1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Irak ordusu, büyük bir kısmı Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) denetiminde olan Felluce kentinin bazı bölgelerine operasyon hazırlığında. Bölgede yaşayan binlerce kişi kenti terk etmeye başladı.
Irak ordusu, büyük bir kısmı  Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) denetiminde olan Felluce kentinin bazı bölgelerine operasyon hazırlığında. Bölgede yaşayan binlerce kişi kenti terk etmeye başladı.

Irak ordusu, büyük bir kısmı Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) denetiminde olan Felluce kentinin bazı bölgelerine operasyon hazırlığında. Bölgede yaşayan binlerce kişi kenti terk etmeye başladı.

Irak ordusu, büyük bir kısmı Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) denetiminde olan Felluce kentinin bazı bölgelerine operasyon hazırlığında. Bölgede yaşayan binlerce kişi kenti terk etmeye başladı.

A+A-

 Irak ordusunun, kenti tekrar ele geçirmek için aralıklarla bombaladığı Felluce’de halk çatışmaların ortasında kaldı.

  Ordu’nun ablukası sebebiyle gıda ve yakıt sıkıntısının baş gösterdiği kentten binlerce kişi kısmen daha güvenli olan güneydeki bölgelere saçıyor.
  Kent Bağdat’a bağlı ordu birlikleri tarafından kuşatılmış durumda. Bölgeye ulaşan anayollar askerler tarafından kontrol altında tutuluyor.
Felluce’de silahlı grupların kontrolünde olan bölgelere giriş ve çıkışlara izin verilmediği için gıda ve diğer ihtiyaçlar dağlık bölgelerde bulunan patika yollar üzerinden sağlanıyor. Ancak, ihtiyaçların yeterli derecede karşılanamadığı kentte gıda ve ilaç sıkıntısı had safhada.
Çatışmaların ilk günlerinde binlerce kişi evlerini terk ederek başkent Bağdat veya güney bölgelerindeki kısmen daha sakin çevre köylere sığındı.

  Irak’ta 30 Nisan’da yapılan genel seçimlerin ardından Başbakan Nuri Maliki, kent sakinlerine seslenerek, IŞİD mensuplarını kentten arındırmaları çağrısını tekrarladı.
Maliki, “terörist” diye adlandırdığı IŞİD üyelerinin Felluceliler tarafından kentten kovulması durumunda, askeri harekatın bitirileceğini söyledi.
   Ocak ayı başlarında Suriye sınırında Anbar eyaletindeki Ramadi ve Felluce’nin büyük bir kısmı  IŞİD ile IŞİD’i destekleyen aşirete bağlı silahlı grupların kontrolüne geçmişti.

  Kentin diğer bölümleri de Şii Başbakan Maliki ile husumet içinde olan Sünni aşiretlerin denetiminde. Aşiretlerin bir kısmı Maliki birliklerine, bir kısmı ise IŞİD’e destek veriyor.
Silahlar Suriye’den
Irak merkezli IŞİD, yaklaşık iki yıldır Suriye’de de cephe savaşı yürütüyor. Suriye’de Esed ordusunun yanısıra Özgür Suriye Ordusu, İslami Cephe ve Kürtlere de savaş açan IŞİD Suriye deki gelişmelere müdahil olmak isteyen devletlerin mutabakat halinde karşı durduğu tek yapı
Maliki’nin danışmanlarından Saad El Mutalabi, BBC’ye verdiği mülakatta, IŞİD’in elindeki silahların Suriye’den Felluce’ye girdiğini söyledi.

  Irak’ta Sünni Milletvekili Ahmed Alvani’nin 28 Aralık'ta tutuklanmasının ardından, eyaletin en büyük kenti Ramadi'de süren hükümet karşıtı gösterilerin yapıldığı alanın Irak ordusu tarafından basılmasıyla başlamıştı.
Bunun üzerine ayaklanan Sünni aşiretler ile Irak ordusu arasında Felluce ve Ramadi’de çatışmalar başladı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum