1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail ekseninde Mısır-Libya yakınlaşması
İsrail ekseninde Mısır-Libya yakınlaşması

İsrail ekseninde Mısır-Libya yakınlaşması

Mısır ve Libya arasında imzalanan 5 yıllık askeri işbirliği anlaşması Mısır'ın Libya'ya askeri müdahalesinin önünü açıyor. Bu da İsrail güdümünde hareket eden Mısır Ordusu'nun Libya'da günden güne mevzi kazanan Ensar eş-Şeria ile savaşması anlamına geliyo

A+A-

El Arabi El Cedid gazetesinin özel haberine göre, Libya ile Mısır arasında stratejik askeri işbirliği anlaşmasını belgeleyen ve ‘çok gizli’ olarak nitelendirilen 20 doküman, Mısır Silahlı Kuvvetleri Operasyon Heyeti Başkanı Tümgeneral Muhammed Mühsin Şazili tarafından imzalandı.

13 maddeli anlaşmanın 5. ve 6. maddeleri dikkat çekiyor.

Madde taraflara, bir tarafın ordusu dolaylı veya direkt bir saldırıya uğradığı takdirde saldırıyı kendine yapılmış kabul ederek karşılık verme zorunluluğu getiriyor. Taraflar silahlı müdahale dâhil olmak üzere gereken destek ve yardımı vermeyi taahhüt ediyor.

Maddede bu tür bir saldırı durumunda, saldırının cinsi ve ona karşı alınan önlemler ile ilgili uluslararası ve bölgesel örgütleri bildirmek gerektiğine de işaret ediliyor.

Altıncı madde ise anlaşma taraflarından birinin, kendi ulusal güvenliğinin tehdit altında olduğuna karar verdiği takdirde diğer ülkeden destek alabileceğini söylüyor.

'Mısır müdahalesine yasal kılıf'

Uzmanlar bu maddenin, Mısır’ı Libya’da her hangi bir gelişmenin kendisine tehdit teşkil ettiğine karar verdiği takdirde bir askeri müdahale yapabilecek konuma getirdiğini söylüyor.

Libya'da yaşanan bölünmüşlük ülkenin her alanında kendini gösteriyor. Ülkede iki ayrı kentte iki parlamento bulunuyor. Süresini dolduran Trablus  parlamentosu, Libya'nın Mısır sınırına yakın Tobruk kentini kendine merkez eden Libya Temsilciler Meclisi'nin (yeni seçilen parlamento) görevi resmen devralmadığı için meşru olmadığını savunarak görevini bırakmamakta ısrar ediyor.

Her iki parlamento yeni hükümet oluşturmak üzere farklı başbakanları görevlendirdi. ve onların oluşturduğu hükümete güven oyu verdi. 

Belgeler, bu ortak işbirliği anlaşmasının 5 yıl için geçerli olduğunu ve tarafların istemesi durumunda uzatılabileceğini gösteriyor.

Anlaşma, iki ülke arasında istihbarat bilgi paylaşımı, ortak eğitim programları ve askeri kapasite geliştirme planları gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Kahire Libya'nın komşuları zirvesine ev sahipliği yaptı

Mısır, 25 Ağustos’ta Libya’da gerginliğin tırmanması üzerine Libya'nın Komşuları Zirvesi'ni düzenledi. Zirvede Libya'daki silahlı çatışmaların komşu ülkelere sıçramaması ve silah kaçakçılığını önlemek için gereken önlemleri görüştü. 

Zirveye Libya’yı temsilen Abdullah Sini hükümetinin Dışişleri Bakanı Muhammed Abdulaziz katıldı.

Libya’da askeri müdahale iddiası

18 ve 23 Ağustos’ta hangi ülkeye ait olduğu tespit edilemeyen uçaklar Trablus’ta askeri bölgeleri hedef aldı.

Libyalı silahlı gruplar, ikinci saldırıyı gerçekleştiren uçakların kimliğini belirlediklerini açıklamışlardı.

Grup, hava saldırısını gerçekleştiren uçakların Mısır ve Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) ait olduğunu iddia etti.

Mısır ve BAE ise bu iddiayı yalanladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.