1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. John Cantlie gerçekleri açıklamaya devam ediyor
John Cantlie gerçekleri açıklamaya devam ediyor

John Cantlie gerçekleri açıklamaya devam ediyor

İslam Devleti'nin elinde rehin bulunan İngiliz gazeteci Cantlie'in başladığı programlar dizisinin ikinci bölümünü yayınlandı.

A+A-

Batı hükümetlerinin ve medyasının İslam Devleti ile ilgili kamuoyunda oluşturmuş olduğu algı operasyonlarını, yalanları ve çelişkileri irdeleyeceğini açıklayarak tanıtımını yaptığı programlar serisinin ikincisini yapan Cantlie'in 5 buçuk dakikalık söyleşisi yayınlandı.

Konuşmasına ilk programda olduğu gibi kendini 'Hükümeti tarafından umursanmayan İngiliz vatandaşı' olarak takdim ederek başlayan ünlü İngiliz gazeteci John Cantlie konuşmasında şu noktalara değindi,

"11 Eylül'ün 13. yıldönümünde İslam Devleti'ne karşı yeni oluşturduğunu açıkladığı düşmanca strateji ve savaşa devam kararı süpriz olmadı.Obama sadece hava harekatı düzenleyeceklerini belirtirken, Irak Ordusu, Peşmerge milisleri ve İran Ordusu'dan hiç bahsetmedi. Bu ordulara sağlanan silah desteği, verilen askeri eğitimler ve ilk etapta gönderdiği 475 askeri danışmanı gündeme dahi getirmiyor.

Amerikalı bir istihbarat yetkilisi yaptığı bir açıklamada başlayacak olan 3. Körfez Savaşa ile ilgli şunları söylüyor,'Bu savaşın ne kadar süreceği belli değil, fakat eğiteceğimiz ve silahlarımızı vereceğimiz Irak Ordusu'nun gönüllüler topluluğunun eğitilmesi aylar süren bir vakit alacak'

Bunun yanında ÖSO'nun disiplinsiz, sapkın ve çok etkisiz bir savaş gücüne sahip olduğu biliniyor. Amerikalı bir istihbarat yetkilisi yaptığı bir açıklamada  'Savunma birimlerimizin ÖSO ile çalışma düşüncesi yok' ifadelerini kullanırken yaptıkları 500 milyon dolarlık silah yardımını hiç mi düşümüyor? Disiplinsizliklerinden ve başıboşluklarından yakındıkları bu adamlar bu silahları çetelere, gangısterlere yada en iyi ihtimal silah tüccarlarına satsalar bu durumu nasıl izah edecekler? İslam Devleti ile girdikleri çatışmalarda aldıkları yenilgiler sonucu tüm bu silahların İslam Devleti tarafından el konulma ihtimalinin olduğu hiç mi akıllarına gelmiyor?

Sonuç olarak İslam Devleti gibi belirli bir hedefi olan, düzenli bir ordu karşısında ciddi orduların olması lazım. Sağdan soldan para ile toplanmış gönüllülerden oluşan her biri farklı kafa yapısına sahip ordular bu savaşı yürütemez.

Newyork Times yazarlarından Peter Baker şu konuya dikkat çekti, Obama Amerika'yı tarihinin en kanlı savaşına sokarak kendinden sonra gelecek halefine çok kötü bir durum bırakıyor. Tıpkı selefi Bush gibi. Baker şöyle devam ediyor, 'Bu yaşananlardan sonra ve başlayacak büyük savaştan sonra halk ona destek vermeyecek. Şu bir gerçek ki Amerikan halkının Obama'ya inancı azaldı.'

Obama İslam Devleti'ni suçlayan konuşmalarında masumlardan bahsederken Afganistan ve Irak işgallerinde yaşanan katliamları nereye koyacağız. Bununla beraber Obama İslam Devleti için,'İslam Devleti İslami değil ve öldürdüklerinin hemen hemen hepsi müslüman insanlar, kendi gibi düşünmeyenleri boğazlamaktadırlar' ifadelerini kullandı.

Obama eğer masumiyetten kadın ve çocukları kastediyorsa, İslam Devleti Hıristiyan ve Ezidi çocuk ve kadınları öldürmedi. Bunun kimse aksini iddia edemez ve ispatlayamaz. İkinci bir nokta İslam Devleti Şia'yı müslüman kabul etmemektedir.Onları ABD'den daha tehlikeli görmektedir. Şia müslüman olduğunu iddia eden kafirler topluluğudur.

İslam Devleti etkili ve gerçekçi bir hilafet kurdu. Ve bu sebeple bölgedeki dengeler sizin istediğiniz gibi gitmeyecek.

Obama İslam Devleti'ni kötülediği bir konuşmasında şu komik ifadeleri kullandı, 'Biz kendi özgürlükleri için savaşanların arkasındayız'. Daha sonra göğsünü gererek kibirli bir edayla, sadece Amerika dünyada korunmaya muhtaç insanları yardım edererek kurtarmaktadır şeklinde konuştu. Hiç tahmin edileyecek kadar basit ve sığ bir konuşma yaptı. Aslında Amerika iyi İslam Devleti kötü deseydi daha iyi olurdu.

Son olarak ise Amerika'nın yoğun hava saldırılarına rağmen İslam Devleti onlara ve karada bulunan kölelerine güzel bir hoşgeldin süprizi yaptı.

Bir dahaki programda görüşmek üzere."

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.