1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İslami Mağrib'ten Roma'ya mesaj
İslami Mağrib'ten Roma'ya mesaj

İslami Mağrib'ten Roma'ya mesaj

Uzun yıllardır Kuzey Afrika'da mücadele eden İslam Mağrib Kaidesi yeni bir video çalışma yayınlayarak Avrupa'ya seslendi.

A+A-

İslami Mağrib El Kaidesi (AQIM), yeni bir video çalışması yayınladı. "Mübarek Saldırı" ismini taşıyan video, BM askeri konvoyuna saldırı görüntülerini de içeriyor. 

Video çalışması hareketin ilk lideri Şeyh Usame bin Ladin'in şu konuşması ile başlıyor: 

"Özellikle farklı bölgelerde bulunan El Kaide'deki kardeşlere sesleniyorum. Herhangi bir kişi, cemaat ceya vatan tasassubundan sakınmanızı tavsiye ediyorum. Hak olan Allah ve Rasulü'nün söylediğidir. Rasulullah (sav)'den gelen hariç her söz alınır da atılır da. Onun emrettiği emirdir, mutlak itaati gerektirir. Sakın ha sakın bu meseleden nasibiniz sadece yazılı ve görsel şeyleri anlamak olmasın ki daha sonra pratik hayatınızda onun tersini yapmayasınız. Kimin sözü Allah'ın kitabına Rasulullah'ın sünnetine aykırı ise, onun hakka isabet ettiği kadarını alır, etmediği sözü terk ederiz. Rasulullah (sav) buyurmuştur ki; "Kim bir millete taassubundan dolayı kızgınlık göstererek yada milliyetçiliğe davet ederek yada milliyetçiliğe yardım ederek savaşırken ölürse cahiliye ölümü üzere ölmüş olur. İman kardeşliği, Müslümanlar arasında bağ kurmaya yöneliktir. Herhangi bir soy veya vatan veya nizam arasında bağ kurmak için değil. Cemaatin faydası fertlerin faydasından önemlidir. İslam devletinin faydası cemaatlerin faydasından önemlidir. Ümmetin maslahatı da devletin maslahatından önce gelir."

Videoda, Timbuktu'da BM askerlerine saldırı öncesi mücahidlerin askeri taktik üzerine konuştukları görülüyor. Sonrasında farklı dilleri konuşan birçok mücahid kısa nasihat içerikli konuşmalarını gerçekleştiriyorlar. 

Konuşmasında bir mücahid şu ifadeleri kullanıyor: "İnşaallah Endülüs'e (İspanya) ve Roma'ya geri döneceğiz. Irak'taki, Suriye'deki, Hicaz'daki ve İslami Mağrip'teki savaşçılar Roma'yı hedef alacaklar" 

Fransa 2013 yılında Mali'yi işgal etmiş ve BM'ye bağlı güçler de müslümanların varlığını bahane ederek işgale direkt ve dolaylı yollardan destek vermişti. 

 

Kaynak:inca news

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum