1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hizb-i İslami'den İslam Devleti ve Halifelik açıklaması
Hizb-i İslami'den İslam Devleti ve Halifelik açıklaması

Hizb-i İslami'den İslam Devleti ve Halifelik açıklaması

Afganistan'da haçlılara karşı verilen savaşta önemli bir yere sahip olan Hizb-i İslami grubu, İslam Devleti katılabileceğini açıkladı.

A+A-

BBC muhabiri John Simpson ile bir mülakat gerçekleştiren Hizbi İslami komutanlarından Merveys İslam Devleti ve halifelik kurumu ile ilgili olumlu kanaatlere sahip olduklarını dile getirdi.

Hizbi İslami komutanı Merveys ayrıca, NATO güçlerinin bu yıl ülkeden ayrılmasından sonra da Afgan Hükümeti'ne karşı silahlı mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Komutanı Merveys,  İslam Devleti'nin ilan ettiği halifeliği, liderlerinin ve ilim adamlarının değerlendirmesinden sonra kabul etmek istediklerini belirtti.

'Onlar büyük mücahit'

"İslam Devleti'ni biliyoruz, birtakım bağlantılarımız var. Halifeliğin gereklerini yerine getirip getiremeyeceklerini görmek istiyoruz. Eğer, buna kanaat getirirsek, liderlerimiz onlara bağlılıklarını bildirecek. Onlar büyük mücahit. Onlar için dua ediyoruz. Eğer faaliyet biçimlerinde bir sorun görmezsek onlara katılacağız."

John Simpson, Taliban'ın  İslam Devleti ile bağ kurması halinde Afganistan'daki savaşın yeni bir boyut kazanacağına dikkat çekiyor. Mirveys BBC'ye mülakatında, şunları söyledi:

"Bizim mücadelemiz temel olarak Amerikalılarlaydı ve şükürler olsun onlar kaçmak zorunda kaldılar. Ama bir şeriat devleti kuruluncaya kadar mücadeleyi sürdüreceğiz. Bugünlerde gerilla tarzı saldırılar düzenliyoruz. Kabil Hükümeti şimdi çok zayıf. Tıpkı 1989'da Sovyetler'in çekilmesinden sonra Necibullah Hükümeti gibi."

Simpson, Mirveys'in mülakatta, Batılı ülkelerin askerlerin çekilmesinden sonra hükümetle anlaşabilecekleri yolunda hiçbir işaret vermediğine dikkat çekerek, "Şeriattan daha azına razı olmayacakları gibi görünüyorlar" diyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler