1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IŞİD'in Musul'a etkisi
IŞİD'in Musul'a etkisi

IŞİD'in Musul'a etkisi

IŞİD'in geçtiğimiz hafta etkili bir taaruzla ele geçirdiği Musul'da hayat normale dönmüş gözüküyor. Musul halkı şehirde çatışma olmadığınğ söylüyor, birçok kişi Irak ordusunun çekilmesinden memnun.

A+A-

Musul kenti tamamen IŞİD'in kontrolünde. IŞİD güçleri kentin giriş ve çıkışını kurdukları kontrol noktalarıyla denetim altında tutuyor. 

Musul'da bulunan Aljazeera muhabirine konuşan İmad Musuli, kentteki güvenlik durumunun değişmesinden memnun olduğunu ve şehirde artık patlama seslerinin duyulmadığını söyledi.

Musuli, Maliki askerlerinin sık sık başvurduğu tutuklama, işkence ve suikastların artık yaşanmadığını ifade etti. Musul’daki güvenlik statüsünün değişmesinden memnun olduğunu söyleyen Musuli, IŞİD'in kenti ele geçirmesinden önceki ve sonraki durumu Aljazeera'ye anlattı. Musuli, Irak ordusunun Musul’da kontrol noktalarının fazla olduğunu, insanların işini zorlaştırdığını ifade etti. Musuli, “Bir semtten başka bir semte geçmek istediğimde iki saat yolda kalıyordum. Şimdi ise yol sadece 10 dakika alıyor” dedi.

Irak askerlerinin sivillere kötü davrandığını söyleyen Musuli, “Birçok arkadaşım kontrol noktalarındaki askerler tarafından aşağılanarak, dövülüp bilinmeyen yerlere götürülüyordu" şeklinde konuştu. 

Hizmet var, temizlik var

Bir başka Musullu Muhammed Naim ise, şehirde güvenliğin sağlanmasının yanı sıra sosyal hizmetlerin de herkese eşit bir şekilde verildiğini, şehrin temiz tutulduğunu söyledi. Naim, “Musul, Amerika'nın Irak'ı işgalinden önceki haline döndü. Benzin istasyonlarında, evlerde ve semtlerde artık güvenlik sağlanıyor. Bunu Musul’un her yerinde yaşıyoruz” dedi.

Naim, Musul’u ele geçiren IŞİD mensuplarının insanlara iyi davrandıklarını, onlara erzak dağıttıklarını ve şehrin temizliğini yaptıklarını ifade etti.

Şehir sakin

Al Jazeera’nin Musul muhabiri Reyhan Abdülvahhap ise IŞİD'in eline geçen Musul'daki durumdan, 'sakin bir ortam' olarak söz ediyor.

Abdülvahhap silahlı grupların kentin doğu ve batı yakasına da hâkim olduğunu ve kent sakinlerinin durumdan memnun olduğunu söylüyor. Ona göre, kent sakinlerinin şimdilik şikâyetçi olduğu tek sıkıntı elektrik, su ve yakıt eksikliği.

Abdülvahhap, “Halkta çok büyük bir mutluluk var. Merkezi hükümet tarafından kapatılan yollar açıldı” diyor.

2003’te Irak’ı işgal eden ABD’ye karşı savaşan silahlı grupların, ABD’nin Irak’tan çekilmesinden sonra da varlıklarını korumaya devam ettiklerini söyleyen Aljazeera muhabiri, bu gruplara bağlı olanların çoğunun Musul halkından olduğunu belirtiyor. Muhabir, halkın IŞİD'e karşı olmamasının en önemli nedenini bu grupların halktan olmalarına bağlıyor.

 

"El ilanlarıyla tebliğ yapılıyor"

Abdülvahhab, IŞİD tarafından kentte şu ana kadar halka yönelik bir zorlamanın olmadığını ancak ‘İslam devletinde’ insanların davranış şekillerine dair bilgilendirme amaçlı el ilanları dağıtıldığını söylüyor.

Artık kadınlar dışarı çıkabiliyor

Silahlı grupların kadınlara İslami tesettüre riayet etmesi çağrısında bulunduğunu söyleyen Abdülvahhab, kadınların sokağa çıkmalarının yasaklanmadığını, kadınların kentte rahat bir şekilde hareket edebildiğini belirtiyor. Kafe ve kıraathaneler şimdilik açık olsada halkı bilgilerdirme çalışmalarından sonra tütün ve nargile kullanımının tamamen yasaklanacağı bilinen bir gerçek.

 

Şii halkın Musul’da azınlık olduğunu söyleyen Abdülvahhab, Şiilerin genelde Musul’un doğusundaki Dubbe, Şureyhan bölgeleri ile Telafer’de yaşadıklarını belirtiyor.

Abdülvahhab, sivil  şii halkın IŞİD tarafından herhangi bir saldırıya uğramadığını ancak şii birçok ailenin her ihtimale karşı bu bölgelerden Bağdat’a ve Kürdistan bölgesine kaçtığını söylüyor.

IŞİD şii karşıtlığına rağmen teslim olan şii askerlere kötü bir muamelede bulunmadıklarını söyleyen Reyhan Abdülvahhab, geriye kalan birçok asker ve memurun da IŞİD’in açtığı ‘tövbe merkezlerine’ gelerek silahlarını teslim ettiklerini, böylece IŞİD tarafından kendilerine güvence verildiğini ifade ediyor.

 

Abdülvahhab, “Kentte banka ve devlet dairelerinin yağmalanmasına karşı İslam Devleti yetkilileri geniş önlemler aldı” diyor.

Kente günde sınırlı miktarda elektrik verildiğini, suyun da Musul’daki barajdan az miktarda kente verilebildiğini söyleyen Abdülvahhab, bu sorunların dışında halihazırda büyük bir sorunun olmadığını ifade ediyor.

Kaynak: Al Jazeera & Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum