1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İslam Devleti Bağdat'da neden bu kadar etkili ?
İslam Devleti Bağdat'da neden bu kadar etkili ?

İslam Devleti Bağdat'da neden bu kadar etkili ?

Safevi Irak ordusu, İslam Devleti’ne karşı bazı bölgelerde ilerleme kaydetse de ülkenin kalbi başkent Bağdat'ta bombalı saldırıların önüne geçilemiyor.

A+A-

Her cadde ve sokak başında kurulan güvenlik noktalarına rağmen Bağdat bombalı saldırılardan kurtulamıyor.

Güvenlik uzmanı Hannun: "İD'in Bağdat'ta uyuyan bazı hücreleri var. Bunların amacı güvenlik boşluğundan yararlanarak insanların yaşamını etkilemek ve ortalığa panik ve korku salmak" diyor.

Safevi Irak ordusu, İslam Devleti'ne karşı bir takım cephelerde hava desteği ile ilerleme kaydetse de ülkenin kalbi başkent Bağdat'ta bombalı saldırı ve sabotaj gibi şiddet olaylarının önüne geçilemiyor.

Her cadde ve sokak başında kurulan güvenlik noktalarına rağmen Bağdat neredeyse her sabah bombalı saldırılarla güne uyanıyor.

Haçlı Koalisyon ülkelerinin hava saldırısı desteğini de arkasına alan Irak ordusuna karşı  İslam Devleti, kent merkezindeki eylemleriyle asker ve polisleri hedef almaya devam ediyor.

Güvenlik kaynakları,  İslam Devleti'nin, kentteki hücrelerini harekete geçirerek, eylemler gerçekleştirdiğini belirtiyor.

 İslam Devleti'nin Hüseyniyeleri de hedef alması Şiiler arasında gerginliğe neden oluyor.

 "Güvenlik boşluğu oluşuyor"

AA muhabirine açıklamalarda bulunan güvenlik ve terör uzmanı Casim Hannun, "İD'in Bağdat'ta uyuyan bazı terör hücreleri var. Bunların amacı güvenlik boşluğundan yararlanarak insanların yaşamını etkilemek ve ortalığa panik ve korku salmak" dedi.

"Askeri yetkililerin zamanlarının büyük bölümünü Enbar ve Selahaddin kentleri ile çevresindeki bölgelerde bulunan İD militanlarıyla mücadeleye ayırmasından dolayı Bağdat'ın güvenliğinin ihmal edildiğini" savunan Hannun, grupların güç propagandası yapmak için başkente yöneldiğini iddia etti.

Hannun, kalabalık noktalarda ciddi saldırıların gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, "Askeri kanadın İD ile savaşmasını fırsat bilen bazı gruplar da, başkentte en kolay şekilde nasıl intikam alırız duygusuyla hareket ediyor" ifadesini kullandı.

 "Adam kaçırmalar arttı"

Başkent Bağdat'ta son günlerde artan adam kaçırma olaylarına da değinen Hannun, şöyle konuştu:

"Adam kaçıran çeteler, intihar saldırısı düzenleyenlerden farklı çalışıyor. Kaçırma eylemlerinin çoğu genellikle döviz ve para kaynağının bol olduğu kuyumcu, banka ve diğer yerlerde meydana geliyor. Bunlar, birkaç kişiden oluşan gruplar halinde adam kaçıracakları bölgeyi planlı seçiyor ve ona göre hareket ediyor. Bu çetelerin temel amacı terör gruplarına finansman sağlamaktır. Dolayısıyla kaçırmaların arkasındaki temel neden ekonomiktir. Maalesef Bağdat'taki istihbarat birimleri, bu gruplar için istenilen düzeyde takip çalışması yürütmüyor."

"İslam Devleti'nin amacı Bağdat'da cephe açmak"

Bir başka terör ve güvenlik uzmanı Davut el-Sadi de Bağdat'ın içinde bulunduğu şiddet sarmalının ana nedeninin son zamanlarda siyasi gruplar arasında yaşanan çekişmeler ve güvenlik alanındaki boşluğun olduğunu dile getirdi.

Başkentin güvenliğini sağlayan güçlerin büyük bölümünün  İslam Devleti ile savaş için Tikrit ve Enbar'a kaydırılması nedeniyle Bağdat'taki şiddet olaylarında artış yaşandığını kaydeden Sadi, "Bazı silahlı gruplar, güvenlik boşluğunu fırsat bilerek terör eylemlerine başvurdu. Bu eylemlerde amaç İbadi hükümetini güvenliği sağlama noktasında zayıf göstermek. Ayrıca kamuoyuna istedikleri yerde eylem yapabilecekleri mesajı vermek istiyorlar" diye konuştu.

Sadi, etnik kimlik ve mezhep ekseninde insan kaçırma ve öldürme gibi faili meçhul cinayetlerin hız kazandığına işaret etti.

 

Bağdat, 6,5 milyon nüfusuyla Irak'ın yüzölçümü olarak en küçük ama nüfus olarak en yoğun kenti olarak biliniyor. Kentte devlet kurumları güvenlik çemberine alınan "Yeşil Bölge"de bulunuyor. Kentin diğer bölümlerinde de alınan önlemler ve sayısı bini geçen güvenlik noktaları dikkati çekiyor. Kentin kalabalık olması ve Irak'ın her yerinden gelen insanları barındırması nedeniyle silahlı eylemlerin ve asayiş olaylarının önüne geçilemiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.