1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Herkes de bir Kobane sevgisidir gidiyor
Herkes de bir Kobane sevgisidir gidiyor

Herkes de bir Kobane sevgisidir gidiyor

İç siyasetin hareketliliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşması, Kobane'nin piyasalardaki değerini arttırdı. Kobane nerededir sorusuna ne cevap verecekleri meçhul olan kişiler barışın ve istikrarın yol haritasını çiziyor.

A+A-

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmelleddin İhsanoğlu, gazetecilerin Kobanê’deki IŞİD kuşatması hakkındaki sorusu üzerine, “Kerkük, Gazze için ne kadar üzülüyorsak, Kobanê için de o kadar üzülüyoruz” dedi.

Ekmeleddin İhsanoğlu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya Özgür Gündem gazetesinin davet edilmediği ortaya çıktı. Gazetecilerin “Genelkurmay ve AKP’nin akreditasyon uygulamasının devamı mı” sorusuna yanıt veren İhsanoğlu, konunun bir hatadan kaynaklı olduğunu söyledi. İhsanoğlu, “Benim için de sürpriz bir gazetemizin davet edilmemesi. Herkes burada var. Akreditasyon falan yok. Türkiye’nin her yerinde herkesle beraberim. Etrafımda koruma ordusu yok. Herkesle iç içeyim. Böyle bir şey yoktur. Bundan emin olabilirsiniz” dedi. 

Irak’ta yaşayan Türkmenlerin Musul’un işgaliyle birlikte yaşadıklarını anlatan İhsanoğlu’ya gazeteciler, Kobanê’ye yönelik IŞİD saldırıları konusunda ne düşündüğünü sordu. İhsanoğlu, “Zaten Diyarbakır’a gideceğiz. Kürt kardeşlerimizle, vatandaşlarımızla olacağız. Kobanê meselesinde, Telafar’da ne hissediyorsak, Kerkük için ne kadar üzülüyorsak, Gazze için ne kadar üzülüyorsak, Kobanê için de o kadar üzülüyoruz” diye yanıt verdi. Ortadoğu’nun barış ve huzur diyarı olmasını dilediklerini belirten İhsanoğlu, bu konuda Türkiye’nin çok önemli rol oynayabileceğini söyledi. İhsanoğlu, “Devletler arası iş birliği ve güvenlik ağının olması lazım. Bunu yapmadığımız sürece bu sıkıntılara hep maruz kalırız. Etnik, mezhebi, ideolojik temeller üzerine değil, milletlerin, halkların menfaati ve selameti açısından yapmamız lazım. Bu kolay iş değil. Çok zor bir iş ama bu yola girmemiz lazım” dedi. Bu yola girildiğinde barış isteyen iyi niyetli güçlerin Türkiye’nin etrafında toplanacağını ifade eden İhsanoğlu, “Türkiye Cumhurbaşkanının bu konuda tecrübesini ortaya koyması lazım” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.