1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İnfaz edilen David Haines kimdir?
İnfaz edilen David Haines kimdir?

İnfaz edilen David Haines kimdir?

Her ne kadar İngiliz Dışişleri Bakanlığı David Haines'İn başının kesilerek öldürüldüğü videonun gerçek olup olmadığını incelemeye devam etse de, Başbakan David Cameron olayı 'şeytani bir eylem' olarak tanımlamış durumda.

A+A-

44 yaşındaki Haines, 2013'ten bu yana İslam Devleti'nin elinde tutuluyordu.

Haines, ABD'li gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff'Un ardından 'kafası kesilerek' infaz edilen üçüncü Batılı ülke vatandaşı oldu.

Fransız yardım kuruluşu Teknik İşbirliği ve Kalkınma Ajansı ACTED'e bağlı çalışan Haines'in görevi kuzey Suriye'deki sivillere temiz su, gıda ve çadır yardımını koordine etmeye çalışıyordu.

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Atmeh mülteci kampı yakınlarında İtalyan meslektaşı Federico Motka ile birlikte kaçırıldı.

Motka geçtiğimiz aylarda İslam Devleti tarafından serbest bırakılmıştı. İtalyan hükümetinin talep edilen fidyeyi ödediği tahmin ediliyor.

Yorkshire yakınlarında doğan David Haines gençlik yıllarının büyük bölümünü İskoçya'da geçirmişti.

Ordudan sonra BM ve yardım kuruluşları

Perth Üniversitesi'nden mezun olan Haines kısa bir süre sonra İngiliz Hava Kuvvetleri'nde uçak mühendisi olarak çalışmaya başladı.

Bu yıllarda Louise adlı bir kadınla  evlenip boşanan David Haines, bir kız babası oldu.

Yugoslavya'nın dağılması döneminde Balkanlara giden Haines Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde görev yaptı.

Amerikan ordusuna lojistik destek

İngiliz Hava Kuvvetleri'ndeki işini bıraktıktan sonra önce İskoçya demiryollarında kısa bir süre çalışan Haines daha sonra insani yardım öregütleriyle temasa geçti.

Haines insani yardım götürmek için dünyanın en tehlikeli yerlerine seyahat etmeyi göze almıştı.

Haines'in internetteki kişisel profillerinde çalıştığı şirketler arasında ABD askerlerine lojistik destek sağlayan bir firmanın adı da geçiyor. Ancak firma konu hakkında yorum yapmak istemediğini belirtti.

Hırvatistan yılları

1999 - 2004 yılları arasında bir Alman insani yardım kuruluşu adına Hırvatistan'a giden Haines, bureada savaş sonrası yeniden yapılanma çalışmalarına yardımcı oldu.

Alman kuruluşun bölge ofisinin yöneticisi konumuna gelen Haines, savaş yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan yüzlerce kişiye yardım etmekle görevliydi.

Çalışmaları kapsamında birçok mağdur ailenin evinin yeniden inşasını sağlayan Haines, Benkovaç bölgesinde bir de anaokulunun inşaası için çabaladı.

Libya ve Güney Sudan

2011 yılına gelindiğinde Haines bu kez Libya'da mayınlı alanların temizlenmesine odaklanmış olan bir yardım örgütü için çalışmaya başladı.

Libya'da Haines'in görevi mayınlı alan temizleme ekiplerinni koordinasyonu ve bölge halkının patlayıcılar konusunda bilinçlendirilmesiydi.

Bir yıl sonra Haines'in rotası Güney Sudan'a çevrilmişti. Burada ise ihtilafların şiddet kullanmadan çözülebilmesi için tarafları ikna etme çabaları David Haines'İn günlük iş rutini içerisindeydi.

Son durak Suriye

Haines 2013'te insani yardım görevlerine devam etme kararı alarak Fransız yardım kuruluşu ACTED ile Suriye'ye gitti. 10 gün sonra ise kaçırıldı.

ABD'li gazeteci Steven Sotloff'un başının kesilerek öldürüldüğü videoda 'sıradaki rehin' olarak Haines'in gösterilmesinin ardından ACTED bir açıklama yayınladı ve 'derin şok içerisindeyiz' dedi.

Açıklama "David 1999 yılından bu yana insani yardım kuruluşlarında çalışıyor. Bugüne kadar Balkanlarda, Afrika'da ve Orta Doğu'da birçok savaş mağduruna yardım göstürmeyi başardı. Mart 2013'te kaçırıldığı sırada David ACTED adına çalışıyordu. Amacı Suriye'deki krizden etkilenen on binlerce kişiye yardım etmekti" ifadeleri yer almıştı.

David Haines'in hayatına ve gittiği ülkelere farklı bir perspektiften bakıldığında, gittiği ülkeler her zaman istihbaratların yoğun faaliyetler içerisinde olduğu bölgeler olarak göze çarpıyor. Buradan Haines'in bir ajan olduğu zorlama bir sonuç olsa dahi, istihbarat sevisleri ile ilişkisi olması kaçınılmaz bir durum.

Kaynak: BBC

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.