1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İl il hakim ve savcılar için çıkartılan gözaltı kararı
İl il hakim ve savcılar için çıkartılan gözaltı kararı

İl il hakim ve savcılar için çıkartılan gözaltı kararı

Üç adliyede görev yapan 140 hakim ve savcı için gözaltı kararı çıkartıldı. Haklarında gözaltı çıkarılan hakim ve savcıların 60'ının Bakırköy Adliyesi, 35'inin Küçükçekmece Adliyesi ve 45'inin de Bölge İdare Mahkemesi'nde görev yaptığı belirtildi.

A+A-

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner, Raif Bıkmaz ve Bülent Gümüş tarafından 140 hakim ve savcı hakkında, HSYK'nın talebi doğrultusunda, “Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyet hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlarından gözaltı kararı verildi.

Farklı farklı illerde hakim ve savcılar için gözaltı kararı

Van, Kocaeli, Konya, Şanlıurfa, Elazığ, Kahramanmaraş, Mersin, Çanakkale ve Bursa’nın aralarında bulunduğu birçok ilde operasyon yapıldı.

500'den fazla savcı gözaltında

Operasyonlarda şu ana kadar 500'den fazla savcı, polisin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltı sayısı 6 bini geçti

Ayrıca Bekir Bozdağ toplam gözaltı sayısının 6 bini geçtiğini açıkladı.

Gözaltı kararı üç adliyede görev yapan Hakim ve Savcılar için çıkarıldı

Haklarında gözaltı kararı çıkarılan hakim ve savcıların 60'ının Bakırköy Adliyesi, 35'inin Küçükçekmece Adliyesi ve 45'inin de Bölge İdare Mahkemesi'nde görev yapan hakim ve savcılardan oluştuğu öğrenildi.

140 hakim ve savcının ev ve işyerlerinde arama kararı çıkarıldı

Bakırköy Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinin ise Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine haklarında gözaltı kararı verilen 140 hakim ve savcının ev ve işyerlerinde arama kararı çıkardığı öğrenildi.

Aksaray'da 18 gözaltı

Aksaray’da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 18 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı alındı.

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında FETÖ/PDY üyesi olduğu değerlendirilen 18 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verdi.

Aydın'da 27 hakim ve savcı açığa alındı

Aydın'da açığa alınan 9 savcı ve 18 hakimin adları şöyle:

"Aydın Cumhuriyet Savcıları Metin Durgun, Nakip Özdemir, Ergün Tokgöz ve Eyüp Murat Duran ile Aydın Hakimleri Murat Saz, Ahmet Aydın, Serap Aydın ve Asuman Turan Mutlu hakkında, daire tarafından açığa alma kararı verildi. Kuşadası Cumhuriyet Savcısı Çetin Küçet, Kuşadası Hakimleri Ahmet Karaköse, Hasibe Başaran ve Dilek Karaköse, Didim Cumhuriyet Savcısı Abdullah Altınbaş ile Didim Hakimi Ahmet Erdemir, Söke Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Altın, Söke Hakimleri Yusuf Eren, Sevinç Özdemir ve Mehmet Üre, Germencik Hakimi Gökhan Demir, Nazilli Cumhuriyet Savcıları Serdar Söyler ve Serdar Açıkgöz ile Nazilli Hakimleri Ayşe Söyler, Hikmet Emre Şık, Şazime Tuba Açıkgöz, Osman Ünsal, Hayriye Şahin ve İsmail Özcan haklarında da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi tarafından açığa alma kararı verildi."

Şüpheli hakim ve savcılar gözaltına alınıyor

Şüphelilerin gözaltına alınmaya başlandığı öğrenildi.

Gaziantep'te 36 hakim ve savcı gözaltına alındı

Gaziantep Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Darbeye teşebbüs suçuna iştirak edenler hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "anayasayı ihlal", "cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek", "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs", "Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik" suçlarından başlatılan soruşturma başlatılmıştır. Bu kapsamda gerçekleştirilen operasyonlarda 11'i savcı, 25'i hakim olmak üzere 36 yargı mensubu gözaltına alınmıştır."

Konya'da 44 hakim ve savcı için gözaltı kararı

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması( FETÖ/PDY) üyesi oldukları iddiasıyla 44 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen 15 Temmuz günü bir kısım askerin darbe girişimine yönelik eylemlerinin ardından 'Yasama Organını Engellemeye Teşebbüs, Anayasayı İhlal, Hükümete Karşı İsyan ve Türkiye Cumhuriyetine Silahlı İsyan' suçundan soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında FETÖ/PDY üyesi olduğu iddia edilen Konya adliyesinde görevli 44 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Gözaltına alınan hakim ve savcılar, Meram Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne götürüldü. Şüphelilerin adreslerinde halen arama çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Zonguldak'ta 6 savcı ve 7 hakim gözaltına alındı

Darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Zonguldak'ta görev yapan bazı hakim ve savcılar hakkında gözaltı kararı alındı. Gece saatlerinde İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alınan 6 savcı ve 7 hakim, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Hakim Kemal Karanfil, hastane girişinde görüntü alan gazetecilere dönerek, 'Allah var gam yok. Zalimler için yaşasın cehhem' dedi. Gözaltına alınanlar, ardından emniyete götürüldü.

İnegöl’de 1 hakim ve 2 savcı gözaltına alındı

İnegöl’de görevli Hakim Eda G. ile Savcılar Muhammet Salih G. ve Serkan A. gözaltına alındı. Gözaltına alınan hakim ve savcılar İnegöl Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İnegöl Adliyesine getirildiler.

Alanya'da 13 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Alanya Adliyesi'nde görevli hakimler Halil Tarkan, Hasan Çamlıbel, Esma Aksoy, Derya Zorlu, Emrullah Şekerci, Ali Girgin, eşi Mücella Girgin, Kerim Kuru ve Sinan Kart ile savcılar Ali Zorlu, İsmail Demir, Hüseyin Aksoy ve Hamza Özbey hakkında gözaltı kararı verildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince hakim ve savcılar, adreslerinde gözaltına alınmaya başlandı.

Gözaltına alınan Ali Girgin, Mücella Girgin ve Hamza Özbey, Alanya Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçtikten sonra İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Elazığ’da 24 hakim ve savcı görevden alındı

Elazığ'da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir grubun darbe girişiminin önlenmesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında 24 hakim ve savcı görevden alındı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK), darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, Elazığ'da görev yapan 24 hakim ve savcının görevden alındığı öğrenildi.

Düzce’de 5 yargı mensubu gözaltına alındı

Düzce’de Fettullaçı Terör Örgütü üyesi oldukları değerlendirilen 14 hakim ve savcının yakalanması için başlatılan operasyonda, 5 hakim ve savcı gözaltına alındı. 

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun FETÖ/PDY’nin darbe girişimi ile ilgili başlattığı soruşturma kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Düzce genelindeki operasyonda 3’ü savcı 2’si hakim olmak üzere 5 yargı mensubu gözaltına alındı. Ergenekon davasının savcılarından Osman Şanal da gözaltına alınanlar arasında bulunuyor. 

Evlerinde arama kararı çıkartılan ve haklarında gözaltı kararı bulunan diğer hakim ve savcıların yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Hakkari ve Yüksekova'da 12 hakim ve savcı gözaltına alındı

Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, savcılığın talimatıyla haklarında soruşturma başlatılan Hakkari merkezde 10 hakim ve savcıdan 6'sının gözaltına alındığını, 4'ünün ise izinli oldukları için henüz gözaltına alınmadıklarını, Yüksekova'da ise 6 hakim ve savcının gözaltına alındığını söyledi. 

Vali Toprak Hakkari merkez, Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde 6'sı general toplam 13 rütbeli subayın gözaltına alındığını, gözaltına alınnan subayların nezarethanelerde tutulduğunu ve gözaltı sürelerinin de uzatıldığını belirtti. 

Yüksekova ve Hakkari merkezde haklarında soruşturma açılan 16 hakim ve savcıdan 12'sinin gözaltına alındığını, 4'ünün ise izinli olduğu için henüz gözaltına alınmadığını belirten Vali Toprak şöyle dedi:

"Gözaltına alınan 12 hakim ve savcının ev ve bürolarında aramalar yapılıyor. Hakkari'de halkımızın büyük direnişi ve polisimizin almış olduğu güvenlik önlemi sayesinde darbe girişimini ülke genelinde olduğu gibi atlattık. Darbeler dönemi kapanmıştır artık. Hepimize geçmiş olsun."

Bursa’da 57 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, HSYK’nin talebi doğrultusunda, Bursa ve ilçelerinde görev yapan 57 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verdi. Karar üzerine gözaltına alınan 25 hakim ve savcının evlerinde arama yapıldığı bildirildi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı HSYK'nın talebi doğrultusunda, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçlarından Bursa'daki 57 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verdi. Hakim ve savcılar, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince Bursa ve ilçelerindeki ev ve lojmanlarında sabahın erken saatlerinden itibaren gözaltına alınmaya başlandı. Hakim ve savcılardan 25 kişi gözaltına alındı ve evlerinde arama yapıldı.

Giresun'da 10 hakim ve savcıdan 7'si gözaltına alındı

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında dün gece geç saatlerde Giresun Jandarma Bölge Komutanlığında asker ve polisler tarafından arama yapıldı.

Birkaç saat süren aramalar sonrası Bölge Komutanlığında herhangi bir gözaltı işlemi yapılmadığı öğrenildi.

Savcılık soruşturması çerçevesinde Giresun'da 10 hakim ve savcı açığa alınırken, sürdürülen operasyonlar sonucu bu kişilerden 7'si gözaltına alındı. Giresun Emniyet Müdürlüğünce diğer üçünün de gözaltına alınması için çalışmaların sürdürüldüğü öğrenildi.

Öte yandan, FETÖ'nün İstanbul Kadıköy ilçe sorumlusu olduğu iddia edilen H.H.Y, Rize'de gözaltına alındı. 

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası önce Giresun'un Alucra ilçesine geldiği belirlenen H.H.Y'nin, dün Sarp Sınır Kapısından Gürcistan'a kaçacağı bilgisi üzerine Giresun ve Rize Emniyet Müdürlükleri ortak operasyon düzenledi.

Ardahan'da 4 hakim ve 1 savcı gözaltına alındı

Ardahan'da 4 hakim ve 1 savcı, Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda polis ekiplerince yakalandı. Ardahan Emniyet Müdürlüğüne götürülen zanlıların işlemleri sürüyor.

Kırklareli'nde 8 hakim ve savcı gözaltına alındı

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen soruşturma çerçevesinde 5 hakim ile 3 savcı gözaltına alındı. Gözaltına alınan hakim ve savcılar, Kırklareli Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi.

Bekir Bozdağ'dan gözaltı sayısı açıklaması

Bekir Bozdağ, "Şu anda temizlik devam ediyor. 6 bin civarında gözaltı var. 6 bini de geçecektir. Bunlarla ilgili adli süreç devam edecektir" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler