1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HSYK’nın paralel temizliği
HSYK’nın paralel temizliği

HSYK’nın paralel temizliği

Paralel vesayetinin kırıldığı HSYK’dan bomba gibi bir kararname geldi. Aralarında Balyoz, Dink suikasti ve Tevhid Selam gibi davalara bakan isimlerin de bulunduğu 888 hakim ve savcının yeri değişti.

A+A-

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesi, 784’ü adli yargıdan, 104’ü idari yargıdan olmak üzere toplam 888 kişilik yeni kararname yayımladı. Ankara Başsavcılığı’na Başsavcıvekili Harun Kodalak getirilirken, 74 il ve ilçenin başsavcısı değişti. İstanbul Anadolu Başsavcısı Celal Avar’ın da aralarında bulunduğu başsavcıların büyük çoğunluğu tenzili rütbe alarak düz savcı ve hakim oldu.  

HSYK 1. Dairesi uzun süredir üzerinde çalıştığı kararnameyi tamamlayarak dün yayımladı. Kararname ile çoğu ünvanlı 888 hakim ve savcının görev yerleri değiştirildi. Toplamda 74 il ve ilçenin Başsavcısı değişirken, başsavcıların büyük çoğunluğu tenzili rütbe alarak düz savcı ve hakim oldu. Kararname ile paralel yapıya yakın olan çok sayıda hakim ve savcıda pasif görevlere getirilirken, bu isimler Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerden gönderildi. Kararname ile ayrıca Yargıtay’a 159 tetkik hakimi ve 36 savcı, Danıştay’a da 18 tetkik hakim ve 1 savcı atandı. 
KODALAK BAŞSAVCI OLDU
Fethi Şimşek’in Yargıtay üyesi olması nedeniyle boşalan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Başsavcı Vekili Harun Kodalak getirildi. Kodalak, Deniz Feneri soruşturmasına sonradan atanan savcılardan biriydi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Celal Avar tenzili rütbe ile İstanbul Hakimliğine getirilirken yerine Başsavcı Vekili Fehmi Tosun getirildi. Kararname ile İstanbul’da paralel yapı soruşturmalarını yürüten Savcılar İrfan Fidan ve İsmail Uçar İstanbul Başsavcı Vekilliği görevine getirildi.  Adana’da MİT TIR’larını durdurarak arama yapan askerler hakkında “casusluk” iddianamesi hazırlayan İstanbul Başsavcı Vekili Ali Doğan, Küçükçekmece Başsavcısı oldu. Eski HSYK 1.Daire Başkanı İbrahim Okur’un ismi de kararnamede yer aldı. Kurul’daki görevinin bitmesinin ardından Bakırköy’e düz savcı olarak atanan Okur, İstanbul Anadolu Hakimliği görevine getirildi.
SELAM TEVHİD SAVCISI GİTTİ 
Ergenekon Davasını devralan mahkemenin başkanı Hakan Günay tenzili rütbe ile Edirne’ye atanırken, Gazeteci Ahmet Şık’ın kitabını toplatan Hakim Mehmet Karababa da Mersin Hakimliği’ne getirildi. Selam-Tevhid örgüt iddiasıyla soruşturma başlatan Büyükçekmece Savcısı Adnan Çimen de Sivas Savcısı oldu. İzmir’de yürüttüğü soruşturma kapsamında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Müsteşar Kenan İpek hakkında “adil yargılamayı etkiledikleri” iddiasıyla tutanak tutan eski İzmir Başsavcısı Hüseyin Baş, Samsun Bölge Adliye Başsavcılığı görevine getirilmişti. Baş, kararname ile Gaziantep’e düz savcı olarak atandı. Eski İzmir Başsavcı Vekili Ali Haydar da Kırşehir Savcılığı’na atandı. 
PARALEL YAPININ ADAYIYDI  
Paralel yapının HSYK seçimlerindeki adaylarından Anadolu Hakimi Yeşim Sayıldı da kararnamede yer aldı. Yeşim Sayıldı ile eşi Selçuk Sayıldı Samsun’a atandı. Ayrıca seçimlerde yine paralel yapının adayları arasında yer alan ancak daha sonra adaylıktan çekilen Sincan Başsavcısı Murat Gökçe, Eskişehir’e düz savcı oldu.

MİT krizinin mimarı Sarıkaya Erzurum’a

Kararname ile Hrant Dink davası hakimi Rüstem Eryılmaz Şanlıurfa hakimliğine, Balyoz davası hakimi Ömer Diken ise Uşak hakimliğine atandı. 7 Şubat 2012’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı, KCK soruşturması kapsamında bazı diğer MİT görevlileriyle beraber ifadeye çağıran dönemin özel yetkili savcısı Sadrettin Sarıkaya İstanbul’dan gönderilerek Erzurum’a atandı. Daha önce Küçükçekmece Başsavcı Vekilliği görevinden alınan düz Şike Davası savcısı Mehmet Berk, Balıkesir’e düz savcı olarak atandı. Kararname ile İstanbul’da “paralel yapı” soruşturmalarını yürüten Savcılar İrfan Fidan ve İsmail Uçar İstanbul Başsavcı Vekilliği görevine getirildi. Balyoz soruşturmasını başlatan Savcı Bilal Bayraktar Gaziantep’e, Balyoz savcısı Ali Haydar Kırşehir’e, Oda TV Davasının Hakimi Hikmet Şen ise Van’a atandı. 

KPSS’yi sümen altı eden savcıya tenzili rütbe 

2010 KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Başsavcı Vekili Şadan Sakınan, geçtiğimiz yıl Konya Başsavcı Vekilliği görevine getirilmişti. Savcının değişmesiyle KPSS soruşturmasında skandal gerçekler de gün yüzüne çıkma başlamış, Sakınan’ın dosyayı yıllarca uyuttuğu ortaya çıkmıştı. Sakınan yeni kararnameyle Trabzon’a düz savcı olarak atandı. Öte yandan, KPSS soruşturmasını ilk başlatan Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı da eski Kurul tarafından Eskişehir’e düz savcı olarak getirilmişti. Gökalp, şimdi ise Eskişehir Başsavcı Vekili oldu.

Kaynak: Yenişafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.