1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kandil'in 30 Eylül beklentisi
Kandil'in 30 Eylül beklentisi

Kandil'in 30 Eylül beklentisi

Eylül ayına büyük bir heyecanla giren PKK, çözüm süreci ile ilgili önemli bir gelişme yaşanmayınca, umutlarını ay sonuna erteledi. Suriye'de yaşanan gelişmelerin sürece nasıl bir etkisi olacağı henüz netlik kazanmış değil.

A+A-
Kuzey Inak'ın Kandil bölgesinde dün PKK yöneticiler ile görüştükten sonra Türkiye'ye dönen HDP heyetinde yeralan HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, PKK yöneticilerinin çözüm sürecin kritik bir aşamaya geldiğinin altını çizdiklerini belirterek, "Beklenti, 30 Eylül tarihine kadar yol haritasının kamuoyuna açıklanmasıdır. Bizim de beklentimiz budur ama aynı zamanda bu tarihe kadar sayın Öcalan'ın koşullarının acilen değişmesi gerekiyor" dedi.

Kandil Dağı'nda çözüm süreci kapsamında dün PKK yetkilileri ile görüşen HDP'nin İmralı heyetinde yer alan Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder, dün gece Türkiye'ye döndü.
 
Pervin Buldan, görüşmenin ana gündeminin çözüm süreci ve İslam Devleti'nin Kobani saldırısı olduğunu belirterek, "Çözüm süreci ile ilgili takvim bize henüz iletilmedi. Kandil de bu konuda artık tepkisini ortaya koydu. 30 Eylül tarihi denmişti, henüz bizimle paylaşılan bir şey olmadı. Sayın Öcalan ile paylaşılan bir şey olmadığını söylediler. Kandil'de, süreçte çok kritik bir aşamaya girildiğini söylediler. Beklenti 30 Eylül tarihine kadar yol haritasının kamuoyuna açıklanmasıdır. Bizim de beklentimiz budur ama aynı zamanda bu tarihe kadar sayın Öcalan'ın koşullarının acilen değişmesi gerekiyor. Öyle bir beklenti var. Daha çok bunlar tartışıldı. Sekreterya meselesi ve izleme kurulu meselesi var. Bütün bunlar ile ilgili tartışmalarımızı yürüttük. Artık bu konularda hükümetten adım atmasını bekliyoruz. 30 Eylül'e kadar hükümetin bu takvimi kamuoyuna açıklaması bekleniyor. Takvim açıklanmasa bile somut adımların atılması bekleniyor" dedi.

Öcalan'ın koşulları
Buldan, İmralı Cezaevi'nde bulunan Öcalan'ın koşullarının değişmesini beklediklerini; koşulların değişmesi derken sekreteryasının oluşması ve bu sekreteryanın Öcalan'la görüşmeler yapması ve aynı zamanda izleme kurulunun da oluşturulması olduğunu belirterek, "Bütün bunlar belki yol haritasının dışında olması gerekenler ve beklentiler. Böyle bir beklenti var, PKK yetkilileri bu konuda beklentilerini ifade ettiler. Kritik bir aşamaya girildiğinin altını çizdiler" dedi.

"Hükümetle görüşmemize gerek yok, başmüzakereci Öcalan"

Buldan, Kandil'deki PKK yönetiminin direkt hükümet yetkilileriyle görüşmesi ile ilgili ortaya atılan değerlendirmeler üzerine, "Öcalan ile görüşmelerin sürdürüldüğünü söylediler. Hükümet ile kendilerinin görüşmesine gerek olmadığını yinelediler. Baş müzakerecilerinin sayın Öcalan olduğunu ifade ettiler. Dolayısıyla bütün bu görüşmeler sayın Öcalan ile yapılmalıdır, Kandil ile görüşmeye gerek yoktur dediler" dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.