1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Her bahar bir Kamalak'la başlar
Her bahar bir Kamalak'la başlar

Her bahar bir Kamalak'la başlar

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, cumhurbaşkanı seçiminde sandığa gideceklerini ancak hiçbir adaya oy vermeyeceklerini ve oy kullanmak için perdenin arkasına geçip sandığa öylece bakıp geri çıkacaklarını açıkladı.

A+A-

Partisinin kararını bir basın toplantısıyla açıklayan Mustafa Kamalak, Milli Görüş'ün ilke ve prensiplerine uygun olmadıkları için 10 Ağustos'ta yapılacak oylamada hiçbir adaya oy vermeyeceklerini söyledi:

"Oy vermek; onay vermektir, sorumluluk üstlenmektir, sorumlu olmaktır. Bizler Milli Görüş'ün ilke ve prensiplerine uygun olmadıkları için 10 Ağustos'ta yapılacak oylamada hiçbir adaya oy vermeyecek ve ileride yapacakları muhtemel yanlışların sorumluluk ve vebaline ortak olmayacağız. Eğer seçim ikinci tura kalır, adaylar da icraatlarını aziz milletimizin temel değerlerine, ruh köküne göre ayarlayacak olurlarsa o zaman biz de gayet tabii olarak kararımızı tekrar gözden geçiririz."

Demokrasi benim herşeyim

Kamalak, bir gazetecinin "Bu kararınız sandığa gidip boş oy kullanacağız mı, yoksa sandığa hiç gitmeyeceğiniz anlamına mı geliyor?" sorusunu yanıtlarken "Milli Görüş erleri ne yapacağını bilir. Sandığa gideceğiz çünkü sandıksız demokrasi olmaz. İnsanımız nasıl oy kullanacağını, adaya oy vermeyeceğine göre, hidayet, feraset ve basiret sahibi olarak bu söylediklerimizden neyin anlaşılması gerektiğini herhalde idrak ederler" diye konuştu. 

"Tabandan tepki gelemez, çünkü tabanımız yok ki zaten"

Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin verdikleri karara parti tabanından bir tepki bekleyip beklemediklerine ilişkin soruyu yanıtlayan Kamalak, "Parti tabanından bir tepki geleceğini sanmıyoruz çünkü biz tabandan süzülerek aldığımız fikirleri açıklıyoruz. Benim burada açıkladığım hususlar, teşkilatımızın düşüncelerinin bir neticesidir, özüdür" dedi. Bu açıklaması ile Kamalak'ın "Tabandan tepki gelemez, çünkü tabanımız yok ki zaten" havasında olduğu gözlemlendi.

SP tabanı eriyor

30 Mart yerel seçimlerinde Saadet Partisi 916 bin oy aldı. 2011'deki genel seçimdeyse Saadet Partisi yüzde 1,25'lik oy oranıyla 535 bin oy aldı. Mevcut oy potansiyeli ile kelebek etkisi yapacağı düşünülün Saadet Partisi son açıklaması ile mevcut tabanıda yitirip, parti çalışanları ve aileleri ile başbaşa bir taban oluşturmayı hedefliyor olmalı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.