1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "İslam Devleti'ne karşı her türlü işbirliğine açığız"
"İslam Devleti'ne karşı her türlü işbirliğine açığız"

"İslam Devleti'ne karşı her türlü işbirliğine açığız"

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, televizyonların Ankara temsilcileriyle buluştuğu toplantıda İslam Devleti'ne karşı tüm işbirliklerine açık olduklarını belirterek, uygulanacak olan siyasetin sinyallerini verdi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, TRT Genel Müdürlüğü'nde televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Terörle mücadele konusuna değinen Akdoğan, "Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin tavrı nettir. Her türlü işbirliğine açıktır" ifadelerini kullandı.

Akdoğan, "Terörle mücadelede dayanışma arayışı içinde olan, ortak mücadele arayışı içinde olan, hangi terör örgütü olursa olsun, Türkiye'dir. Terörle daha kapsamlı, ortak bir mücadele, bir dayanışma zemini üretilmesi için baskı yapan ülke biziz. Bu noktada da daha kapsamlı bir işbirliği geliştirilmesi gerektiği anlaşılıyor, yeni ortaya çıkmış bölgedeki terör örgütlerine karşı da. Ama bunun yöntemi, usulü nedir? İşbirliği mutlaka olacaktır. Bu konuda herkes hem fikir" dedi.

Yalçın Akdoğan, askeri işbirliğinin farklı yöntemleri olduğunu belirterek, "Kurşun sıkacak mısınız sıkmayacak mısınız başka bir şeydir, askeri olarak işin içinde olmak başka bir şeydir. Farklı yöntemlerle askeri operasyonun içinde yer alabilirsiniz. Teorik olarak söylüyorum. Bu ne olmalıdır, ne kadar olmalıdır, bunlar birtakım değerlendirmeler neticesinde verilebilecek kararlardır. Türkiye, şuraya kadar işin içinde olur veya olmaz şeklinde bir şey söylemem doğru olmaz" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Türkiye’nin İslam Devleti'ne karşı tutumu çok öncesinden belliydi. Yani daha önceki yıllarda terör örgütü olarak Bakanlar Kurulunca kabul edilmiş. İslam Devleti'nin terör örgütü olduğunu deklare etmiş bir hükümet var. Türkiye’nin bu örgüte dönük tavrı, pozisyonu burada bir bulanıklık yok. Son dönemde, 'işte işbirliği, destek var', bunlar çok ucuz medya manipülasyonlarıdır" dedi.

 Akdoğan, "Bir tarafta siz 140 bin Kürdü kabul etmişsiniz, kapınızı, gönlünüzü açmışsınız. Bir taraftan da içeride birileri habire gerilim üretiyor. Bunlar (çözüm süreci) süreç açısından doğru şeyler değil, sürecin ruhuna uymuyor. Eski Türkiye manzarasıdır, bir eski bir milletvekilinin taş atması. Bu nasıl bir nankörlüktür? Karşıdaki insanı bağrına basan Mehmetçiği siz öbür tarafta taşlayacaksınız, bu çok büyük bir nankörlüktür. Siyasetçi taş atar mı? Siyasetçi fikrini ortaya koyar. Fikri bazen kaya gibi sert olur ama taş atmaz, kurşun sıkmaz" diye konuştu.

İki tezkere olabilir

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Tek tezkere mi olsun, iki tezkere mi olsun, yeni bir muhteva mı olsun bu değerlendirilen bir konu. Sayın Başbakanımız muhtemelen bunun yine iki tezkere şeklinde olabileceğini söyledi. Ama belki biraz daha muhtevası yeniden ele alınabilir. Yani tek bir örgütü tanımlanak yerine farklı örgütleri de işin içine katabilecek bir şekilde muhteva kazandırılabilir. Bu çalışma şu anda daha tamamlanmadı" dedi.

Akdoğan, "Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu düşünceler Türkiye Cumhuriyeti devletinin düşüncesini, görüşünü yansıtır. Oradaki vurgu da teröre karşı ortak mücadele hasasiyetini yansıtmaktadır, bu işbirliğinin önemini yansıtmaktadır, Türkiye'nin buna açık olduğunu yansıtmaktadır" diye konuştu.

Muhacirler ile mücadele

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Türkiye'nin "yabancı savaşçılar" olarak adlandırdığı muhacirler konusuyla ilgili elinden geleni yaptığını belirterek, "4 ayda 479 muhacir şüpheli görülmüş bunlardan 445 ile mülakat yapılmış bunların 107'si ülkeye sokulmamış. Bütün bu kontrollerde 6 bin kişi bloke edilmiş, bin kişi sınır dışı edilmiş" dedi.

Çözüm süreci

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, çözüm sürecine ilişkin, "Bölgede bu süreçte yol kesme, adam kaçırma, makine yakma, haraç alma vesaire birtakım şiddet ve asayiş olayları var. Bunları biz süreç var diye görmezden gelelim yaklaşımı içinde hiç olmadık. Ama bunlar kırılganlık üreten konular" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum