1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşçiler belediyeyi bastı! Yumruklar konuştu
İşçiler belediyeyi bastı! Yumruklar konuştu

İşçiler belediyeyi bastı! Yumruklar konuştu

İzmir'in CHP'li Karşıyaka Belediyesi'nde eylem yapan işçiler ile zabıtalar birbirine girdi.

A+A-


Karşıyaka Belediyesi'nde temizlik işlerini yürüten taşeron firma Altaş bünyesinde örgütlenme çalışması yapan DİSK'e bağlı Nakliyat İş Sendikası'ndan üç işçinin işte atıldığı gerekçesiyle sendikanın belediye giriş katında yaptığı eylemde olay çıktı. Zabıta ve işçiler yumruklaştı.
Karşıyaka Belediyesi'nde temizlik işlerini yürüten taşeron firma Altaş işyerinde örgütlenme çalışması yapan Nakliyat-İş Sendikası, Karşıyaka Belediye Başkanı CHP'li Hüseyin Mutlu Akpınar'ın bunu engellemeye çalıştığını iddia etti.

Sendika Örgütlenmeyi engellemek için de üç işçiyi işten çıkardığı gerekçesiyle basın açıklaması yapacağını duyurdu. Basın açıklaması öncesi Karşıyaka Belediyesi'nin zemin katına giren işçiler burada sendika yeleklerini giyerek oturma eylemine başladı. Bunun üzerine polis ve çevik kuvvet belediyi içinde önlem aldı. İşçiler Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu'nu beklediklerini belirterek Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ı da görüşmeye çağırdı. Akpınar gelene kadar belediye binasından ayrılmayacaklarını söyledi. 

Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, belediye önünde 30 kadar işçiyle birlikte basın açıklaması yaptı. Küçükosmanoğlu, Başkan Akpınar'ın işçilere sendikadan istifa etmeleri baskısı yaptığını hatta bir toplantı yaparak "Burada belediye başkanı da sendika de benim" dediğini söyledi. Küçükosmanoğlu, Başkan Akpınar'a "Başkan Ali kıran baş kesen bir yaklaşımı kabul edemeyiz. Burası dağ başı değil. CHP programda örgütlenmeye izin veriyor. Ayrıca, siz oy isterken sendikalaşmayı savundunuz, taşerona karşı çıktınız. Seçimi öyle kazandınız. İşten çıkardığınız işçiler işbaşı yapana kadar haklı mücadelemiz sürecek" dedi. 

Küçükosmanoğlu, konuşmasının ardından içerdeki işçilerin yanına gideceklerini, kimsenin buna engel olamayacağını söyledi. Daha sonra Küçükosmanoğlu ve beraberindekiler Belediye girişindeki kapalı olan camlı kapıya yöneldi. Omuzlarıyla kapıya yüklenerek açmaya çalıştılar. Belediye girişindeki güvenlikçiler ise buna engel olmaya çalıştı. Bunun üzerine içeride bekleyen işçiler de kapıya yöneldi. Burada bekleyen zabıta ve güvenlikçilerle aralarında kavga çıktı. Yumruklaşmalar oldu. İçerideki çevik kuvvet araya girdi. Bir işçinin yüzü kanlar içinde kaldı.

Yaklaşık 5 dakika süren arbededen sonra işçiler içerideki yerlerinde kaldı.  Polis yetkilileri, Küçükosmanoğlu'na "Basın açıklaması yapılacaktı. Ancak siz kapıya yüklenerek kamu binasına girdiniz. Burada vatandaşın hizmet görmesi olumsuz etkileniyor" uyarısı yaptı. Küçükosmanoğlu ise Başkan Akpınar gelene ve üç işçi işbaşı yapana kadar mücadele edeceklerini belirterek belediyeden ayrılmayacaklarını söyledi.

İşçilerin bekleyişi sürüyor.

 

Kaynak : DHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.