1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Irak'tan Türk askerini çıkarma kararı
Irak'tan Türk askerini çıkarma kararı

Irak'tan Türk askerini çıkarma kararı

Türkiye ile Haçlı öncüsü ABD arasında son dönemlerde yaşanan gerginliğin ardından Safevi Irak parlamentosu; Türk askerini, Irak egemenliğine karşı ihlal nedeniyle Başika'dan çıkarma kararı aldı.

A+A-

Tahran güdümlü Safevi Irak Parlamentosu, Musul bölgesinde, İslam Devleti'ne karşı ılımlı grupların ve peşmergelerin eğitimi için bulunan Türk birliğinin ülkeden çıkarılması yönünde karar aldı.

Türkiye ile Haçlıların başını çeken Amerika'nın son dönemlerde diplomatik ilişkilerinin gerilmesinin ardından Safevi Irak yetkililerden böyle bir karar çıkması dikkatleri üzerine topladı.

'İşgalci Türk askerleri sınır dışına çekilsin'

Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim el-Zamili, Türkiye'yi "işgalci" olarak suçlayıp askerlerin sınır dışına çekilmesi çağrısında bulunmuştu.

Türk askerlerini vurma talimatı bekleniyordu

Türkiye'nin Irak'ın egemenliğini hedef aldığını söyleyen Zamili, Irak Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarının, Türk askerlerini vurmak için, Irak Başbakanı Haydar El-İbadi'den talimat beklediğini söylemişti.

"Irak egemenliğine karşı riskli bir ihlal"

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Türk askeri birliğiyle ilgili, "Sayısı 1 Alay civarında olan Türk askeri birliğinin yanındaki tank ve silahlarla Irak güçlerini eğitme gerekçesiyle izin almadan ülke topraklarına girdiğini öğrendik ve Bu Irak'ın egemenliğine karşı riskli bir ihlaldir" açıklamasını yapmıştı.

Türk yetkililerden edindiği bilgiye göre Irak parlamentosu, Türk askerinin ülkedeki varlığını sonlandırmasını istediği bir bildiri yayınladı. Bildiriye gerekçe olarak Ankara'nın Başika kampıyla ilgili son dönemdeki açıklamaları ve Irak'a yönelik tezkere kararının 1 Ekim'de TBMM'de uzatılması gerekçe gösterildi. 

Parlamento, ayrıca, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'ne nota verilmesi, Türk güçlerinin 'işgalci güçler' olarak nitelenmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının kınanması ve Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerin gözden geçirilmesi gibi Irak hükümetinden bir dizi talepte bulundu.

Türk Dışişleri'nden yanıt

Türk Dışişleri Bakanlığı, bu bildiriye cevaben yazılı olarak şu açıklamayı yaptı;

"Kabul edilemez"

"Irak Temsilciler Meclisi’nin 4 Ekim 2016 tarihinde aldığı kararı kınıyoruz. Özellikle söz konusu kararın Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik çirkin ithamlar içeren bölümünü şiddetle protesto ediyor ve kabul edilemez buluyoruz. Bu kararın, Türkiye’nin yıllardır her konuda yanında durduğu ve elindeki tüm imkanlarla destek olmaya çalıştığı Irak halkının büyük bölümünün görüşlerini yansıtmadığını düşünüyoruz.

Türkiye, ulusal güvenliğine bir tehdit olarak gördüğü IŞİD'le en başından bu yana kararlı bir mücadele sergilemekte, bu süreçte IŞİD'le Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun kuruluşundan itibaren bir üyesi olarak Koalisyon'un çabalarını kuvvetli şekilde desteklemektedir.

"Türkiye, Irak'ı en kuvvetli şekilde savunmuştur"

Türkiye, yıllardır Irak’tan kaynaklanan terör tehdidi nedeniyle binlerce vatandaşını kaybetmiş ve Irak’taki mezhepçi yaklaşımlar nedeniyle yaşanan istikrarsızlıkların doğrudan etkisinde kalmış olmasına rağmen, Irak’ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini, istikrarını ve güvenliğini gerektiğinde büyük siyasi ve ekonomik bedelleri üstlenmeyi göze alarak en kuvvetli şekilde savunmuştur. Bugüne kadar Irak’a Türkiye’den kaynaklanan hiç bir tehdit olmamıştır.

Irak Temsilciler Meclisi'nin sözkonusu kararında bahsekonu TBMM tezkeresi yeni bir tasarruf değildir. Irak'ın kuzeyinden neşet eden PKK terör örgütü tehdidine karşı ilk defa 2007'de kabul edilmiştir. 

Yıllardır kabul edilmekte olan sözkonusu tezkereye karşı ses çıkarmayan Irak Temsilciler Meclisi'nin, terörün Irak'ta ve Türkiye'de bu kadar kişinin ölümüne sebep olduğu bir dönemde bunu yeni bir tasarrufmuş gibi gündeme getirmesini de manidar buluyoruz.

Türkiye, ulusal güvenliğini tehdit eden terör örgütleriyle öz savunma hakkını kullanmak suretiyle gerçekleştirdiği mücadelede olduğu gibi, ortak bir geleceği paylaştığı Irak’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunması konusunda sergilediği ilkeli tutumunda da kararlılığını koruyacaktır.

ITM’nin sözkonusu kararından ve Irak’lı bazı yetkililerin son dönemdeki ülkemizi suçlayıcı açıklamalarından duyduğumuz rahatsızlık ve tepkimiz, Bakanlığımıza davet edilen Irak’ın Ankara Büyükelçisine de iletilecektir.

Iraklı yetkilileri, DEAŞ’la mücadelenin böylesine kritik bir döneminde, DEAŞ sonrası döneme yönelik çıkar hesaplarını bir kenara bırakmaya ve Irak ile bölgemizin iyiliği için ülkemizin kendilerine uzattığı dostluk ve yardım elini tutmaya davet ediyoruz."

Erdoğan: Başika'yı İbadi'nin talebiyle kurduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Ekim'de TBMM'nin açılışında yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

"Musul'a yapılacak bir operasyonun Telaferi de etkileyeceğini hatırlatmak isterim. Türkiye olarak masanın dışında kalamayız. Diğerlerinin böyle bir sınırı yok. Ama onlar orada sonuç belirlemek istiyor, biz buna seyirci kalamayız. Bunun kararını da burası verecek. Türkiye olarak kendi sınırlarımız içerisinde huzur ve güven içerisinde yaşamak istiyorsak, bu doğrultuda ilerlemek zorundayız."

Cumhurbaşkanı, Aralık ayında Al Jazeera'ya verdiği mülâkatta da Başika'ya Irak'ın talebi ile Türk askerinin gittiğini söylemişti:

"IŞİD, Musul'a mâlum girmişti. Daha sonra bir yayılma politikasıyla IŞİD Kuzey Irak'ta ağırlıklı olarak bir yayılma içerisine girdi. Ve 2014'te sayın İbadi Türkiye ziyaretinde bizimle bunları konuştuğunda, bizden kendileri için eğitim amaçlı talepleri oldu. Ve bu talepler sebebiyle de biz bu Başika kampını kurduk. Bunların hepsinden bilgileri var, haberleri var. Şimdi adama sormazlar mı, 'O Başika kampı kurulduğunda siz neredeydiniz?' O günden bugüne hiç sesiniz çıkmadı. Ve şimdi yeni, bölgedeki bazı gelişmeler üzerine böyle bir adım atıyorsunuz. Ve biz Başika kampını güçlendirmek üzere buradaki eğitim ekiplerimizi daha da artırmış olduk. Ve bunlar tamamıyla bir muharip güç olarak orada değiller. Daha çok eğitici olarak oradalar." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler