1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HSYK "Paralel yapı" için harekete geçti
HSYK "Paralel yapı" için harekete geçti

HSYK "Paralel yapı" için harekete geçti

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu yargıda 'paralel devlet yapılanması' iddialarıyla ilgili inceleme başlattı. 17-25 Aralık savcıları ile kozmik odada arama, MİT TIR'larının durdurulması soruşturmalarını yürüten hakim ve savcılar bu kapsamda incelenecek.

A+A-

Hükümetin 'Paralel yapı' olarak adlandırdığı Gülen Cemaati'nin yargıdaki ayağıyla ilgili HSYK ilk incelemeyi başlattı. 'Paralel Devlet Yapılanması Terör Örgütü' isimli yapının yargıdaki uzantıları olarak paralel bir yargı gücü oluşturdukları iddiasıyla yapılan ihbar üzerine, HSYK 3. Dairesince dosya açıldığı ve müfettiş görevlendirildiği bildirildi.

Hakim ve savcılarla ilgili adli yargının işlem yapma yetkisi olmadığı için suç duyuruları ve ihbarlar birleştirilerek HSYK tarafından ele alındı. Hakim ve savcılar hakkındaki ihbar ve şikayetleri inceleyip gereğini yapmakla görevli 3. Daire inceleme kararı verdi. İnceleme sonrası hazırlanacak rapor HSYK 2.Dairesi'ne gönderilecek. 

İnceleme kapsamında 17-25 Aralık, İzmir Limanı, Adana'da MİT TIR'larının aranması ve kozmik oda soruşturmalarını başlatan hakim ve savcılar incelenecek. HSYK ilk kez hakkında suç duyurusu olan yargı mensupları için "terör örgütü üyeliği"nden inceleme yapacak. Müfettişler bu soruşturmaların dosyasını inceleyecek, ifadeleri alacak ve bu suçlamanın yöneltildiği kişilerle ilgili "hiyerarşik bir yapılanma" olup olmadığına bakacak. 

Hakkında suç duyurusu olan hakim ve savcılarla ilgili soruşturma açılıp açılmayacağına bu daire karar verecek. 

Bakan İpek: Birçok kişiyi yargı eliyle mağdur eden...

Soruşturmayla ilgili olarak Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı Kenan İpek yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, haklarında ihbarda bulunulan hakim ve savcılarla ilgili iddialar şu şekilde sıralandı:

"...Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yargı kuvveti içerisinde, organizasyonu ve hiyerarşik yapısı bulunan, devlet yargısına alternatif olarak ve örgütlü biçimde faaliyet gösteren, kendinden olmayan veya kullanamadığı ya da farklı düşünen kişileri yargı kararları ile operasyonların hedefi haline getiren, emniyet ve yargı üzerinden toplanan istihbarata göre örgütün üst düzey yöneticilerinin verdiği kararları icra eden, suç faili veya masum olduğuna bakılmaksızın bir çok kişiyi yargı eliyle mağdur eden, abartılı, ayrıntıya boğulmuş, gerçeklerin gizlendiği, kasıtlı, taraflı ve delilsiz davalar açan, topluma yönelik algıyı yöneten paralel devlet yapılanması terör örgütü isimli yapının yargıdaki uzantıları olarak paralel bir yargı gücü oluşturdukları..."

'Fethullahçı Terör Örgütü'

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "Fethullahçı Terör Örgütü üyesi oldukları" suçlamasıyla dördü polis 7 kişi hakkında açtığı davanın iddianamesinde, "Türkiye Cumhuriyeti devletine paralel bir 'cemaat devleti' oluşturulduğu ve devlet egemenliğini fiilen bu örgütün ele geçirmek için gizli faaliyet yürüttüğü iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada, böyle bir terör örgütünün varlığına ve amacına ilişkin somut deliller elde edildiği" dile getirilmişti.

 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.