1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşgalcilerin gündemi Ukrayna, Afganistan ve Muhacirler
İşgalcilerin gündemi Ukrayna, Afganistan ve Muhacirler

İşgalcilerin gündemi Ukrayna, Afganistan ve Muhacirler

İki gün sürecek olan NATO dışişleri bakanları toplantısı Antalya'da başlıyor. Afganistan ve Ukrayna ile ilgili iki oturum yapılacak olan toplantıda Şam topraklarına geçmek isteyen muhacirler konusununda detaylı olarak ele alınması öngörülüyor.

A+A-

Türkiye, NATO dışişleri bakanları toplantısına dördüncü kez ev sahipliği yapıyor. 1960, 1980 ve 1984 yıllarında İstanbul ve Ankara’da yapılan NATO dışişleri bakanları toplantısı 13 – 14 Mayıs tarihlerinde bu kez Antalya’da yapılıyor.

NATO üyesi 28 ülkenin dışişleri bakanlarının ya da üst düzey yetkililerinin katılımıyla yapılacak olan toplantının Afganistan ve Ukrayna konularını ele alan iki oturumu olacak. Toplantıya bu sebeple Afganistan Dışişleri Bakanı Selahuddin Rabbani ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin de katılacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Perşembe günü sabah toplantısına katılarak açılış toplantısında dışişleri bakanlarına hitap edecek. Davutoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile de görüşmesi bekleniyor.

‘Türkiye IŞİD ile sınır komşusu’

Afganistan ve Ukrayna’nın yanında toplantının önemli bir gündem maddesi de İslam Devleti ile savaş. 2016’da Varşova’da yapılacak olan NATO zirvesine giderken NATO ülkelerinin güneyinde ve doğusundaki tehditlere yönelik yapılacak hazırlıklar ele alınacak. Türkiye’nin iki komşu ülkesi Irak ve Suriye’de bir çok bölgede hakimiyeti sağlayan İslam Devleti'ne karşı mücadelenin ele alınacağı toplantının Türkiye’de yapılıyor olması bu yönüyle farklı bir anlam kazanıyor. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Türkiye DAEŞ’in Suriye ve Irak’ta hâlâ control altında bulundurduğu bölgelerle sınır komşusu olan NATO üyesi yegane ülke. DAEŞ ile sınır komşusu oldu. Bu durum Türkiye için büyük tehdit. Antalya’daki toplantı bu konuyu müttefiklerimizle paylaşmak için büyük fırsat olacak.”

Çavuşoğlu, Türkiye sınırlarını kullanarak Suriye ve Irak’a geçmeye çalışan muhacirlerle mücadele konusunu da toplantıda özellikle gündeme getireceklerini, birlikte atılacak kararlı adımlarla bu sorununun çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Batılı ülkelerin kendisine yönelttiği suçlamalr nedeniyle silahsız olarak Suriye ve Irak'a geçiş yapmak isteyen muhacirleri uluslararası terör yasalarını uygulayarak gözaltına alıyor. Sayıları binlere yaklaşan aralarında çok sayıda çocuk ve kadının da bulunduğu muhacir aileler Geri Gönderme şubelerinde aylarca mağdur edildikten sonra kötü bir akibetle karşılaşacakları ülkelerine iade ediliyor. 

Ukrayna’daki gelişmeler ele alınacak

NATO Ukrayna Komisyonu’nun yapacağı toplantıda Ukrayna’nın batısındaki Rus yanlısı ayrılıkçılarla süren çatışmalar ele alınacak. Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin’in de katılacağı oturumda NATO’nun doğusundaki tehdit için atılması gereken adımlar konusunda fikir alış verişinde bulunulacak. NATO ülkeleri Ukrayna ile siyasi diyaloğunu ve pratik işbirliğini geliştirmek amacında olduğunu toplantı öncesi bir kez daha duyurdu.

Rusya’nın desteğini alan ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasında ülkenin doğusunda süren çatışmalara karşı NATO üyesi ülkeler de, öncü unsurların 48 saatte harekete geçebileceği yeni bir kuvvet kurma kararı almıştı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplantı öncesi “Rusya komşularını korkutmak için gücünü kullanarak sınırları değiştirmeye niyet ediyor. Biz de soğuk savaşın bitiminden bu yana toplu savunmaya en güçlü destek verdiğimiz dönemdeyiz” açıklaması yaptı.

NATO aynı zamanda Ukrayna’ya komuta-kontrol ve lojistik destek sağlıyor. Savunma kapasitesinin yenilenmesi için de yardımcı oluyor.

NATO dışişleri bakanları toplantısı kapsamında Afganistan Kararlı Destek Misyonu oturumu da gerçekleşecek. Bu oturum, Kararlı Destek Misyonu formatında Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk toplantı olacak. 

İki gün sürecek toplantı boyunca Çavuşoğlu, konuk bakanlarla ikili görüşmeler de yapacak. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in de dışişleri bakanlarıyla ikili görüşmeler yapması öngörülüyor. 

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.