1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İran ABD ile her zaman işbirliği yaptı
İran ABD ile her zaman işbirliği yaptı

İran ABD ile her zaman işbirliği yaptı

Safevi İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Tahran yönetiminin 'büyük şeytan' ABD ile Afganistan ve Irak'ta iş birliği yaptıklarını itiraf etti.

A+A-

Yıllarca 'Büyük Şeytan Amerika' sloganları ile milyonlarca ortadoğu insanının aklı ile alay eden Safevi İran, özellikle Afganistan ve Irak işgaliyle gerçek yüzünü ifşa etmeye başladı.

Ahmedi Nejat: Afganistan ve Irak işgalinde yardım ettik

Daha önce eski Cumhurbaşkanı Ahmedi Nejat'ın 'Biz, ABD'nin Afganistan ve Irak'ı işgal etmelerine yardımcı olduk. Ama Bush bize nankörlük etti' açıklamaları gündeme bomba gibi düşmüştü. 

Her şeyin üzerinde olduklarına inandıkları 'takiyye' inancı ile milyonların kanında en az Haçlı orduları kadar elleri olan Safevi İran'ın ABD ile işbirliği itirafları sadece bunlarla da sınırlı değil. 

Hatemi: Taliban'ı bizsiz deviremezlerdi

1997-2005 yılları arasında Cumhurbaşkanı olan Muhammed Hatemi de buna benzer itiraflarda bulunmuştu.

" Taliban İran'ı her zaman düşman olarak gördü. Bizim İslam anlayışımızı reddetti. Taliban'ın sınırlarımıza yakın olması bizim açımızdan ciddi bir tehditti. Taliban hem bizim düşmanımızdı hem de ABD'nin düşmanıydı. ABD'nin Taliban'ı devirmesi İran'ın işine geliyordu. Biz de elimizden gelen tüm gayreti gösterdik ve Taliban devrildi."

Abtahi: Afganistan işgali İran olmadan mümkün değildi

İran Başbakan'ı eski yardımcılarından olan Muhammed Ali Abtahi ise: 

" İran'ın ABD'ye ilk ve önemli yardımı burada (Afganistan işgalinde) oldu. İran'ın yardımı olmadan ABD'nin bunu başarması mümkün değildi." diye çok tartışılan itiraflarda bulunmuştu.

Önceki gün İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti de, ülkesinin geçmişte ABD ile Irak ve Afganistan'da bazı konularda iş birliği yaptığını ifade etti.

'Biz onlara yardım ettik ama onlar bizi şer odağı ilan ettiler!'

Velayeti, İran'ın ABD ile ilk olarak Afganistan konusunda müzakereler yürüttüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"İran o sırada ABD'yle Birleşmiş Milletler (BM) bayrağı altında Taliban'la ortak mücadele hedefiyle görüşmeler yaptı. O görüşmeler sırasındaki temsilcimiz de o dönemde BM'deki daimi temsilcimiz (İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad) Zarif'ti. O sırada biz Pencşir vadisinde Taliban'a karşı duran Ahmed Şah Mesud'a destek veriyorduk. Afganistan'ın büyük bir bölümü Taliban'ın kontrolündeydi. O şartlarda İran olmasaydı Amerikalılar Afganistan'a giremezdi. Onlar Afganistan'a girme fırsatını yakalayana kadar görüşmelerden yararlandı ancak Afganistan'a egemen oldukları anda İran'ı şer ekseninin üç ülkesinden biri olarak nitelediler."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler