyük savaş kapıda
Halep ateşkesinde sona doğru; büyük savaş kapıda

Halep ateşkesinde sona doğru; büyük savaş kapıda

Suriye ordusu ve müttefikleri, Halep'teki nihai savaşa hazırlanırken, muhaliflerde başlaması muhtemel çatışmalar için hazırlıklarını sürdürüyorlar.

A+A-

Halep'ten gelen bütün haberler, iki tarafın da büyük ve nihai savaşa hazırlandığını gösteriyor. Lübnan'dan yayın yapan El Ahbar gazetesi, Suriye ordusu ve müttefiklerinin Halep'in güney ve batısında büyük çaplı bir karşı saldırıya hazırlandığını yazdı.

Ordunun henüz saldırı emrini vermediğini söyleyen gazete, buna rağmen büyük bir karşı karşı gelişin yaklaşmakta olduğunu vurguladı. Halep'in güneyindeki yoğun hava bombardımanına rağmen, Suriye ordusu ve müttefikleri henüz karadan saldırıya başlamadı.

Nusret Cephesi ve "ılımlılar", geçen hafta Güney Halep'te büyük bir saldırı başlatmış ve stratejik El Eys'i ele geçirmişti. Bugün, ordunun Halep'in kuzeyindeki Handarat kampına da saldırıya geçtiği, bildirildi.

Londra’dan yayımlanan Rey el-Youm gazetesi, Halep çevresine askeri yığınağını arttıran Suriye ordusu ve müttefiklerinin büyük bir operasyona başlayacağını bildirdi.

Haberde şu ayrıntılara yer verildi: "Rusya’nın Humeymim askeri üssüyle temas kurarak ateşkesi kabul ettiklerini açıklayan silahlı gruplarda büyük bir değişim yaşandı. Ahrar Şam ve İslam Ordusu, Suriye’nin kuzeyinde büyük bir cephe açmak için Nusret Cephesine katıldı. Bu iki grup, doğrudan Türkiye ve Suudi Arabistan’a bağlı bulunuyor." iddiasında bulunuldu.

Bölgedeki komutanlardan biri şunları söyledi: “Bu silahlı grupların bölgedeki durumu ağırlaştırması yönünde bir siyasi karar verildiği çok açık. Suriye ordusu ve müttefikleri de ateşkesin çöktüğü değerlendirmesini yapıyor ve yeni aşama için hazırlık yapıyor.”

Gazeteye açıklamada bulunan askeri yetkililer, Halep çevresinde yatışan ateşin yeniden alevlendirildiğini belirterek şunları söyledi:

“Silahlı gruplara büyük askeri lojistik destek sağlandı. Bu askeri yardımlar silahlı gruplara ateşkesin ilk haftasında ulaştırıldı. Bu durum, bu grupların arkasında bölge ülkelerinden birilerinin olduğunu gösteriyor ve bunların da Suriye’deki sorunun siyasi yollarla çözülmesi gibi bir niyeti bulunmuyor.” iddiasında bulunuldu.

Gazeteye açıklamada bulunan askeri kaynaklar, yeni aşamadaki operasyonların eskisinden farklı olacağını belirterek “silahlı gruplara savaşı sürdürmek için yeni silahlar ve teçhizatlar verildiğine ve yeni taktikler ve planlar uygulandığına göre onlara yeni yöntemlerle müdahale edilmesi gerekiyor” dedi.

İran’ın yeni dönem için birlikler gönderdiğini ve bu birliklerin Şam havaalanına indikten sonra doğrudan Halep’in Hadir bölgesine konuşlandığını belirten gazete, Halep kırsalında yakında çok büyük bir savaşın yaşanacağını öne sürdü.

Habere göre İran özel birlikleri ve Hizbullat güçleri, Halep kırsalına konuşlandırıldı. Ruslar da bu hazırlıklara katılıyor.

Askeri kaynakların artık büyük savaştan söz ettiklerini vurguladı ve yeni operasyonlarla Halep’in güney ve batısının tamamen ele geçirilmesi ve bu grupların Türkiye ile bağlantı hattının kesilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler