1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kanada'da tartışmalı terör taslağı bir çok kesimi tedirgin ediyor
Kanada'da tartışmalı terör taslağı bir çok kesimi tedirgin ediyor

Kanada'da tartışmalı terör taslağı bir çok kesimi tedirgin ediyor

Kanada'da Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından hazırlanan ve parlamentoya sunulan yeni Terörle Mücadele Kanunu taslağı, tartışmalara neden oldu.

A+A-

Kanada'da Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından hazırlanan ve dün parlamentoya sunulan yeni Terörle Mücadele Kanunu taslağı, tartışmalara neden oldu.

Sivil toplum kuruluşları, Kanada gizli servisi CSIS başta olmak üzere tüm güvenlik makamlarına olağanüstü yetkiler veren ve yaz aylarında yasalaşması beklenen taslağa tepki göstererek özgürlüklere sınırlama getiren ve özel hayata dair gizlilik sınırlarını aşan düzenlemeleri tehlikeli olarak niteledi. 

"Seçim taktiği"

Avukatlar Derneği Sözcüsü Ziyaad Mia, tasarının insan haklarını kısıtlamak konusunda ciddi bir potansiyele sahip olduğuna işaret etti. 

Ziyaad Mia düzenlemenin gereksiz olduğuna inandıklarını ve seçim yatırımı olduğunu belirtti.

 

Şüphelilerin tüm sosyal hesaplarının yanı sıra, e-posta ve hatta kargolarının bile kontrolüne imkan sağlayan tasarıya tepki gösteren Mia, Kanada Gizli Servisi CSİS’e yeni ve geniş yetkiler vermenin sivil özgürlükler konusunda ciddi risk oluşturduğunu vurguladı. Aşırı yetkiye dayanan gücün, bir istihbarat ajansının rolüne uygun olmadığına dikkati çeken Mia, tasarının Kanada’nın sosyal dokusuna zarar vereceğini söyledi.

Kanadalılar'da tepkili

Kanada Sivil Özgürlükler Derneği (CCLA) İcra Direktörü Sukanya Pillay da yeni düzenlemeden endişe duyduklarını belirtti.

Geçmişte yaşananlardan ders almadan, bilgi paylaşımını artırmanın akılsızlık olacağını anlatan Pillay, şöyle konuştu:

"Kanadalılar, halihazırdaki kanunların, Patrice Vincent ve Onbaşı Nathan Cirillo'nun geçen yılki trajik ölümlerini önlemede neden yetersiz kaldığını bilme hakkına sahiptir. Yeterli sorumluluk ve gözetim olmadan geniş ve denetlenmeyen yetkiler, sadece gelecekte sorun yaratacaktır. CCLA olarak, CSİS’e Kanada içinde ve dışında genişletilmiş yetkiler verilmesinden ciddi endişe duymaktayız.”

İfade özgürlüğünü tehdit

Terörizmin savunulmasını savunmadıklarını, ancak tasarıda bunun suç haline getirilmesinin ifade özgürlüğünü tehdit anlamına geldiğini belirten Pillay, "Tehlike, ifade özgürlüğü ve meşru konuşmanın açıkça suç kapsamına alınmasındadır. Bunun, akademisyenler, gazeteciler veya blog yazarları üzerindeki olası ürkütücü etkisini kolayca hayal edebilirsiniz. Tasarı, şeffaflığı artırmak ve bireylerin gizliliğini korumak yerine, özel bilgilerin paylaşımında hükümet birimlerine açık yetki vermekte ve mahkeme işlemlerine yasal erişimi de imkansız hale getirmektedir.  Biz anayasal güvencelere uygun, sivil özgürlüklerin korunduğu net güvenlik kazanımlarını savunuyoruz" dedi.

 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.