1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hani "Köpekler istedi diye atlar ölmez"di...
Hani "Köpekler istedi diye atlar ölmez"di...

Hani "Köpekler istedi diye atlar ölmez"di...

Nureddin Yıldız Hoca'nın Sinop'ta vereceği konferans, bir grup azgın laikçinin tahriki ile başlayan olaylar nedeniyle Valilik tarafından iptal edildi. Valiliğin ve Emniyet'in geri adım atması ise şaşkınlığa neden oldu.

A+A-

Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nureddin Yıldız Hoca 'Bu Zamanın Sabrı' başlıklı sohbetini vermek üzere dün akşam Sinop'a geldi. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Sinop Şubesi tarafından organize edilen ve Sinop Atatürk Spor Salonu'nda icra edilmesi planlanan konferansa gelen Yıldız'a, şehir merkezinde toplanan İslam düşmanı bir grup olay çıkararak engel olmak istedi.

Gaye Nurettin Hoca'ya sohbet yaptırmamak değil, gaye İslam'ın şiarlarına düşmanlık

Sohbet ve konferanslarında açıkça İslam'ın bazı hükümlerini dillendiren ve İslam karşıtı laik kesimin tepkilerine rağmen sözlerinin arkasında duran Nurettin Hoca bir süredir laik yobazların hedefindeydi.

Demokrasinin çirkin ve habis yüzü bir kez daha gözler önüne serildi

Söz konusu konferas için tüm yetkili mercilerden izinlerin alınmasına rağmen bir avuç laikçinin saldırısı karşısında Valiliğin ve Emniyet'in aciz kalması demokratik sistemde Allah'ın dininden taviz vererek elde edilen kazanımların hiçbir anlamının olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Ayrıca Sinop ilinde mevcut AK Parti iktidarının son seçimlerde yüzde ellinin üzerinde oy almasına rağmen konferansın iptal edilmesi vicdan sahipleri için ibret olmalıdır.

İslam'ın şiarlarına alenen düşmanlık cüreti nereden geliyor?

Konferans öncesi Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanan çeşitli sendika ve sivil toplum kuruluşları üyelerinden oluşan yaklaşık 300 kişilik hazımsız grup, basın açıklaması yaptıktan sonra konferansın yapılacağı Atatürk Spor Salonu'na doğru yürüyüşe geçti. Polisin durmaları uyarısına rağmen salona 100 metre mesafede kurulan barikatları aşmaya çalışan grup ile emniyet güçleri arasında arbede yaşandı. Polisin müdahalesine rağmen barikatları aşan grup, salonun önünde protestolarını sürdürdü. Burada da önlem alan polislerle grup arasında tekrar arbede yaşandı. Daha sonra salonun ön giriş kapısında toplanan grup, slogan atarak beklemeye başladı. Polisin kurduğu "komik" denilecek barikat ise dikkatlerden kaçmadı.

Hani "Köpekler istedi diye atlar ölmez"di...

Olayların sürmesi ardından İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, kalabalığa konferansın iptal edildiğini duyurdu. Ancak göstericiler dağılmayı reddederek, slogan atmaya ve türkü söylemeye devam etti. Konferansı dinlemek için daha önce salona giren bazı dinleyiciler salonda mahsur kaldı.

Konferansın yapılacağı salonu girmek isteyen bazı vatandaşlarla eylemciler arasında da kimi zaman gergin anlar yaşandı. Salona girmek isteyenleri kudurmuş eylemciler, alana sokmadı. Ayrıca konferansı izlemek isteyen bir grup genç de spor salonunun arka sokağında slogan atarak salona yürüşe geçmek istedi. Grup içerisindeki bazı eğitimciler, STK temsilcileri gençleri uzun süre sakinleştirmeye çalıştı. Nurettin Yıldız'ı dinlemeye gelen gençler, tekbirlerle karşı gruba tezahüratta bulunmaları ardından toplu olarak dua etti ve olay yerinden ayrıldı.

Konferansı iptal edilen Nurettin Yıldız Hoca: "Sinop'a tekrara geleceğiz"

Sinop ve Ayancık ilçesindeki iki ayrı konferansı protestolar nedeniyle yetkililerce iptal edilen Nurettin Yıldız Hoca, Sinop'a tekrar geleceğini söyledi.

Yıldız; "Şahsımız açısından üzücü ve esef verici olarak görmüyorum. Genç kardeşlerimizle buluşacaktık. Burada buluşmak nasip değilmiş. Rabbimden bizim ve dinleyecek genç kardeşlerimiz açısından da niyetlerimizi kabul buyursun. İnşallah bürokrasideki hantallık ve idarecilerin, bilhassa valilik ve kaymakamlığın yanlışlarını ve ihmallerini düzelttikten sonra inşallah ilk fırsatta Sinop'a geleceğiz. Gerekirse köy köy Sinop'u doyacağız. Yılmadık, hiç bir zaman yılmayı düşünmüyoruz. Kardeşlerimize zarar gelmesin, niyeti kötü olanlar yanlış bir iş yapmasın, biz vesile olmayalım diye meseleyi uzatmadan geri dönüyoruz. Köy köy dolaşmak üzere geri döneceğiz" dedi.

İHH Sinop Temsilcisi Sefa Yalın da yaptığı açıklamada, güvenlik zafiyeti nedeniyle yetkilileri suçladı.

İslam karşıtı grubun sözcüsünün ağzında dökülenler

Yaşanan saldırı ve linç girişiminin baş aktörü, Barış ve Demokrasi Platformu sözcüsü Metin Gürbüz ise tam bir hazımsızlık örneği sergiledi. İnsanları tahrik etmek için Sinop’un özellikle seçildiğini iddia eden Gürbüz, "Sinop gibi demokrat, çağdaş ve aydın insanların bulunduğu bir şehre konferans için davet edilmesi, Sinoplulara hakaret etmek ve tahrik etmekten başka bir şey değildir" dedi. 

Valilik ve Emniyet'in yaptıkları Paralel yapıyı akıllara getirdi

Vali Yasemin Özata Çetinkaya, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, konferansın bir güvenlik zafiyeti nedeniyle iptal edilmediğini savundu, fakat gerçek hiç de öyle değildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı genel merkeziyle görüşmeler yaptıklarını anlatan Çetinkaya, "Biliyorsunuz konferans İHH Sinop Temsilciği tarafından organize edildi. İHH'nın genel merkeziyle görüşmeler yaptık. Kendi talepleri doğrultusunda konferans iptal edildi. Bir güvenlik zafiyeti olduğu sebebiyle konferans bizim tarafımızdan iptal edilmedi." dedi. 

İHH Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada ise, "Provakatif gruplar günler öncesinden konferansın yapılmaması için karalama kampanyası başlattığı halde Sinop Valiliği ve emniyet yetkilileri gerekli önlemi almamış ve meydana gelen sorun karşısında büyük bir acziyet göstermişlerdir." ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Nurettin Yıldız'ın Ayancık ilçesinde yapacağı konferans da saldırılar sebebiyle iptal edildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler