1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İslam yok, hilafet yok; özgürlük var, milli sınırlar var...
İslam yok, hilafet yok; özgürlük var, milli sınırlar var...

İslam yok, hilafet yok; özgürlük var, milli sınırlar var...

Suriye’de bazı muhalif gruplar ortak bir açıklamayla, ülkedeki rejim karşıtı hareketin hukuk devleti, adalet ve özgürlüğe bağlı kalacağını ilan etti.

A+A-

Suriye’de başını İslam Cephesi’nin çektiği muhalif guruplar, ‘onur misakı’ adı altında bir anlaşma imzaladılar.
Toplam 11 maddeden oluşan anlaşma metni, muhalif gurupların hangi amaç için savaştıklarını ortaya koydu. 

Anlaşma metninde, temelde İslam’a aykırı maddelerin bulunması, İslam Cephesi’nin başını çektiği Suriye muhalefetinin ne kadar islamcı olduğu sorusunu akla getirdi.

‘İslam’ kelimesinin bir kere dahi geçmediği, fakat “Suriye halkı”, “Suriye’nin toprak bütünlüğü”, “özgürlük” gibi ifadelerin sık sık tekrarlandığı anlaşma metni, metne imza atan gurupların hilafet ve şeriat için değil, sadece Suriye toprağı ve Suriye halkı için savaştıklarını ortaya koydu.

İmzalanan anlaşma metni; uluslararası işbirliği, askeri ve siyasi kararların sadece Suriyeliler tarafından alınması, her türlü baskıdan uzak özgürlükçü bir devletin kurulması ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması maddelerini içeriyor.

Anlaşma metninde ayrıca, Suriye halkına saldırdığı ve toptan "mürted" ilan ettiği "iftirasıyla" Irak Şam İslam Devleti’ne karşı savaşılacağı belirtildi.

Anlaşmayı imzalayan İslam Cephesi ve diğer muhalif guruplar, ilk olarak islamcı söylemleriyle ortaya çıkan fakat daha sonra şeriatın uygulanması yerine Batı yanlısı tavır alan eski Somali başbakanı Şeyh Şerif, Afganlı komutan Ahmed Şah Mesud, Afganistan eski devlet başkanı Burhaneddin Rabbani gibi isimleri hatırlattı.

İmzalanan bu anlaşma, Suriye’deki safların daha da belirgin hale gelmesi açısından bir dönüm noktası olduğu yorumlarına neden oldu.

Anlaşma metninde bulunan maddelerden bazıları şöyle:

İran, Irak ve Hizbullah’ın yardımını alarak ordusuyla halkımıza karşı teröristlik yapan rejim ve halkımıza saldıran ve mürted ilan eden IŞİD gibi yapılanmalar, devrim gücünün askeri hedefidir. Askeri faaliyetler, Suriye toprakları ile sınırlı olacaktır.

Rejimin devrilmesi, çeşitli devrimci güçlerinin ortak bir girişimidir. Bu çeşitli güçlerin, Suriye krizinin bölgesel ve uluslararası boyutlarından haberdar olma esasına göre bizler, devrimin yararına hizmet edecek şekilde bölgesel ve uluslararası taraflarlar ile temasa geçilmesi ve onlarla işbirliği yapılması fırsatını hoş karşılıyoruz.

Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve bu toprağı bölmeyi hedefleyen bütün projelerin engellenmesi, devrimin, üzerinde müzakere edilemez bir prensibidir.

- Devrim güçlerimiz, yaptıkları askeri operasyonlarda sadece Suriyeli unsurlara dayanmaktadırlar ve askeri ve siyasi kararların tümüyle Suriyeliler tarafından alınması ve her türlü yabancı bağlantının reddedilmesi gerektiğine inanmaktadırlar.

- Suriye halkı, her türlü baskı ve dikteden uzak olan hukuk, özgürlük ve adalet üzerine kurulu bir devlet kurmayı hedeflemektedir.

Bildiriyi imzalayan guruplar:

İslami Cephe (Ahrarus Şam, Liva et-Tevhid, Liva el-Hak, Ceyşul İslam, Sukur el-Şam, Ensar el-Şam, Kürt İslam Cephesi), Ceyşu'l Mücahidin, İttihadu'l İslami li ecnadiş Şam, Faylaku's Şam, Elviyetu'l Furkan.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.