1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Halep için kritik eşik; Handarat
Halep için kritik eşik; Handarat

Halep için kritik eşik; Handarat

Çeşitli muhalif gruplar ve ÖSO'ya bağlı milisler, Halep'in kent merkeziyle tek bağlantı noktası olan Handarat bölgesine saldıran Esed güçlerine ağır silahlarla savunma savaşı veriyor.

A+A-

Çeşitli muhalif gruplar ve ÖSO'ya bağlı milisler, Halep'in kent merkeziyle tek bağlantı noktası olan Handarat bölgesine saldıran Esed güçlerine ağır silahlarla savunma savaşı veriyor.

Muhaliflerin,  Halep kentinin kuzeyindeki tek çıkış noktası olan Handarat ve Sıfet bölgesinde, iki aydan bu yana rejim güçleriyle silahlı muhalifler arasında çatışmalar yaşanırken Şam yönetiminin muhaliflere karşı savaşmak üzere İran üzerinden Şii Afgan militanlar getirdiği ifade ediliyor. 

Rejim güçleri karşısında Halep bölgesindeki tüm silahlı muhalif tugay ve cepheleri tek çatı altında toplandığı Handarat'ta, bölgenin düşmesi halinde Halep'te kalan halkın dünya ile bağlantısı kesilmiş olacak.

İki milyon sivil etkilenebilir

Rejimin saldırılarından dolayı bölgede yaşayan yaklaşık 2 milyon sivilin etkilenmesi bekleniyor.

Muhalif yapılanmalardan biri olan İC'ye bağlı Tevhid Tugayı'nın Basın Sorumlusu Salih Anadani,  yaptığı açıklamada, İC'nin Handarat bölgesini Esad güçlerine karşı savunarak kuşatma stratejisini başarısızlığa uğratmayı hedeflediklerini söyledi.

İC'nin diğer muhalif tugay ve birliklerle beraber Handarat bölgesinde Şam yönetimine bağlı güçlere karşı ağır silahlarla savunma yaptığını ifade eden Anadani, "Silahlı muhalifler bölgede rejim güçleri karşısında ilerleme sağlayarak bazı köylerin ve binaların denetimini sağladı. Bölgede taraflar arasında çatışmalar devam ediyor ama üstünlük muhaliflerdedir" iddiasında bulundu.

"ÖSO'cular Halep halkını savunacaklarına  Kobani'ye koştular"

Halep'in kuzeyinde muhaliflerin İslam Devleti ile savaşarak Esad yönetiminden kazanmış olduğu bölgeleri kaybettiğini bu sebeple İslam Devleti ile İC arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığını anımsatan Anadani, "Uluslararası kamuoyu Kobani'ye gösterdiği duyarlılığı her gün onlarca varil bombalı saldırılarına maruz kalan Halep'e göstermedi" dedi. 

Suriye ordusuna bağlı savaş uçaklarının hemen hemen her gün Halep'te bir katliam gerçekleştirirken sessiz kalan dünya, Kobani'de İslam Devleti karşısında koalisyon güç oluşturma kararı aldığının altını çizen Anadani, rejimin Halep'te yeni katliam yapmadan herkesin bir an önce Halep'e sahip çıkmasını istedi.

Büyük Göç kapıda

Halep ve çevresinde yaklaşık iki milyon kişinin bulunduğunu ifade eden yerel aktivistlerden Mustafa Sultan, Handarat ile Sifat bölgesinin rejimin eline geçmesi halinde yaklaşık 2 milyon kişinin etkileneceğini ve binlerce kişinin de yerinde olacağını söyledi. 

Handarat'ın düşmesi halinde rejimin dört koldan kentte saldırmasından korktuklarını ifade eden Sultan, Şam yönetimine bağlı güçler Halep ve çevresine yapacakları her yeni saldırıda yeni göç dalgaları olacak. Binlerce kişi kendini daha güvende hissedeceği Türkiye'ye gitmeye başlayacaktır. Bu da Türkiye için yeni bir yük anlamındadır" sözlerini kullandı.

Handarat bölgesinde muhalifleri önemli ilerlemeler kaydettiğini anımsatan Sultan, Suriye ordusuna bağlı savaş uçakları ile helikopterlerinde koalisyon güçlerinin Kobani'ye saldırmaya başladığı günden bu yana Halep'te muhaliflerin denetiminde olan yerleri fazla bombalamadığına işaret etti.

Suriye'nin başkent Şam'dan sonra 2'nci büyükşehiri olan Halep'te yaklaşık 4,5 milyon insan yaşıyor. İç savaş ile beraber göç veren şehrin muhaliflerin kontrolündeki yüzde 60'lık kesiminde ise yaklaşık 2 milyon sivil bulunuyor. 

 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.