1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hazır yoğurt neden bozulmaz?
Hazır yoğurt neden bozulmaz?

Hazır yoğurt neden bozulmaz?

Hazır yoğurtlara hiçbir şekilde koruyucu madde ilave edilmemektedir, çünkü var olan teknoloji ile koruyucu kullanmaya gerek kalmamaktadır.

A+A-

Üretimin başından son ürünün depolandığı noktaya kadar ortamda bulunan atmosfer pozitif hava denilen hava ile doludur. Bu havanın eldesi için hava özel bakteriyolojik filtrelerden geçirilerek mikroplardan arındırılır. Dolayısıyla yoğurt üretimi, ambalajlanması ve depolanması sonucunda istenmeyen, yoğurdu bozan hiçbir bakterinin bulaşması söz konusu değildir.

Ayrıca, yoğurt üretiminde kullanılacak sütler pastörizasyon işlemi ile yine mikroplardan arındırılır. Böylece buzdolabı sıcaklığında (+4°C) saklanan yoğurtlar 30 gün süre ile bozulmadan saklanabilmektedir. Ancak herhangi bir şekilde yoğurtlar oda sıcaklığında bekletilse bozulmaya, tadı ve şeklini kaybetmeye başlayacaktır. 

Yoğurt ambalajı açılması ile buzdolabı ortamında bulunan mikroplara açık hale gelecek ve bozulma süreci hızlanacaktır. Bozulma görünüşte, tatta ve kokuda gerçekleşebilir. Ayrıca görünüşte bozukluk olmasa bile tat ve kokuda değişiklikler olabilir. Buradaki süreç ve oluşan bozukluklar tamamen buzdolabınızda bulunan bakteri, maya ve küflerin cinsine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.  Bazen gözle görülebilir küflenme olmazken tat ve dokuda değişiklikler oluşarak yoğurdun bozulması gerçekleşebilir. Gözle görülebilir bozukluklar bazen 5 günde gerçekleşirken bazen 15 günde gerçekleşebilir. Bu tamamen ortamdaki mikroorganizmaların çeşidi ve faaliyetine bağlıdır. Buzdolabınız çok faklı çeşitte ürünlerle dolu ise ve ürünlerin birbirine yakınlığı fazla ise yoğurdunuzun bozulması hızlanabilir. Hazır yoğurtlara hiçbir şekilde koruyucu madde ilave edilmemektedir, çünkü var olan teknoloji ile koruyucu kullanmaya gerek kalmamaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler