1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kanser tedavisinde büyük bir buluş
Kanser tedavisinde büyük bir buluş

Kanser tedavisinde büyük bir buluş

Fındık kabuğunda doğal olarak bulunan kemoterapi ilaçlarının hammaddesi paklitaksel maddesinin bulunduğu bildirdi.

A+A-

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, araştırmaları sonucunda fındık kabuğunda dünyada kullanılan 5 kanser ilacından birinin aktif maddesi olan paklitakseli bularak kanser tedavisi alanında büyük bir buluşa imza attıklarını söyledi. Giresun Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Taş ve Yrd. Doç. Dr. Saim Topçu ile beraber yürüttükleri projeleri ile ilgili konuşan Prof. Dr. Uğraş, “Ülkemiz ekonomisine kazandırılması amacıyla bu projemizin alt yapısını oluşturduk ve bu doğrultuda araştırmalarımızı yaptık. Projemizi ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Aynı konuyla ilgili Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK tarafından desteklenen iki projemiz daha oldu. Makro seviyede endüstriyel üretim için lüzumlu proje başvurumuzu da Sanayi Bakanlığımıza yaptık” dedi.

Fındığın ülkemizin en mühim ziraat ürünlerinden biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, fındık kabuğunda tabii olarak bulunan kemoterapi ilaçlarının hammaddesi paklitaksel maddesinin doğada çok az miktarda bulunduğunu ve bu sebepten çok kıymetli olduğunu ifade etti. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK projeleri kapsamında deneylerin devam ettiğini belirten Uğraş, makro seviyede üretim gerçekleştirebilmek için müsait disiplinlerde uzman ekip arkadaşları aradıklarını belirtti.
Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, paklitaksel çalışmalarının yanı sıra, Düzce Üniversitesi laboratuarların da endüstriyel ve tarımsal atıkların değerlendirilmesi amacıyla Sanayi Bakanlığına sunulan Bio-Yakıt projeleri olduğundan ve kabul edildiği takdirde bu proje ile beraber etraf problemlerinin nihai bulacağından bahsetti. Uğraş, üniversitenin destekleriyle, fındık yağı, fındık kabuğundan eko-boya, arı ürünleri ve hücre yenileyici kozmetik ürünlerinin çalışmalarının bulunduğunu ve çocuklara yönelik süt ve süt ürünlerinin kalitesini arttırma çalışmaların devam ettiğini belirtti. Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, bütün bu çalışmaları gerçekleştirirken üretime yönelik olarak finansmanı sağlayacak endüstri kuruluşlarıyla işbirliği arayışı içinde olduklarını ve bu kuruluşlardan gelecek tekliflere aleni olduklarının altını çizdi.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.