1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kaçma hazırlığındaki Gülen ilk olarak Belçika dedi
Kaçma hazırlığındaki Gülen ilk olarak Belçika dedi

Kaçma hazırlığındaki Gülen ilk olarak Belçika dedi

FETÖ lideri Fethullah Gülen, Türkiye'ye iade edilmemek için ABD'den kaçmaya hazırlanıyor. Gülen'in, kısa süre önce yargı darbesi yaşanan Brezilya’dan sığınma talep ettiği öğrenildi. Listenin başındaki ülke ise bir Avrupa ülkesi.

A+A-

Türkiye'nin 'acil tutuklayın' talebine rağmen ABD'nin en ufak bir adım atmadığı FETÖ lideri Gülen'in, başka bir ülkeye kaçmak için hazırlıklarını tamamladığı belirtiliyor.

Fethullah Gülen, 1999 yılından beri ikamet ettiği Pensilvanya'dan ayrılmak üzere harekete geçti. İstihbarat birimleri, 'kainat imamı(!)'nın yerleşmesi için örgütün 3 ayrı ülkede hazırlık yaptığını belirledi. Yapılan tespitlere göre Gülen'in kaçmayı planladığı ülkelerin başında Belçika geliyor. Diğer 2 ülke ise Brezilya ve Kanada.

ABD'nin süreci uzatmak istemesi, kaçma ihtimalini güçlendirdi

Türkiye, Gülen'in kaçabileceği ükelere ilişkin istihbarat bilgilerini ABD ile paylaştı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da önceki gün ABD'de yaptığı açıklamada, “Bizim geçici tutuklama talebimiz var, iade üzerine... Acil tutuklama talep etmiştik. Bunları orada da çok açık şekilde ifade ettik. Gülen'in bir kaçış arayışı içinde olduğuna dair istihbari bilgiler elimize ulaşmıştır. Bazı ülkelerde FETÖ mensupları uygun yer arayışı içindeler. Buna dair bilgiler alıyoruz. Biz bunları ABD'li yetkili makamlara da ilettik. Onun için de tutuklanmasını talep ettik" demişti.

Belçika'da yeni bir çiftlik

Bozdağ'ın sözleri üzerine gözler, Gülen'in kaçmayı planladığı ülkelere çevrildi. Türkiye'ye iade edilmemek için ABD'ye yalvaran Gülen'in, yargılanmaktan kaçmak için hazırlık yaptığı ülkelerin başında Belçika geliyor. Gülen'e yakın isimlerden Pensilvanya'da bulunan eski emniyet müdürü Ahmet Sait Yayla'nın birkaç kez ABD'den Belçika'ya gidip geldiği tespit edildi. FETÖ'nün Belçika'da Gülen'in yerleşmesi için bir çiftlik evi bile satın aldığı öğrenildi. Sabancı suikastı sanıklarından Fehriye Erdal'ın DHKP-C militanı olduğunu kabul etmeyen Belçika, 'çete üyesi' suçundan yargılandığını söylediği Erdal'ı yıllardır Türkiye'ye vermedi. Yıllardır PKK ve DHKP-C gibi silahlı örgütlerie kucak açan Belçika'nın FETÖ tarafından da tercih edilmesi şaşırtıcı bulunmadı. Kanada seçeneğinde ise iade hukuken bile mümkün değil. Çünkü Türkiye ile Kanada arasında suçluların iadesine ilişkin bir anlaşma bulunmuyor.

Kanada da listede bulunuyor

Gülen'in kaçmak için hazırlık yaptığı ikinci ülkenin ise Brezilya olduğu anlaşıldı. Üstelik Gülen, Brezilya'dan siyasi sığınma bile talep etti. 17-25 Aralık darbe girişimiyle hükümeti düşürmeye çalışan FETÖ ve arkasındaki güçlerin kumpasları Türkiye'de tutmamış, oysa aynı senaryo Brezilya'da denenmiş ve başarılı olmuştu. Gülen'in darbenin başarılı olduğu ülkeye sığınma talebinde bulunması dikkat çekti. Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff'e 'yolsuzluk' iddiasıyla kurulan kumpas başarılı olmuş, Brezilya Senatosu, Rousseff'i önce geçici olarak, daha sonra da tamamen görevden alma kararı vermişti. Gülen'in kaçmak için planladığı üçüncü ülke ise Kanada. ABD'nin kuzeyindeki Kanada'nın coğrafi yakınlıktan ötürü tercih edilebileceği, buradaki örgüt üyelerinin Gülen için bir çiftlik evi satın alarak hazır hale getirdiği ifade ediliyor.

Koltuktan koltuğa geçmiş, elleri cebinde öyleyce kalakalmıştı

Fethullah Gülen, örgüt üyelerine yeni bir şifreli mesaj verdiği öne sürüldü Yayınlanan son videosunda, konuşma yaptığı koltuktan kalkarak başka bir koltuğa geçen Gülen'in bu hareketi 'kaçmak üzere olduğu ve artık mesajlarını başka bir ülkeden vereceği' şeklinde yorumlandı. Başka koltuğa geçtikten sonra konuşmasına kısa bir süre daha devam eden Gülen, “Evet.. Ben gevezelik ettim. Sizi, esas, kalbinizle başbaşa bırakmak daha uygun ama belki diyeceğiniz küçük bir iki şey vardır; ben de bir şeyleri 'dır'lar dururum. Zira insanların ruhunda makes bulmayan sözler, dırıltıdan ibarettir" dedi. Daha önce 'uyuyan hücrelere' beklemeleri yönünde şifreli mesaj veren Gülen, son konuşmasında ise 'harekete geçin' çağrısında bulundu. Örgüt hücrelerini 'nöron' koduyla niteleyen Gülen, “Aşk u iştiyak iğnesi vurdurmanız lazım. Yangını görmüyorsa, baktığı halde teessür duymuyorsa, nöronları uyarmak için öyle bir mualece (bir hususa çalışıp devam etmek, bir işe teşebbüs, bir işe girişmek) gerekli" diyerek FETÖ'cü teröristlerin 'uyanmasını' istedi. Gülen, daha önce yaptığı konuşmalarda farklı mesajlar vermiş, darbe teşebbüsünün hemen ardından operasyonlar sürecinde, örgüt mensuplarına 'sabredin' talimatı vermişti. Mesajını şifreli olarak anlatan Gülen'in, '20 günlük kuluçka' örneği verdiği de görülmüştü.

Hayvan boğazlar gibi...

Fethullah Gülen, son konuşmasında insanların 'hayvan boğazlar gibi boğazlanmasından' söz etti. Gülen, “İsteyerek gelmiş kurbanlar gördüm. Kendine ait her şeyi Kurban Bayramı'nda hayvan boğazlıyor gibi boğazlayan babayiğitler" ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler