1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hükümetten 'kara harekâtı' açıklaması
Hükümetten 'kara harekâtı' açıklaması

Hükümetten 'kara harekâtı' açıklaması

Baçşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Suriye'de kara harekatı ortak bir eylem planı çerçevesinde uygulanırsa bir anlam ifade eder." ifadelerini kullandı.

A+A-

Numan Kurtulmuş, Meclis'te gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Suriye'de, İslam Devleti kontrolündeki bölgelere olası bir kara harekatını değerlendirmesi istenen Kurtulmuş'un, "Suriye'de teröre karşı bütün uluslararası camianın ortak bir eylem planı çerçevesinde bulunması gerekiyor. Suriye'de kara harekatı ortak bir eylem planı çerçevesinde uygulanırsa bir anlam ifade eder. IŞİD ile mücadele adı altında neredeyse dünyanın bütün orduları Suriye'de" ifadeleri dikkat çekti.


BM İlerleme Raporu'nda Türkiye'deki medya özgürlüğü eleştirisini değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "Türkiye'deki basın özgürlüğü, herhangi bir demokratik ülke ile kıyas edildiğinde onlardan aşağı kalacak durumda değildir. Zaman zaman AB raporlarında Türkiye'ye karşı taraflı olarak ifade edilen bazı cümlelerden birisi olarak bunları görüyoruz. Asla bunları kabul etmemiz mümkün değildir. İftihar edeceğimiz bir noktadır. Rapordaki cümleler aynen iade ediyoruz. Bu cümleleri iyi niyetli sözler olarak kabul etmemiz mümkün değil" dedi.


Türkiye'nin Suriye politikasına ilişkin bir soruya Kurtulmuş, "Suriye'de barış nasıl sağlanacak? Yeni Suriye nasıl inşa edilecek? Maalesef bununla ilgili uluslararası camianın ortak bir projesi yok. Şu anda Suriye köy, köy, şehir, şehir bölünmüştür. Bütün silahlı örgütler Suriye'de cirit atmaktadır. Bu sadece bölgeye değil bütün dünyaya azara veriyor. Bizim beklentimiz, öncelikli olarak uluslararası camianın Suriye'de barışı nasıl sağlayacağını ve nasıl adımlar atacağına karar vermesidir" ifadelerini kullandı.


Kurtulmuş, "Suriye'de herhangi bir şekilde IŞİD ile mücadele adı altında neredeyse dünyanın bütün orduları Suriye'de. Kimisi hava kimisi başka saldırlar ile Suriye'yi tarumar ettiler. Bu ortamda en fazla istifade edenler ise terör örgütleridir. Terör örgütlerinin hareketsiz hale getirilmesi Terörün Suriye'den beslenen bu damarlarının kesilmesi için Suriye'de teröre karşı bütün uluslararası camianın ortak bir eylem planı çerçevesinde bulunması gerekiyor"
diye konuştu.

Kara harekatının anlam ifade etmesi için gerekenler

Kurtulmuş, "Kara harekatı bu karar alındıktan sonra uygulanırsa bir anlam ifade eder. Yoksa, Suriye'de bu anlamda atılacak herhangi bir adım Suriye'deki kaosu daha da derinleştirebilir. Şu anda alınmış bir karar yok. Sürekli görüşmeler yapılıyor" dedi.

Çözüm sürecine ilişkin Kurtulmuş, "Bu işin sahibi millettir. Milletimiz, terörün sonuna kadar üstüne gidilmesini istiyor. Siyasi olduğu kadar insani süreçtir. Amasız, fakatsız terör örgütünün beli kırılmalı" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.