1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İbrahim Kalın: "Musul operasyonu konusunda endişelerimiz var"
İbrahim Kalın: "Musul operasyonu konusunda endişelerimiz var"

İbrahim Kalın: "Musul operasyonu konusunda endişelerimiz var"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, PKK örgütünün Musul operasyonuna Sincar üzerinden katılacağı yönünde gelen haberlerin Türkiye’yi endişelendirdiğini söyledi. Kalın ayrıca Şii'si ile Sünni'si ile Irak'ı bir bütün olarak gördüğünü açıkladı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında Irak’ta bulunan Başika Kampı'na yönelik özellikle Irak tarafından gelen eleştirilere cevap veren İbrahim Kalın, "Sünni’si ile Şii’si ile biz Irak halkını bir bütün olarak görüyoruz." dedi. 

Türkiye’nin bu zamana kadar Başika Kampı'nda 4 binin üzerinde Iraklıyı eğittinin de altını çizen Kalın, Musul operasyonuna yönelik yaptığı açıklamada, “Özellikle PKK'nın Musul operasyonu Sincar üzerinden katılacağına dair haberler bize ciddi manada endişelendirmektedir” açıklamasında bulundu.

OHAL'in 3 ay daha uzatılması

OHAL’in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan İbrahim Kalın, “Ülkemizin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra karşı karşıya kaldığı güvenlik tehditlerini bertaraf etmek ve özellikleri devletin içine çöreklenmiş olan FETÖ unsurların temizlenmesi için alınmış bir tedbirdir. Daha önce Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi OHAL millete değil devlete çıkartılmıştır ve ihtiyaca binaen de bir kez daha uzatılmıştır. OHAL ile ilgili özellikle yurt dışında birtakım temelsiz, haksız iddiaların, eleştirilen ortaya atıldığını görüyoruz. Türkiye'de OHAL bir zaruret neticesinde ortaya çıkmıştır. Genel manada güvenlik, ama özel olarak da FETÖ örgütünün ve hala devam eden tehdidine karşı, devlet içindeki yuvalanmalarına karşı alınmış bir tedbirdir. Bu noktada FETÖ ile mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir, gerek yurt içinde gerek yurt dışında. Türkiye'de bunların bütün imkânları, kaynakları kuruduğu için şimdi yurt dışındaki imkan ve kaynaklarını seferber etmeye çalışıyorlar. Türkiye aleyhine karalama kampanyaları yürütüyorlar. Ben bu vesileyle bir kez daha uluslararası topluma da bir çağrıda bulunmak istiyorum, FETÖ sadece Türkiye için değil, bulunduğu bütün ülkeler için ulusal güvenlik tehdididir. FETÖ’nün legal görünümlü illegal yapısını, karanlık ilişkilerini umarım o ülkelerde en kısa zamanda görev ve gerekli adımları bu çerçevede atarlar” ifadelerini kullandı.

"Irak tarafından gelen yalanları en şiddetli bir şekilde reddediyoruz"

Irak’ta yaşanan gelişmelere ilişkin de konuşan İbrahim Kalın, “Türkiye her zaman Irak’ın Irak halkının ve devletinin yanında olmuştur. Bugüne kadar Türkiye kaynaklı Irak’a yönelik herhangi bir güvenlik tehdidi söz konusu olmamıştır. Fakat Irak'taki zayıf devlet yapısı, çeşitli iç sorunlar, 2003 Amerikan işgali ve sonrasında yaşananlar neticesinde ve daha öncesinde de Irak topraklarından Türkiye'ye yönelik güvenlik tehditleri hep varolagelmiştir. Özellikle PKK'nın oradaki yuvalanması ve yapılanmasından kaynaklanan bir güvenlik tehdidiyle biz her zaman, en azından son 15 yıldır karşı karşıya olduk. Bunu bertaraf etmek amacıyla bildiğiniz gibi 1 Ekim tarihinde de Meclisimizde bir tezkere ele geçirildi. Tezkere ile ilgili yapılan tartışmalar bağlamında özellikle Irak kökenli, Irak'tan kaynaklanan bir takım eleştirilerin yapıldığını görüyoruz. Müzakereler ve değerlendirmeler bir kenara ama özellikle Cumhurbaşkanımızı hedef alan asılsız ithamları kabul etmemiz mümkün değildir. Bu iddiaları, bu yalanları en şiddetli bir şekilde reddediyoruz. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Cumhurbaşkanını hedef alan bu tür açıklamalar ne bu sürece ne Türkiye-Irak ilişkilerine katkı sağlar. Bu açıklamaları yapanlar ya da bu gündemi tahrik etmeye çalışanlar başka bir gündemle hareket ediyorlar demektir.

"Irak topraklarında gözümüz yok"

Türkiye'nin Irak'ın toprakların herhangi bir gözü yoktur, Türkiye'nin Irak'ta herhangi bir gizli gündemi de yoktur, bunun aksini düşünenler ya kötü niyetli hareket etmektedirler ya da büyük bir yanılgı içerisindedirler. Irak bağlamında dini, mezhebi, etnik bütün ayrımları reddediyoruz, Irak'ın bir bütün olarak barış, huzur, refah içinde yaşaması bizim birinci önceliğimizdir.

"Sünni'si ile Şii'si ile Irak halkını bir bütün olarak görüyoruz"

O manada isterse Arap olsun ister Kürt olsun ister Türkmen olsun ister Ezidi, Müslüman Hristiyan olsun Irak halkı bir bütün olarak bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye Irak’ın barışı, huzuru, refahı için üzerine düşen görevi yapmaya devam edecektir. Mezhebi anlamda da zaman zaman Sünni-Şii ilişkilerinin gerildiğini ve Türkiye'nin de bir şekilde bu tartışmaya çekilmek istendiğini görüyoruz. Burada bu vesileyle gene altını çizmek istedim ki, Sünni’si ile Şii’si ile biz Irak halkını bir bütün olarak görüyoruz.

"Musul operasyonu Irak kadar bizi de ilgilendiriyor"

Musul operasyonu Iraklıları olduğu kadar bizleri de yakından ilgilendirmektedir, Musulluları olduğu kadar bizim topraklarımızda yaşayan insanları da ilgilendirmektedir. Çünkü Musul'da yapılacak bir hata yüzbinlerce insanın mülteci olmasına neden olabilir, IŞİD ile mücadeleyi sekteye uğratabilir, terörle mücadelede yeni komplikasyonlar ortaya çıkartabilir.

"Musul operasyonu konusunda ciddi endişelerimiz var"

Özellikle PKK'nın Musul operasyonu Sincar üzerinden katılacağına dair haberler bize ciddi manada endişelendirmektedir. Bununla ilgili kaygılarımızı, elimizdeki bilgi ve belgeleri de Iraklılar başta olmak üzere ilgili taraflarla paylaştık, paylaşmaya da devam ediyoruz. Türkiye'nin Musul operasyonu ile ilgili temel kaygısı, burada IŞİD’ten temizleme operasyonunun belli bir koordinasyon içerisinde ve Musul halkının koruyacak şekilde yapılmasıdır. Yoksa Musul'un IŞİD'ten temizlenmesi ile ilgili bizim herhangi bir tereddüdümüz yok, tam tersine Başika Kampı da orada Irak, Musul halkına destek olmak amacıyla kurulmuş kamptır.

"4 binin üzerinde Iraklıyı biz eğittik"

Şu ana kadar da zaten 4 binin üzerinde Iraklıyı bu kampta biz eğittik. Oraya yapılan sevkiyat ve bazen takviye güçler tamamen kampın güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik alınan tedbirlerdir. Çatışma bölgelerine de yakın olduğu için Başika Kampı'nın korunması da tabii ki ayrıca bir önem arz etmektedir. Nitekim şu ana kadar da 700’ün üzerinde de IŞİD teröristi Başika Kampı'nda bizim askerlerimizin ve eğittikleri Iraklılar'ın mukavemeti ile etkisiz hale getirilmiştir” dedi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler