1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiliz yüksek yargıçtan hicab çıkışı
İngiliz yüksek yargıçtan hicab çıkışı

İngiliz yüksek yargıçtan hicab çıkışı

İngiltere Anayasa Mahkemesi Başkanı Neuberger, Müslüman tamamen örtünmelerine ve yüz örtme tercihlerine saygı duyulması gerektiğini söyleyerek, İngiliz hukuk sistemine bir takım eleştiriler getirdi.

A+A-

İngiltere Anayasa Mahkemesi Başkanı Lord David Neuberger, hakimlerin hicab (kadının tamamen örtünmesi) ve peçeye saygı duymaları gerektiğini söyledi. Neuberger, kadınlar eğer dini inanışları gereği yüzlerini kapatmayı tercih ediyorlarsa buna saygı duyulması gerektiğini belirtti.

Lord Neuberger, "Hakimler farklı kültürlere ve hayat alışkanlıklarına karşı anlayışlı olmalılar. Bu onların adil ve tarafsız olmaları görevinin bir parçasıdır. Farklı kültürel, sosyal veya dini geçmişlere sahip insanlara karşı bir anlayış olması lazım. En bilinen örneklere bakacak olursak, bazı dinlerde yemin etmek uygun bulunmuyor, bazı toplumlarda insanların gözlerinin içine bakmak kaba bir davranış olarak algılanıyor, bazı dinlerde kadınların topluluk içerisinde yüzleri açık şekilde bulunmaları uygun bulunmuyor veya bazı toplumlarda yüzleşmek veya birileriyle yüzleştirilmek uygun bulunmuyor." dedi.

Neuberger, bu farklılıklara hakimlerin saygı göstermeleri ve insanlara karşı adil olmaları gerektiğini belirtti. Britanyalı yüksek hakim diğer taraftan İngiltere'nin yargı sisteminin geliştirilebileceğini söyledi.

Lord Neberger, "Bazen acaba bizim yargı sistemimiz doğruyu söylemek için en iyi durumda mı diye düşünüyorum" diyor. 2013 yılında İngiltere'de Müslüman bir kadının mahkemeye yüzünü tamamen kapatan bir peçeyle katılmasına izin verilmişti. Ancak çoğunlukla peçe takan veya yüzünü örten Müslüman kadınlar yüzlerini açmaya zorlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.