1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İş işten geçtikten sonra yalanladılar
İş işten geçtikten sonra yalanladılar

İş işten geçtikten sonra yalanladılar

Dün Türk medyasında Time Türk merkezli yayılan, farsça bir metin kaynak gösterilerek yapılan iftira ve yalan içerikli haber bir gün geçmeden müfteriler tarafından yalanlandı.

A+A-

Türk medyasında ilk Timetürk'ün haberleştirdiği yalan gün içersinde bir çok sitede Timetürk kaynak gösterilerek yayıldı. Haberde İslam Devleti lideri Ebubekr el-Bağdadi'nin, Erdoğan'ı tehdit ettiği ve savaş ilan ettiği belirtiliyordu. Timetürk haberin yer aldığı İran sitesinden bahsetmezken, Bağdadi'nin bir twiteer hesabından ses kaydı yayınladığını pişkince ileri sürmüştü. Fakat ortada ne ses kaydı ne de ses kaydını yayınlayan bir twiteer hesabı vardı. Ortada sadece Goran Hareketine yakın KNK sitesinde yer alan yalanlar vardı.

Kürtçü-Alevi-Sol siteler ile beraber hükümete yakın bazı siteler kısa süre içinde haberi sayfalarına taşırken Timetürk'ün bu yalanı nereden bulup buluşturup servis ettiği sorgulanmadı. Aldığı yüksek tıklanma oranlarının ve kaynak gösterilmenin zevkini yaşayan Timetürk'ün müfteri editörleri bugün utanmadan yalan haberin kayrağının İslam Devleti düşmanı Goran hareketine yakın siteler olduğunu itiraf ettiler. 

Timetürk ve türevlerine artık şunu hatırlatmakta fayda var; ilahlaştırdığınız Erdoğan'a düşmanlık adına eşi ve çocukları hakkında uydurma haberler ile bel altı vuran sol-alevi sitelerindeki haberler eleştirme hakkınızı kaybettiniz. Eleştirdiğiniz anda sizin için çok değerli olduğuna inandığınız insan hakları hususunda ikiyüzlülüğünüz açığa çıkacaktır.

Timetürk'ün ilk olarak yaptığı yalan haber;

IŞİD Erdoğan'a savaş açtı

 

IŞİD Lideri Türkiye'yi ve Erdoğan'ı düşman ilan etti ve Erdoğan'ın kendisine biat etmesini istedi .

Kendisini halife ilan eden IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadî Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla yaptığı değerlendirmede Erdoğan ve Türkiye'ye savaş ilan etti.

Bağdadi, Twitter hesabında yaptığı açıklama haber siteleri tarafından da haberleştirildi. Bağdadi, grubuna Erdoğan'a savaş açma çağrısında da bulundu.

Bağdadi, "Erdoğan laik biridir, şeriata göre davranmıyor ve peşmergeyi destekliyor...Yakında kendinizi 'İslam'ın oğullarının' doğrudan karşısında bulacaksınız...Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan laik ve din adına yönetmiyor. Derhal bana biat etmelidir."

diyerek kendisine karşı savaşılması çağrısında bulundu. IŞİD'e göre "Mürted" sayılan Erdoğan hakkında böylelikle ölüm emri veren IŞİD liderinin gerçek kimliğini Eski CIA ve NSA çalşanı Edward Snowden açıklamıştı. Snowden'e göre IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin Arap değl Yahudi ve asl adnn Shimon Eilot...

TÜRKİYE'YE KİN BESLİYOR

IŞİD küresel cihadın bir parçası olarak var oldu. Bu da sadece Suriye'yle sınırlı kalacağı ya da Irak'ı ele geçirdikten sonra duracağı anlamana gelmiyor. Etrafındaki laik ve demokratik sistemle yönetilen ya da adı Cumhuriyet olan ülkeler için tehdit oluşturuyor ve onları başlıca düşmanı olarak görüyor.

IŞİD ayrıca, Suriye sınırında Türkiye askerlerinin obüslerle konvoyunu vurduğu Türkiye'ye özel olarak kin besliyor. Bunun bir göstergesi olarak da kısa süre önce Türkiye'nin Suriye'deki toprağı olan ve askeri bulunan Süleyman Şah türbesine saldırı düzenleyeceğini açıklamıştı.

MÜSLÜMANLARA İHANET EDİYOR

Türkiye'nin Afganistan'da fiili olarak savaşa katılmasa da geri hizmet için NATO'ya asker göndermesi IŞİD'in Türkiye hükümetini düşman olarak görmesi için yeterli bir sebep. Birçok savaşçısı daha önce Afganistan'da savaşan IŞİD, bu algıyla birlikte Türkiye hükümetini 'Müslümanlara ihanet' etmekle suçluyor.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN'I ENGEL OLARAK GÖRÜYOR

IŞİD, medyada gösterildiğinin ve zannedildiğinin aksine Tayyip Erdoğan'la 'din kardeşi' olduğunu düşünmüyor, tam aksine yönetim şekli doğu halkları tarafından beğenilen Tayyip Erdoğan'ı kendi ideolojilerinin önündeki büyük bir engel olarak görüyor. Çünkü İŞİD kendi ideolojisine uygun hale getirmeye çalıştığı bölge insanına, katı selefi, modern dünyanın sunduğu pek çok şeyi reddeden sanata iyi bakmayan, nargileyi bile yasaklayan bir 'İslam devleti' alternatifi sunuyor.

IŞİD TÜRKİYE HALKINI NASIL GÖRÜYOR

IŞİD sadece Türkiye halkını değil, laik ve demokratik sistemlerde yaşamaya devam eden ve bundan rahatsızlık duymayan insanları din dışında görüyor. Tövbe edip kendilerine katılmadıkları müddetçe onları düşman görüyor. Zaten daha çok bu nedenle ayrı düştükleri Nusra Cephesi lideri Muhammed Culani verdiği bir mülakatta, kendilerinin bölge halklarını Müslüman olarak gördüklerini, IŞİD gibi 'tekfirci' bir sapkınlık içerisinde olmadıklarını söylemişti. Ama 'Müslüman,' 'dinci,' 'islami' veya 'İslamcı'yı bir gören ve birbirine karıştıracak bir bilgisizlikle malul olanlar açısından, birbirine taban tabana zıt olan bu düşünce ve oluşumlar, aynı kümenin içine alınabiliyor.

Bugün yayınladığı tekzip görünümlü ikinci haberi;

 

IŞİD lideri Erdoğan'ı tehdit etti mi?

IŞİD liderinin Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ı tehdit ettiği yönündeki haberlere IŞİD tarafından açıklama geldi 


Önce Irak Federe Kürdistan Bölgesi'ndeki Goran Hareketine yakın KNK sitesinde yer alan ve daha sonra da Timetürk başta olmak üzere bir çok sitede  Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, Erdoğan'ı tehdit ettiği ve Türkiye'ye savaş açtığı belirtildi.

Söz konusu haberde Bağdadi'nin twitter hesabından şu ifadelere yer verildi:

"Erdoğan laik biridir, şeriata göre davranmıyor ve peşmergeyi destekliyor...Yakında kendinizi 'İslam'ın oğullarının' doğrudan karşısında bulacaksınız...Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan laik ve din adına yönetmiyor. Derhal bana biat etmelidir."

IŞİD TARAFINDAN YALANLANDI

Ancak daha sonra IŞİD'in Erdoğan ve Türkiye'yi tehdit ettiği yönündeki haberler IŞİD tarafından yalanlandı. Daha sonra yapılan araştırmada söz konusu twit'in Bağdadi'nin kendi hesabından değil IŞİD takipçisi olan bir kişi tarafından atıldığı ifade edildi

İşte o tweet:


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum