1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IŞİD'in sosyal medya zaferi
IŞİD'in sosyal medya zaferi

IŞİD'in sosyal medya zaferi

Cephede kazandığı başarıların yanında sosyal medyada, bir plan ve program dahilinde uyguladığı stratejilerle başarılarını perçinleyen IŞİD, İslami hareketlere örneklik teşkil etmekte.

A+A-

Amerika'daki Türklerin Gazetesi Posta212'den Kunter Akırmak imzalı haberde, IŞİD'in  sosyal medya üzerinden yürüttüğü başarılı prdpaganda, davet ve bilgilendirme çalışmaları analiz edilmiş. 

"Irak’ın en büyük ikinci şehrini ele geçiren IŞİD'in yeni bir teknik geliştirdi. IŞİD; Twitter’a topluca öldürülen Irak askerlerinin fotoğraflarını yüklemeye başladı.

IŞİD’in güçlü internet desteklerinin olmasının yanı sıra sosyal medya üzerindeki kontrollerinin basın tarafından göz ardı ediliyor. Birçok aşırıcı grup sosyal medyayı kendi çıkarları adına, adam toplamak, aşırıcılaştırmak(!)ve bağış toplamak için giderek artan bir şekilde kullanıyor ve IŞİD bunların başını çekiyor.  

IŞİD’in en büyük girişimlerinden biri de Arapça çıkardıkları Twitter uygulaması “The Dawn of Glad Tidings” ya da sadece “Dawn”. Bu uygulama, IŞİD’in resmi programı olup, kullanıcıları tarafından cihad grubu hakkında en son haberleri alabilecekleri yer olarak lanse ediliyor.

Yüzlerce kullanıcı şimdiden uygulamaya internet üzerinden kayıt oldular ya da Google Play mağazasından uygulamayı cep telefonlarına indirdiler. Uygulama indirildiğinde program kişilerden birçok özel bilgiye ulaşmak için izin istiyor. Kabul edildiğinde ise kişinin adına  tweet atma gibi daha birçok özel bilgilere erişim hakkı sağlanıyor.

Atılan tweetler arasında site linkleri, hashtagler, resimler bulunuyor ve aynı içerikler uygulamaya giriş yapan herkes tarafından tweet edilirken aralarında boşluk bırakılarak Twitter’in spam algoritmaları tarafından da saptanması engellenmiş oluyor. Bunun dışında Twitter hesabı normal çalışıyormuş gibi gözüküyor.

“Biz geliyoruz Bağdat”

Uygulama ilk olarak Nisan 2014 de geniş çaplı olarak kullanılmaya başlandı, fakat geçen hafta Irak’ın Musul şehrine yapılan son saldırıdan sonra günde 40 bin tweet atılarak en üst seviyesine ulaştı.

Pazar günü, haberlerde grubun Bağdat’a yaklaştığı duyuldukça yüzlerce“Dawn” kullanıcısı eli silahlı bir cihatçının üzerinde “Biz geliyoruz, Bağdat” yazan fotoğrafını tweet etti. Atılan tweetlerin sayısı o kadar fazlaydı ki Twitter’da yapılan bir “Bağdat” araması ilk olarak bu resmin çıkmasına sebep olup şehrin sakinlerine korku salmaya yetti.

IŞİD gücünü arttırıyor

Bu uygulama IŞİD’in Twitter oyunlarından sadece biri olarak görülüyor. Bir diğeri ise IŞİD’in kullanıcılarını günün belirli saatlerinde yüzlerce hatta binlerce hashtag atmaya teşvik ederek, sosyal medyada trend olmayı çalışması olarak gösteriliyor.

Bu yaklaşım sayesinde, o günün trend olan hashtaglerini tweet eden bir Arap Twitter hesabı olan @ActiveHashtags’in sonuçlarıyla da oynamasına sebep oluyor. IŞİD kendi hashtagini @ActiveHashtag’a hesabına paylaştırdıktan sonra atılan her tweet için 72 retweet alarak IŞİD in daha fazla da trend olmasını sağlıyor.

IŞİD’in destekçileri @ActiveHashtags hesabına benzer hesaplardan cihadla ilgili içerikler paylaşarak aynı zamanda daha da fazla retweet çıkmasına yardımcı oluyor.

Bu stratejiler sayesinde ISİD gücünü sosyal medyada sürekli artırıyor. IŞİD bu şekilde takipçi sayıları aynı olsa bile Suriye’deki diğer grupların hashtaglerini geçmesini sağlıyor.

Şubat’ta yapılan bir analize göre, IŞİD günde ortalama 10 bin kere bahsedilerek, Al-Nusra’nın 2 bin 500-5 binde kalan rakamlarını geçiyor.

Destek göründüğünden fazla olabilir

IŞİD aynı zamanda odak-grubu mesajlarını ve reklam konseptlerini de kullanmaya başladı. IŞİD bir süre önce ismini değiştirebileceğinin işaretlerini verdi. Aktivistler kökenlerini temsili bir hashtag yaratarak, IŞİD’in lideri olan Abu Bakr al-Baghdadi’den Suriye ve Irak da İslami bir yönetim yerine, İslamik Halifeliği ilan etmesini istediler.

Ne zaman ve nasıl yeni halifeliği ilan edecekleri sorusu İslamik çevrelerde büyük yankı uyandırdı ve birçok tartışmalara yol açtı. IŞİD bu durumları dikkate almış olacak ki isim değişikliğini hiç açıklamadılar. Medyanın dikkati şuanda IŞİD’in sosyal medyayı kullanarak nasıl vahşet görüntüleri yaydığı, kendine insanları nasıl çektiği gibi şeyler üzerine yoğunlaşıyor.

Fakat unutulmamalıdır ki bu aktiviteler tarafından genelde ustaca planlanmış tezgahlardır. IŞİD’in internette oldukça yüksek bir destek grubu var gibi gözüküyor ama bu göründüğünden daha az da olabilir. Bütün bunları Amerikalı sosyal medya gurularını utandıracak derecede iyi hazırlanmış kampanyalarına borçlu oldukları söyleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum