1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hüda-Par: 'Devlet bölgeyi PKK'ye teslim etti'
Hüda-Par: 'Devlet bölgeyi PKK'ye teslim etti'

Hüda-Par: 'Devlet bölgeyi PKK'ye teslim etti'

Hüda-Par sözcüsü Sait Şahin PKK’nin Kobani üzerinden operasyon yapmaya çalıştığını iddia etti. Protesto eylemlerinde yaşananlar için de şunları söyledi: Topyekûn saldırının olduğu yerde kendini korumak da topyekûn çatışma oluyor.

A+A-
Hüda-Par sözcüsü Sait Şahin PKK’nın Kobani üzerinden Türkiye’yi, Suriye zeminine çekmek istediğini iddia etti; hedef alındıklarını bunun da topyekûn çatışma olasılığı taşıdığını söyledi.

Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı ve sözcüsü Sait Şahin,  gösterilerde yaşanan can kayıplarını değerlendirirken, uzun bir süredir saldırı altında olduklarını, bu saldırıların son zamanlarda Kobani neden gösterilerek yoğunlaştığını iddia etti:

“PKK birkaç hesabı bir arada görmek istiyor. Kobani üzerinden kirli bir operasyon yapılıyor. Hem Huda-par gibi İslami yapılar hedef alınıyor, hem de Türkiye’yi Kobani’ye askeri destek vermeye zorlamak istiyor. Türkiye’yi Suriye zeminine çekmek istiyorlar. Bir de barış sürecini Kobani’ye bağlıyor ve çözüm süreci biter diye işaret fişekleri göndermeye çalışıyorlar.”

'Devletin olmadığı yerde vatandaş kendi önlemini alır'

7 Ekim 2014 Pazar günü yapılan protesto eylemlerinde 18 kişi yaşamını yitirdi. Olaylarla ilgili soruşturmalar devam etmekle birlikte görgü tanıklarının ifadelerine göre, ölümlerin bir kısmı Hüda-Par ve HPG üyelerinin çatışmaları nedeniyle gerçekleşti. Ölenlerin dördünün kendi üyeleri olduğunu kesin olarak tespit ettiklerini söyleyen Şahin, Hüda-Par’ın güvenlik güçlerini göreve çağırmak yerine nefsi müdafaa çağrısı yapmasına ilişkin olarak da geçmişte kendilerine yönelik saldırılarla ilgili devlete sorumluluklarını hatırlattıklarını ancak devletin gözünü kapadığını öne sürdü:

“Devlet bölgeyi PKK’ye teslim etti. Bu devlet boşluğunda PKK burayı haraca bağlamış, kendi mahkemelerini kurmuş. Bölgede hâkim pozisyondalar. Partimiz saldırıya uğradığında kimse saatler boyu müdahale etmiyor. Ciddi bir açıklama yapılmıyor. Biz devlete sorumluluklarını hatırlatıyoruz ama devlet kendi sorumluluklarını yerine getirmediği yerde, güvenlik güçleri vatandaşların güvenliği sağlanmadığı yerde nefsi müdafaa tedbirini almalarını elbette söyleriz. Kendilerini işyerlerini partilerini evlerini koruma amaçlı tedbirlerini almalılar. Devletin olmadığı yerde vatandaş kendi önlemini alır. Devlet sorumluluğunu yerine getirecek. Vatandaş bununla yüz yüze getirilmemesi lazım.”

'Hizbullah adına konuşamayız'

Şahin, "1990’lı yıllarda yaşanan Hizbullah-PKK çatışmalarına geri mi dönülüyor", sorusuna yanıt verirken de Hizbullah adına konuşamayacaklarının altını çizdi ancak yeniden çatışma ortamına girilmesi olasılığını da yadsımadı.

Bazı üyelerinin, siyasal tercihlerini Hüda-Par’dan yana kullanıp aslında Hizbullah tabanını oluşturduklarını anlatan Şahin, “ Topyekûn saldırının olduğu yerde kendini korumak da topyekûn çatışma oluyor” dedi ve Hizbullah’ın 8 Ekim 2014 Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasını da hatırlattı.

'Kobani PYD mağdurudur'

Şahin de 'Kobani bir tek IŞİD mağduru değil', diyerek Kobani'nin PYD mağduru olduğunu da öne sürdü. PYD baskısı nedeniyle liberal, solcu, demokrat grupların da Kobani’yi boşaltmak zorunda kaldığını söyledi.

Hüda-Par sözcüsü, İslam Devleti'nin eylemlerini insani bulmadıklarını vurguladı ve “Aşırılıklarını eleştiriyoruz ancak IŞİD’i değerlendirirken, ortaya çıkış nedenleri de iyi araştırılmalı. İslam dünyasına yönelik zulümlerin bir sonucu olduğu o zulümler devam ettiği sürece yeni yapıların ortaya çıkacağı da unutulmamalı“ dedi. 

Kaynak: Aljazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler