1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kahvaltı ve çocuk gelişiminde ki yeri
Kahvaltı ve çocuk gelişiminde ki yeri

Kahvaltı ve çocuk gelişiminde ki yeri

Çocukların zeka, hafıza ve vücud gelişiminde önemli bir yere sahip olan kahvaltı düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde çocuğun okul performansını ve fiziksel gelişimini önemli şekilde etkiler.

A+A-

Çocukların okula gitmeden önce kesinlikle sabah kahvaltısı yapmaları gerektiğini söyleyen Anne Çocuk Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık; ''Kahvaltı yapmayan çocuklarda obezite ve kronik hastalık riski çoğalmaktadır. Kahvaltı öğünü üzerine birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar ilginç bulgular ortaya koymaktadır" diyerek çocuklarda kahvaltı öğünün öneminden ve okul başarısına etkisinden bahsetti.

kahvalti-ve-cocuk-acisindan-onemi-1.jpg

Proteinden zengin kahvaltı karbonhidrattan zengin kahvaltıya göre daha çok yağ yakımı sağlıyor.

2015 yılında bir grup normal ağırlıklı ve kilolu çocuklar üzerinde yapılan incelemenin sonucuna göre bazı önemli neticelere rastlanmıştır. Protein ağırlıklı kahvaltı yapan kilolu çocuklardaki enerji harcaması ve yağ yakımı karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı yapan ve protein ağırlıklı kahvaltı yapan normal kilolu çocuklara göre daha yüksek bulunmuştur. Protein ağırlıklı kahvaltıda karbonhidrat ağırlıklı kahvaltıya göre her iki grupta da şu sonuçlar görülmüştür. Protein ağırlıklı kahvaltı yapan çocuklar yemek sonrası karbonhidrat ve yağ yakımı daha yüksektir, enerji harcaması daha yüksektir, daha çabuk tokluk hissi verir.

Erken  uyuyan çocuk daha erken kalkıp daha düzenli besleniyor

2015 yılında yaşları 6-10 arasında 236 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada çocukların uyuma saatlerinin kahvaltı ve vücut ağırlığına anlamlı etkileri bulunmuştur. Geç saatte uyuyan çocukların kahvaltıda atıştırmalık besinler yediği  ve erken uyuyanların ise erken uyanıp sağlıklı bir kahvaltı yaptığı gözlemlenmiştir.

Geç saate uyuyan çocuklar erken uyuyanlara göre daha kilolu oluyor

Geç saatte uyuyan çocuklarda yağ yüzdesi, vücut ağırlığı ve bel çevresi kahvaltı çeşidi ile ilgili olarak erken uyuyanlara göre daha yüksek bulunmuştur. Ancak uyku zamanının vücut ağırlığına etkisi olmamıştır.
Kahvaltı sadece okul başarısını etkilemekle kalmıyor, metabolik sendrom riskini de azaltıyor.

Metabolik sendrom, insanın yaş ilerledikçe kalp hastası veya şeker hastalığı yakalanma olasılığını arttıran bir durumdur.

kahvalti-ve-cocuk-acisindan-onemi-2.jpg

Düzenli kahvaltı yapan çocukların okul performansı daha yüksektir.

Yine 2015 yılına ait bir çalışmada Tayvan’da 1287 erkek, 1114 kız çocuğun kahvaltı metabolik sendrom ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın neticesi önemli bulgular ortaya koymaktadır. Düzenli kahvaltı yapan çocuklarda düzensiz kahvaltı yapan veya hiç yapmayan çocuklara göre daha düşük kan basıncı ve daha az metabolik risk taşıdıkları bulunmuştur. Ayrıca düzenli kahvaltı yapan çocukların okul performansı daha yüksektir. 

Sadece çocuklarda değil adölesanlarda da kahvaltı okul başarısını büyük ölçüde etkiliyor.

Adölesan (Ergenlik) Çağı Çocuklarda Beslenme. Ergenlik; fiziksel, biyokimyasal, ruhsal ve sosyal yönden hızlı büyüme, gelişme ve olgunlaşma süreçleriyle çocukluktan yetişkinliğe geçiş evresidir.Ergenlik çağı 12-18 yaş grubunu içerir.

Kore’de 2009-2013 yılları arasında yaşları 12-18 arasında 359.264 adölesan incelenmiştir. Okul performansı yüksek olanların büyük bir kısmının kahvaltıyı tertipli yaptıkları bulunmuştur.

kahvalti-ve-cocuk-acisindan-onemi-3.jpg

Performans için sebze meyve ve süt tüketin! Şekerli şeylerden kaçının!

Okul performansı yüksekliği ile ilişkili olan diğer besin grupları ise meyve, sebze ve süt ihtiyacının karşılanmasıdır. Şeker eklenmiş içecekler, fast food ve şekerleme tüketenlerde ise okul peformansının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Düzenli kahvaltı çocukların dikkat hafıza ve sözel zekayı geliştiriyor.

İngiltere’de yaşları 6 ile 16 arasında 1386 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre çocukların kahvaltı sıklığı ve bilişsel fonksiyonları incelenmiştir. Çocuklar dikkat testi ve hafıza testi gibi birkaç teste tabi tutulmuştur. Düzenli kahvaltı yapan çocukların üstün performans sergiledikleri görülmüştür. Bunun neticesinde kahvaltının dikkat ve hafızaya pozitif etkileri olduğunun bir kez daha altını çizebiliriz. Çin’de 1269 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada ise kahvaltının sözel zekaya ve IQ test puanına pozitif etkisi olduğu bulunmuştur.

Evden çıkmadan önce kesinlikle kahvaltı!

Bu araştırma ve çalışmalara göre bir çocuğun okula gitmeden önce sabah erken saatlerde mutlaka kahvaltı yapmasını öneriyoruz. Okul performansını büyük ölçüde olumlu etkilediğini bilimsel araştırmalarca görüyoruz. Bu kahvaltı protein ağırlıklı olmalıdır.

Standart bir kahvaltı tabağı şu şekilde olabilir:

1 Su bardağı süt.

1 Adet haşlanmış yumurta. 

1 Köfte kadar peynir. 

5-6 Adet zeytin-domates-salatalık.

1-2 İnce dilim tam buğday ekmeği.

Bu; kalsiyumdan, demirden, liften zengin yeterli bir kahvaltı tabağıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler