1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Haşdu'ş-Şabi bünyesinde savaşan Türkmenler
Haşdu'ş-Şabi bünyesinde savaşan Türkmenler

Haşdu'ş-Şabi bünyesinde savaşan Türkmenler

Irak'ta Şii milislerden oluşan Haşdu'ş-Şabi (Halk Topluluğu) bünyesinde kurulan 4 bin kişilik silahlı Türkmen gücü, İslam Devleti’ne karşı mücadele ediyor.

A+A-

Irak'ta Şii milislerden oluşan Haşdu'ş-Şabi (Halk Topluluğu) bünyesinde kurulan 4 bin kişilik silahlı Türkmen gücü, İslam Devleti’ne karşı mücadele ediyor.

Türkmen milisler, Kerkük ve çevresindeki ilçe ve nahiyelerde İslam Devleti ile mücadelede Safevi Irak ordusu, Haşdu'ş-Şabi ve Peşmergeye destek veriyor.

Haşdu'ş-Şabi milislerinin İran kontrolünde Sünni bölgelerde imza attığı katliamlar Iraklı yetkiller tarafından da doğrulanmak zorunda kalınmıştı. 

Haşdu'ş-Şabi Türkmen Güçleri Komutanı Yılmaz Nacar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Silahlı gücümüz 4 bin kişiden oluşuyor. Bu güçler, Türkmen nüfusun çoğunlukta olduğu Kerkük, Amirli, Tuzhurmatu, Beşir, Dakuk ve Tazehurmatu'da İslam Devleti ile savaşıyor. Aramızda Sünni mezhebine mensup savaşçılar da var" dedi.

Ancak Nacar, sunnilerin de Haşdu'ş-Şabi arasında olduğunu söylese de çoğu sünni İslam Devleti saflarında yer alıyor. Sünni halk İslam Devleti'nin izlediği politikalara tamamıyla destek vermesede Şiilerin insanlık dışı katliam tecavüzleri halkı kendilerine zarar vermeyen İslam Devleti saflarına itiyor.

Nacar, Selahaddin iline bağlı Amirli nahiyesinin İslam Devleti'in eline geçmesinin ardından Türkmenlerden oluşan bir askeri güç kurulmasına karar verdiklerini hatırlatarak, "Bu çerçevede Haşdu'ş-Şabi bünyesinde 16'ıncı Tugay'ı kurduk.İslam Devleti ile mücadelede bu güçlere ciddi ihtiyaç var. Gelecekte de İslam Devleti ve benzeri tehlikeler var olacağı için yapımızı koruyacağız. Irak, düzenli orduya geçtiğinde Kürt ve Arap kardeşlerimizin yanında, silahlı güçlerin bir parçası oluruz" ifadelerini kullandı.

Kerkük ve çevresinde Peşmerge ile uyum içinde çalıştıklarını anlatan Nacar, daha önce sağlıklı iletişimleri olmayan koalisyon güçleriyle de birlikte hareket etmeye başladıklarını kaydetti.

Sünni Türkmen birliği

Yılmaz Nacar, Musul operasyonuna katılmak için 800'ü Telaferli bin 500 kişilik Sünni Türkmen birliğinin de kurulduğunu aktararak, "Bu güçler, Erbil ve Musul çevresindeki askeri kamplarda eğitim gördü. Söz konusu Türkmen birliğinin, Haşdu'ş-Şabi ile bir ilgisi bulunmuyor ancak Haşdu'ş-Şabi, silah ve mühimmat temini noktasında bu birliğe destek olacak" diye konuştu.

Irak Türkmen Cephesi'nin talep ettiği ikinci bir silahlı birliğe artık gerek olmadığını savunan Nacar, şunları söyledi:

'Çünkü bu talep karşılanmış durumda. Resmi ve yasal bir Türkmen gücü var ve halkını koruyor. Bütün taraflar, bu gücün varlığını kabul ediyor. Sünni ve Şii Türkmenlerden oluşan bu askeri gücün herhangi bir mezhebe dayandırılması doğru değildir. Kaldı ki Türkmen silahlı gücü sadece Şiilerden oluşmuyor. Sünnilerin daha fazla katılım göstermesi için de çabalarımız sürüyor. Türkmen Cephesi de dahil, Iraklı tüm Türkmen gruplarla sağlıklı iletişimimiz var. Sürekli toplanarak sorunlarımızı konuşuyoruz."

Yılmaz Nacar, tüm ihtiyaçlarının Haşdu'ş-Şabi tarafından karşılandığını, Türkiye'den herhangi bir destek ve silah talebinde bulunmadıklarını sözlerine ekledi. 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum