1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İhvan mensubuna İstanbul'da gözaltı
İhvan mensubuna İstanbul'da gözaltı

İhvan mensubuna İstanbul'da gözaltı

Birbuçuk yıl önce Türkiye’de oturma izni alan Müslüman Kardeşler üyesi Esam Azzam Mustafa Ali, ikametini yenilemek için gittiği İl Göç İdaresi’nden sınır dışı edilmek üzere nezarethaneye gönderildi.

A+A-

Avrupa'nın yabancı savaşçılara karşı aldığı tedbirler nedeniyle baskı altında olan Türkiye'nin ülkelerindeki zulümcen kaçıp gelenlere yaşattığı mağduriyetlere bir yenisi daha eklendi.

Uygulamanın son mağduru da daha önce Türkiye'de herhangi bir suça karışmayan İhvan mensubu Esam Azzam Mustafa Ali oldu. Mustafa Ali, Türkiye'de Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek Koalisyonu üyesi olarak oturma izni ile yasal ikametini sürdürüyordu. Rabia Platformu ile çalışan Mustafa Ali Hüsnü Mübarek döneminde muhalif olduğu için 18 yıl hapis cezası almıştı.

Mısır'da Edebiyat öğretmeni olan Musfata Ali, İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne ikamet izni randevusuna gittiği esnada hakkında giriş yasağı konulduğu ileri sürülerek sınırdışı edilmek üzere Şehit Tevfik Fikret Erciyes Karakolu'nda götürüldü. Mısır'da muhalif olmak suçundan yargılanan Ali, sınırdışı edilirse Sisi yönetimi tarafından hapse atılacak. 

Liste Dubai'de hazırlandı iddiası

İddiaya göre Dubai, Amerika'ya aralarında darbeci Sisi yönetimine karşı olan binlerce muhalifin adını terörist olarak verdi. Bu liste Amerika tarafından Türkiye'ye iletilince hali hazırda Türkiye'de bulunan yüzlerce ılımlı muhalif terör damgası yedi. Avrupa ve Amerika'nın yabancı savaşçılarla ilgili aldığı tedbir ve baskılara uyan Türk makamları, havalimanından ülkeye giriş yapmak isteyen ve aralarında işadamları, siyasetçiler ve akedemisyenlerin olduğu bir çok kişiyi geri gönderdi.

3 ayda 15 bin kişi mağdur oldu

Türkiye'nin hem Batı'dan gelen baskı hem de zaman zaman yaşanan hatalar nedeniyle bu uygulamalara giriştiğini söyleyen Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) Başkan Yardımcısı Avukat İbrahim Ergin, “Avrupa'nın yabancı savaşçılar baskısı nedeniyle Türkiye artık çok temkinli davranıyor. Türkiye geçiş ülkesi olduğu için Avrupa'dan gelen baskıyı azaltmak için 3 ayda 15 bin kişiye giriş yasağı konuldu. Birçok kişi de aynı nedenle sınırdışı edildi. 

Mustafa Ali'ye İhvancı olduğu için büyük bir alaka gösteren bazı STK'lar kendileri gibi düşünmeyen başta Orta Asya'dan ve Kafkasya'dan Türkiye'ye gelen binlerce muhaciri görmezden gelmeye devam ediyor. Bir çok haksızlığa şahit olmalarına rağmen mağduriyetlere duyarsız davranan sözde İslami kimlikli STK'ların aynı durum kendi başlarına gelince dünyanın en büyük zulmü yaşanıyormuş gibi ortalığı ayağa kaldırmaları dikkatlerden kaçmıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler