1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hapis cezası kemalist militanın canını yaktı
Hapis cezası kemalist militanın canını yaktı

Hapis cezası kemalist militanın canını yaktı

Üniversite'lerdeki başörtüsü serbesiyetini İslam dinine olan hazımsızlığı nedeniyle karşı çıktığı için bedel ödemek zorunda kalan kemalizmin militan savunucularından Prof. Dr. Rennan Pekünlü 30 Kasım'da cezaevine gireceği için oldukça öfkeli.

A+A-

Ege Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü için verilen 2 yıl 1 aylık hapis cezasının Yargıtay tarafından onaylandı. Pekünlü 8 gün sonra cezaevine girmenin acısı ile verdiği röportajda ilkeleri için bedel ödemekten gurur duyan birisinden öte, cezaevine girmekten dolayı duyduğu rahatsızlığı ifade etmeyi tercih etti. İslama ve İslami değerlere düşmanlıklarını başörtüsü gibi kültürel değerler üzerinden dışa vuran kemalist zihniyet, İslam'ın kültür üzerinde bıraktığı etkilere dahi tahammül gösterememektedir. 

Profesör Pekünlü, 2011 yılında başörtülü öğrencileri hukuksuz olarak fotoğraflayarak tutanak üzerinden fişleme yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açıldı. 2 yıl 1 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onaylanan Pekünlü için benzer 4 dava daha görülmekte. Bu davalar kapsamında da Pekünlü için 12 yıl hapis isteniyor. Pekünlü 30 Kasım'da 2 yıl 1 aylık cezasının onanması nedeniyle hapse girecek.

Hapse girmeden son röportajında darbe çağrısı yaptı

"Cumhuriyet'in kazanımları tehlikeye girdi mi, bu ülkenin polisi jandarması var demeyeceksin; müdahale edeceksin" diyen Pekünlü darbe çağrısı yaptı.

Kendisinden şikayetçi olan öğrencilerin herhangi bir devamsızlık durumunun bulunmadığı, dolayısıyla eğitim-öğretim hakkının engellenmesinin söz konusu olmadığını belirten Pekünlü, olayın provokasyon olduğunu belirtti. Kendisinin hukuki olarak ne denli haklı olduğunu vurgulayan ve suçluluk psikolojisiyle açıklamalar yapan Pekünlü açık bir şekilde kemalizm davasının arkasında duramadı.

Devamsızlık yapan öğrencilerin final sınavına giremediğini belirten Pekünlü şöyle devam etti: "Benim hakkımda şikayetçi olan 8 öğrencinin başarı durum belgelerini elde ettik, hiçbirinin devamsızlığı yok. Burada artık takiyye mi derler, yoksa Hıristiyanlıkta ünlü bir kavram vardır; Kutsal şerefsizlik mi derler, ne derlerse onu yaptılar. Eğer gerçekten onların eğitim hakkını engelleseydim mahkemeye delil sunarlardı. Bunu sunmadılar."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.