1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HDP'li belediyelere 'asfalt' darbesi
HDP'li belediyelere 'asfalt' darbesi

HDP'li belediyelere 'asfalt' darbesi

HDP'ye ait bazı belediye bölgelerinde PKK'nin belediye araçlarını da kullanarak yollara yerleştirdiği mayın veya uzaktan kumanda edilen bombaların önüne geçmek için asfaltlama işleri tamamen Karayolları Müdürlüğüne aktarıldı.

A+A-

Temmuz 2015'ten bu yana, özellikle HDP'nin elinde olan birçok il/ilçede PKK yollara EYP ve yüksek tesirli mayınlar döşüyor, HDP'li belediyelere ait iş makinaları da o bölgeleri asfaltlıyordu. Yeni can kayıplarının önüne geçmek ve yolların güvenliği açısından Ulaştırma Bakanlığı aldığı yeni bir kararla özellikle Şırnak ve operasyon bölgesindeki 7 ilçede asfaltlama işleri tamamen belediyeden alınıp Karayolları Müdürlüğüne verildi. 
 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan operasyon yapılan 7 ilçe merkezi ve Şırnak’ta tahribat gören tüm yolların Karayolları Genel Müdürlüğü’nce asfaltlanacağını açıkladı.


Bakan Arslan, operasyon yapılan 7 ilçede ve Şırnak kent merkezinde artık yolların Karayolları Genel Müdürlüğü’nce yapılacağını, 7 ilçedeki ihale süreçlerinin de tamamlandığını anlattı. Valiliklerin talebi doğrultusunda uygulamanın bütün bölgeye yayılabileceğinin de altını çizdi.

 

Bakan Aslan:

"Güneydoğu’da yollarla ilgili bir sıkıntı yok. Ancak operasyon yapılan ilçelerde, çukur kazılan yerlerdeki yolların sıcak asfalt yapılmasıyla ilgili toplam 7 ilçede ihaleler yapıldı, işe başlandı. Sadece Şırnak’la ilgili ihale hazırlığı devam ediyor. Güneydoğu’da belediyelerin yaptığı yollarda sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle o yolların hepsini şehir içi de dahil, Karayolları Genel Müdürlüğü marifetiyle ihalelerini yaptık, sıcak asfaltlarını biz yapacağız. Dolayısıyla bizim arkadaşlarımız işin başında olacak. Toplam 220 kilometre. (Operasyon yapılan ilçeleri mi diyorsunuz?) Evet. Cizre, Silopi, İdil, Nusaybin, Dargeçit, Derik, Sur. Diyarbakır, Mardin ve Şırnak valilikleri ile yapılan protokol çerçevesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla eşgüdüm halinde orada koordinasyonla oradaki çalışmaları özellikle yürütüyoruz. Toplamda 7 ilçe ve Şırnak’ı kapsıyor. Valiliğin belirlediği öncelik çerçevesinde şu an işlemi yapıyoruz. Şırnak’ın ihalesi henüz yapılmadı. Operasyonlar sürdüğünden, bitince tespit yapacağız. İhale aşamasındayız. (Bütün bölgede aynı yöntem izlenecek mi?) Valiliklerin ihtiyaç hissettiği yerlerde protokol çerçevesinde bunları yapacağız." diye konıuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler