1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Irak genelinde iki günde düzenlenen saldırılar
Irak genelinde iki günde düzenlenen saldırılar

Irak genelinde iki günde düzenlenen saldırılar

Geçtiğimiz günlerde başta Ramadi olmak üzere Enbar Vilayeti'nde önemli kazanımlar elde eden, Safevi Irak Ordusu'nu bölgeden tamamen çıkarma noktasına gelen İslam Devleti Birliklerinin iki günlük resmi raporu yayınlandı.

A+A-

Geçtiğimiz günlerde başta Ramadi olmak üzere Enbar Vilayeti'nde  önemli kazanımlar elde eden, Safevi Irak Ordusu'nu bölgeden tamamen çıkarma noktasına gelen İslam Devleti Birliklerinin iki günlük resmi raporu yayınlandı. Rapor 28-29 Muharrem günlerinde (21-22 Kasım) düzenlenen saldırı ve operasyonların tamamını içeren İslam Devleti'nin kendi kaynaklarından yayınladığı resmi raporudur; 

Anbar Vilayeti:

Ramadi'de Safevi ve Rafizi güçlerine dört bir tarafdan geniş ve yoğun saldırılar başlatıldı. Hafif, ağır, orta ağırlıkta silahlar,Havanlar,toplar,füzelerin kullanıldığı çatışmalar saatlerce devam etti.Nihayetinde onlarca rafizi öldürüldü, onlarca safevi askeri esir alındı, çoklu sayıda askeri araçlar, silahlara ganimet olarak el konuldu. Tafsilatları ilelileyen günlerde sizlerle paylaşacağız.

-Ramadi'nin batısında Bağdat tarafında safevi güçlerinin ed-Dulab mıntakasına başlattıkları saldırılar, hafif, ağır silahlar, mayınlar kullanılarak geri püskürtüldü. Saldırılar sonucu çoklu sayıda rafizi askeri öldürüldü, askeri araçları tahrib edildi, Safevi birliklerinin komutanı Hacı Huseyn de öldürüldü.

-Ramadi de, Elbu ferrac yolunda rafizilerin konuşlandığı askeri noktada İslam Devletinin aslanlarından bir aslan ,bomba yüklü araçla rafizilerin ortasına daldı. Onlarca rafizi askeri öldürüldü. 

-Ramadinin doğusunda , el-Mudayyak mıntakasında İslam Devleti ile Rafiziler arasında süren çatışmalar sonucunda, Albay Mecid Fehdavi ve ondan başka 4 yüksek rütbeli asker, çoklu sayıda da milis güçleri öldürüldü ve yaralandı.

-Sufiyye mıntakasında bulunan safevi üslerine, hafif ve ağır silahlar, havanlar la saldırılar yapıldı. Onlarca safevi askeri öldürüldü, yaralandı.

-Sadikiyye ve Buta mıntakasında safevi askerleri ve sahve birlikleriyle süren yoğun çatışmalardan sonra onlarcası öldürüldü ve yaralandı.

-Elbu Ali Casim mıntakasına doğru ilerleyen Safevi Ordusu'na karşı yol kenarına yerleşdirilmiş mayınla saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu 3 den fazla askeri araç tahrib edildi, içinde bulunan bir çok askerde öldürüldü ve sonuçta Safevi Ordusu geldikleri yönde geriye doğru kaçıştılar.

-Ramadi şehri merkezinde devriye yapan rafizi güçleri yol kenarındaki arabaya yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu ağır kayıplar verdiler ve sonuçta 3'den fazla askeri araç tahrib oldu ve askerleri öldürüldü.

-İslam Devleti es-Sicariyye, en-Nisaf ve Cuveybe mıntakalarını tamamen kontroluna aldı. Rejimin yüzlerce askeri askeri üslerini, askeri araçlarını, silahlarını mücahidlere ganimet olarak bırakarak zelil bir şekilde bölgeyi terkettiler.

-Ramadinin batısında Esir Nasif el-Ubeydi isimli bir mürted İslam Devleti mücahidlerinin yerleştirmiş olduğu bir bombayı imha etmeye çalışırken bombanın patlaması sonucu öldü.

-Ramadi'nin batısında rejimin mücrim polis merkezine yapılan saldırı sonucu karakolun reisi Tarik Ubeydi ve çoklu sayıda rafizi milisi öldürüldü, Bağdad nahiyesi civarında bulunan Alay komutanı Cabbar Barzan Ubeydi de ağır yaralandı.
Ramadi'nin Bağdad nahiyesi civarında bulunan safevi güçlerinin kontrolunda olan bölgeye füzelerle saldırı yapıldı. Rejim ağır kayıplar verdi fakat sayı olarak bir bilgi aktarılmadı.

-Zira dicle yolunda bulunan askeri kışlaya kanasla yapılan saldırı sonucunda 2 asker öldürüldü.

Diyala Vilayeti:

-Diyala Vilayeti'nin kalbinde, Mikdadiyye şehrinin kuzeyi, Babilan mıntakası tamamen İslam Devleti'nin kontrolüne geçmiştir. Bölgede bulunan rafizi üsleri, karakolları, askeri kışlalarının hepsine saldırılar gerçekleştirilmiş, rejime ait bütün haciz(kontrol) noktaları, kendi kontrolünde olan merkezler, askeri kışlaların hepsi tahrip edilmiş, onlarca askerleri öldürülmüş, geri kalanlarda üslerini terk ederek, çeşitli onlarca askeri araçlarını, humweleri, silah ve füzeleri mücahidlere ganimet olarak arkalarında bırakmışlardır. Bütün bunlar hafif, ağır silahlar, füzeler, havanlarla yapılan yoğun saldırılardan, müslümanların galebe ve zafer kazanması, rafizilerinde zelil olmasına kadar devam eden uzun süren yoğun çatışmalardan sonra gerçekleşmiştir.

-Rafizi güçleri Babilan mıntakası yakınındaki Haruniyye de yüzlerce askerini saldırıya geçen mücahidleri durdurmak ve engellemek için 20. Tugay'da topladılar. Fakat Allah subhanehu ve teala mücahidlerin attığı füzeleri onların ortasına düşürdü ve bir defada 39 safevi askeri öldürüldü, onlarcası ağır yaralandı.

-Bakuba şehrinin merkezinde Tahrir ve Katun er-rahme mahallelerinde rafizi milislerine ait iki toplantı merkezinin mayınlarla havaya uçurulması sonucunda onlarcası ölmüş ve yaralanmıştır, ölenler arasında önemli isimlerde vardır.
 

-Yine Bakuba şehri, Cerful-milh mıntakasında rafizilerin toplandığı noktalardan biri mayınla tahrib edilmesi sonucu 2 rafizi milisi öldürülmüştür.

-Diyala Vilayeti'nin kuzey doğusunda İslam Devleti safevi ordusu, rafizi milisleri ve peşşeytan kafirlerinin –Kabaş hane-tarafından Celula ve Sadiyye ,Havz hamrin tarafından da Mansuriyyetul cebel beldesine doğru saldırılarını geri püskürttü. Hafif ve ağır silahların, mayınların, füzelerin kullanıldığı saatlerce süren yoğun çatışmaların ardından çoklu sayda askerleri öldürülmüş, bir çoğu yaralanmış, askeri araçları tahrib edilmiş ve kafirler gerisin geri püskürtülmüştür.

-Diyala'nın kuzey doğusunda Hanekin şehrinin merkez yolunda yerleştirilmiş mayının patladılması sonucu laik peşşeytan askeri aracı tahrib edilmiş, içindekilerde öldürülmüştür.

-Bakuba şehrinin merkezinde , el-Mafrak mahallesinde, susturucu silahla 1 safevi milisi suikast sonucu öldürülmüştür.

-Cebel Hamrin'de safevi ordusunun konuşlandığı noktaya 5 tane 82 mm ayarda havan mermileri atılmış, safevi milisleri ağır kayıplar vermiştir.

Neynava Vilayeti:

Kuzey de bir eve girmeye çalışan peşşeytan güçleri,evin mayınla havaya uçurulması sonucu öldürülmüş ve bir çoğuda yaralanmıştır.

-Hıttin de PKK'ye çalışan bir casus infaz edilmiştir.

-Hazar nahiyesinde PKK ve Peşşeytana çalışan casus şebekesi çökertilmiş ve casuslarda infaz edilmiştir.

-Ninova Vilayeti batı tarafından PKK milislerinin el-Buse, el-Mesab, Haculi mıntakasındakı üslerine ağır ve hafif silahlarla baskın düzenlenmiştir.

-Ninova Vilayeti doğusu Sencar tarafından Suriye arazilerinde bulunan PKK milislerinin bulunduğu noktaya 5 tane 120 mm ayar ve 3 tane 82 mm ayar havan mermileriyle vurulması sonucu bir çok PKK milisi öldürülmüş ve yaralanmıştır.

-Cebel Başika tepesinde bulunan peşşeytan güçleri havan mermileriyle vurulmuştur.

-Batıniyye mıntakasında bulunan peşşeytan birliklerine katyuşa ve havanlarla açılan ateş sonucu, üslerine isabet etmiş, üssten dumanlar ve ateşler yükselmiştir.

-Kevir mıntakasında kanasla yapılan saldırı sonucu 2 peşşeytan öldürülmüştür.
Cebel Kanuna'da peşşeytan milisleri önce 82 mm ayarda 3 havan mermisi, ardından da 14 mm doçkalarla saldırı düzenlenmiştir.

Kerkük Vilayeti:

-Vilayetin güneyinde et-Tuz kadasında el-İftihar ve Tamur mıntakasındaki peşşeytan milisleri 82 mm ayar havanlarla bombalanmıştır. Peşşeytan güçleri ciddi hasar görmüşler.

-Kerkük ve Tuzhurmatu şehrlerinin birleştiği noktada peşşeytan güçlerinin arabasının mayınla partladılması sonucu araba tahrib edilmiş ve içindekilerin tamamıda öldürülmüştür.
-Er-Riyad nahiyesi yolunda peşşeytan güçleri 120 mm ayar havanlarla bombalanmıştır. Ciddi hasarlar oluşmuştur.

-Tuz kazasına bağlı Debac mıntakasında peşşeytan güçlerine 82 mm ayar 4 havan mermisi atılmıştır. Atışlar isabetli olmuş, ciddi hasar meydana gelmiştir.

-Tuz kazası el-Bunecm mıntakasındaki peşşeytan milisleri  82 mm ayar 4 adet havanla vurulmuş, atışların isabetli ve etkili olduğu aktarılmıştır.

-Ed-Dabs kazası, Habbazatun Nafti yatağında konuşlanan peşşeytan güçleri 120 mm ayar havanlarla bombalanmış, atışlar isabetli ve etkili olmuştur.

-Kerkük Vilayeti'ne tabi Dakuk kazası el-Bedu yolundakı peşşeytan güçlerinin askeri noktaları katyuşa füzeleri, 3 adetde 60 mm ayarında havanlarla bombalanmış, atışlar isabetli ve etkili olmuştur. Şöyle ki netice olarak 25 peşşeytan öldürülmüştür.

Selahaddin Vilayeti:

-Samarra şehri yakınlarında el-Mutasım nahiyesinde konuşlanan safevi ordusuna İslam Devleti mücahidlerinin yaptıkları saldırı sonucunda bir zırhlı araç tamamen tahrib edilmiş, 2 asker öldürülmüş veya yaralanmıştır.

-Beyci'de Safevi Ordusu'na ait bir tank RPG ile havaya uçurulması sonucu tank tamamen tahrib edilmiş, içindekilerde öldürülmüştür.

-Samarra şehrinde Şehir hastanesine şehirde yapılan cihad ameliyeleri sonrası 35 Safevi Ordusu askerinin cesedinin getirildiği aktarılmıştır.

Bağdad Vilayeti:

-Rasafa'nın güneyinde bomba yüklü aracın patlatılması sonucunda onlarca rafizi askeri öldürülmüş ve yaralanmıştır.

-Bağdat'ın kuzey doğusunda eş-Şaab mıntakasında toplanan rafizi ordusu, yola yerleştirilmiş mayının patlaması sonucu onlarca kayıp vermiştir.

-Bağdat'ın kuzeyinde el-İshakiyye nahiyesida İslam devleti, safevi üslerine, kışlalarına ve karakollarına hafif ve ağır silahlarla, füzelerle yaptığı yoğun saldırılar sonrası onlarca safevi askerini öldürdükten sonra nahiyenin kontrolunu tamamen ele geçirmiştir. Mücahidlerin bir tankı ve orta ağırlıkta silahları ganimet aldığı aktarıldı.

-Er-Ramilet mıntakasında hafif ve ağır silahlarla yapılan saldırı sonrası ondan fazla safevi askeri öldürülmüştür.

-Vilayetin kuzeyinde , el-İshakiyye yolunda yola yerleştirilmiş mayının patlatılması sonucu 3 safevi güçlerine ait araba tamamen tahrib edilmiş, içlerinde bulunan askerlerde öldürülmüştür.

-Vilayetin kuzeyinde Mahatta beldesi mıntakasındaki safevi askerleri kendi askeri kışlalarını ve üsslerini terk ederek kaçtıkları aktarıldı.

-Vilayetin kuzeyinde el-Hudeyra mıntakasında devriye yapan safevi arabasının havaya uçurulmasıyla sonuçlanan saldırıda, araba tamamen tahrib edilmiş, içindekilerin tamamıda öldürülmüştür.

-Daluiyye mıntakasında kanasla yapılan saldırıda bir rafizi askeri öldürülmüştür.

-Seyyid Garib mıntakasındakı safevi güçlerinin 82 mm ayar 22 havan mermisi ile vurulması sonucu safevi güçleri ciddi kayplar vermişler.

Felluce Vilayeti:

İslam devleti askerleri Fellucenin Amiriyye mıntakasında rafizi güçlerinin üslerine, kışlalarına, karakollarına yoğun saldırılar düzenledi. Şöyleki, Kabri Atvan mıntakasında bulunan askeri üsslerine, Amiriyye'nin merkezine, el-Munşeet ve el-Mukesser yoluna onlarca füze ve havan mermileri isabet etti. Atışların isabetli ve etkili olduğu aktarıldı.

Cenub(Güney) Vilayeti:

-Cenub vilayetine bağlı el-Mahmudiyye de safevi ordusuyla hafif ve ağır silahlarla yapılan çatışmalarda safevilerin bir çoğunun öldürüldüğü ve yaralandığı bilgisi aktarıldı.

-Yine Mahmudiyye kazasında rafizi güçlerine 120 mm ayarda 3 havan mermisi atılması sonucunda çoklu sayıda rafizi milislerinin öldürüldüğü bildirildi. 

 

Kaynak: Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler