1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiliz rehine Cantlie'in ikinci videosu yayınlandı
İngiliz rehine Cantlie'in ikinci videosu yayınlandı

İngiliz rehine Cantlie'in ikinci videosu yayınlandı

Kendisinin hükümetinin terk ettiği adam olarak tanıtan Cantlie ikinci videosiunda da önemli noktalara değiniyor.

A+A-

ABD Başkanı Obama'nın da, kazanamayacağı bir savaşa çekildiğini belirten Cantlie Cameron ve Obama'nın İslam Devleti'ne yönelik savaşa dair hiç bir fikirlerinin olmadığını bu yüzden kaybedeceklerini söylüyor.

İslam Devleti'nin "son dönemde görülen en güçlü cihat hareketi" olarak nitelendiren Cantlie, "İslam Devleti ile savaşmak için 15 bin asker gerektiği yönündeki tahminler gülünç. İslam Devleti'nin daha fazla mücahidi var. Burada, birkaç Kalaşnikofa sahip disiplinsiz bir gruptan söz etmiyoruz" diyor.

Tecrübeli bir foto muhabiri olan Cantlie'nin ilk videosu geçen hafta yayınlanmıştı.

İngiliz gazeteci ilk videoda esir olduğunu söylemiş, ABD ve Birleşik Krallık hükümetlerinin kendisini yüzüstü bıraktığını vurgulamış, bu ülkelerin niçin yeni bir savaşa girmekte bu kadar istekli olduklarını sormuştu.

Cantlie, Temmuz 2012'de yine Suriye'de kaçırılmış, bir hafta boyunca eller kelepçeli ve gözleri bağlı bir şekilde tutulmuş, daha sonra rejim karşıtı Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yardımıyla kaçmıştı.

 

Cantlie konuşmasında 22 yıl CIA'da çalışıp 2004 yılında istafa eden ve Michael Scheuer'den de nakiller getiriyor. Scheuer 1999'dan 2004'e kadar Useme b. Ladini yakalama timinde üst düzey olarak çalışmış fakat bir süre sonra Amerikan yönetiminin ve Batının Useme b. Ladin başta olmak üzere müslümanları ve mücadelelerini hafife aldığını ileri sürerek istafa etmişti. Şeyh Useme b. Ladin'i Şerefli ve saygı duyulmaya layık biri olarak tanımladığı içinde bir çok tepki alan  Michael Scheuer özellikle terörist olarak nitelendirmediği İslamcıların 1979'dan bu yana hiç olmadığı kadar kalabalık, hiç olmadığı kadar popüler ve hiç olmadığı kadar da iyi silahlanmış olduğunu belirtiyor.

https://ia902304.us.archive.org/26/items/LendMeYourEarsEpisode1/Lend_Me_Your_Ears_Episode1.mp4

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.