1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte Paralel yapı böcekleri'nin sırrı
İşte Paralel yapı böcekleri'nin sırrı

İşte Paralel yapı böcekleri'nin sırrı

Başbakanlık ofisine konulan böcekleri üreten firmanın genel müdürü konuştu.

A+A-

Böceğin Emniyet'te Paralel Yapı adına gizli faaliyet gösteren şüpheliler tarafından Danimarkalı Cobham firmasından satın alındığı tespit edildi.

Şirket, Grenaa'da casus teknolojileriüzerine çalışan bir firma yerleşkesinden, çok çiftlik görüntüsü veren bir yerde kurulu. Böceği satan şirketin genel müdürü Henrik Mortensenile görüşüldü.Dünyada pek çok gizli servise dinleme cihazı sattıklarını, ancak bunların hangi maksatlarla kullanıldığını bilmediklerini söyleyen Mortensen şöyle konuştu:

"Biz profesyonel bir şirketiz. Bizde işinin uzmanı 20 mühendis çalışıyor. Cihazı, satın almak isteyen Türk Emniyet yetkilisine verdik. Cihazın kimin ofisine ya da evine hangi amaçla yerleştirildiğini bilemeyiz. Dünyanın pek çok ülkesinin gizli servisine cihaz satıyoruz. Ama sadece devlet kurumları ile çalışıyoruz. Bulunan böcekler bizim firmamıza ait. Buraya sizden önce Türkiye'den yetkililer geldi, bunu onlara da söyledik.

"Cihazin özellikleri"

İstihbaratçılar  cihazın teknik özelliklerine bakarak nereden satın alındığını belirlemeye çalıştı. Buna göre cihaz, nano teknoloji ürünü, dijital, çift mikrofonlu, antenli, 220 voltla ve uzaktan kumanda ile çalışan bir cihazdı. Bu özelliklere haiz cihazları bulabilmek için Avrupa'da pek çok firma ile temasa geçen yetkililer, en sonunda Cobham firmasına ulaştı. Tam adı Cobham Surveillance Spectronic Products olan firma, Skindbjergvej 44 DK 8500 Grenaa- Danimarka adresinde bulunuyordu. Bu firmanın ismine ulaşılmasında gizli tanık Hançer 2014'ün ifadesi de önemli rol oynadı. Savunma ve güvenlik alanındaki bir şirkette çalışan Hançer 2014 ifadesinde, 2010 ve 2011'de Loke 1, 2, 3 model dinleme cihazlarının nereden alındığını faturalarıyla gösterdi. Satın alınmalarda 'TNP Enes' ibaresi yer alıyordu. TNP, 'Turkish National Police'in kısaltması, Enes ise satın alan kişinin ismi idi. Böylece şüphelilerden Enes Çiğci'ye, sonra da Ali Özdoğan, Serhat Demir, Sedat Zavar, İlker Usta ve diğer isimlere ulaşıldı… MİT veEmniyet, Enes Çiğci, Ali Özdoğan ve Sedat Zavar'ın telefon trafiği ile yurda giriş çıkış kayıtlarına baktı ve Enes Çiğci'nin Danimarka'ya gittiği tespit edildi.

"Müdür konuşuyor"

Firmanın o dönemdeki genel müdürü, yani Henrik Mortensen'in selefi olan Daniel Krebs, böcek iddianamesinde yer alan ifadesinde böceğin Türkiye'den kimler tarafından ve nasıl alındığını tüm detaylarıyla anlattı. Emniyet, 14 Temmuz 2014'te firmanın Danimarka'daki adresine gitti ve yeminli tercüman aracılığıyla şirket müdürünün ifadesini aldı. Bu ifadeler böcek düğümünü çözdü ve bu ay başında Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği iddianame son şeklini aldı.

Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı, Danimarka'daki şirketten müşteri gibi cihaz siparişi verdi. Sipariş verirken Tayyip Erdoğan'ın konutu ve çalışma ofisindeki böceğin özellikleri sıralandı. Cihaz geldikten sonra konut ve ofiste bulunan böceğin bu firmadan alındığı neredeyse kesinleşti. Ancak son olarak firma kayıtlarındaki faturalara ulaşmak gerekiyordu. Bunun için Emniyet yetkilileri firmaya, "Denetime gireceğiz, müfettişlere göstermek üzere bize daha önceki alımlarımızın faturalarını gönderebilir misiniz"dedi. Firma bunun üzerine kendi kayıtlarındaki satış faturalarını çıkarmakla kalmadı,Enes Çiğci'nin daha önce kendileriyle yaptığı elektronik posta yazışmalarını bile gönderdi. Bu belgelere göre Danimarkalı firma Türkiye'ye toplam 8 adet böcek satmıştı. Bunlardan sadece 2'si Başbakanlık konutu ve ofisinde bulunmuştu, kalan 6 böceğin ise halen aktif dinlemede ya da uykuda olduğu sanılıyor.

(Sabah

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.