1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karayılan savaş için konuştu
Karayılan savaş için konuştu

Karayılan savaş için konuştu

PKK'nin Kandil dağındaki savaş baronlarından Murat Karayılan, savaşa ve çatışmaya dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yine, yeniden hükümeti tehdit etti

A+A-

Karayılan, "PKK bu dönemde hiç kimseye muhtaç değildir" derken, KCK da misilleme olanam Güneydoğuda gözaltılara başlayıp kendi hukukunu uygulayacakları tehdidinde bulundu.

Çözüm sürecinde yeniden bahar havası eserken Kandil'den soğuk rüzgarlar esmeye devam ediyor.

Kürtçe yayın yapan günlük bir gazeteye mülakat veren Murat Karayılan, sürecin iki yıla yakın bir süredir devam ettiğini belirterek "Ama artık çözüm süreci olmaktan çıktı" dedi. HPG'nin başındaki isim olan Karayılan, AK Parti hükümetinin seçimlere kadar zaman kazanmak istediğini iddia etti.

'Hükümet 2013'te savaş ilan etti'

Karayılan, "En önemlisi de, biz Kuzey'de (Bakurê Kurdistan) ateşkes ilan ederken AKP hükümeti Temmuz 2013'te Rojava'ya karşı savaş ilan etti. Başlangıçta Suriye muhalefetindeki bazı gruplar eliyle bunu yaptı ama önlerinde yine DAİŞ vardı. Yani onların eliyle Rojava'nın üç kantonuna karşı savaş ilan etti" ifadelerini kullandı.

Bu savaşın halen de sürdüğünü belirten Karayılan, "Çünkü Kantonların örnek olmasını istemiyorlar" diye ekledi.

Özerklik çözüm adıdır

Kısaca çözüm sürecinde adım atılmadığını yineleyen Karayılan, İngiltere, İspanya, Belçika, İsviçre, Latin Amerika, Kanada, Hindistan ve Rusya'da sorunlar nasıl çözüldüyse Türkiye'nin de çözüme gelmesi gerektiğini dile getirdi. Karayılan, "Çözüm de özerkliktir" dedi.

"Mevcut durumda AKP çözüm zihniyetine sahip değil" diyen Karayılan, hükümetin iddia ettiği yol haritasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık'ın böyle bir haritadan haberlerinin olmadığı yönündeki açıklaması sorulduğunda Karayılan şöyle yanıtladı:

'Örgüte harakiri yaptırmak istiyorlar'

"Doğrudur, yol haritasını görmedik. Öyle 'gerilla nasıl teslim olur' gibi bazı cümlelere yol haritası denilmez. Yol haritası, nasıl bir yola girileceği ve yürüneceğini gösterir. AKP'nin yol haritası ise çözüm içermiyor. AKP'nin istediği PKK'nin kendisine 'Harakiri' yapmasıdır. Bizden istediği budur ama bu mümkün değil. "

6-8 Ekim olaylarına işaret eden Karayılan, "Kürtler AKP'nin şiddetini gördü ve Kobanê'yi sahiplenmek için refleks gösterdiler. 6-8 Ekim'deki Kürt ayağa kalkması, ulusal ve kendisine sahip çıkma refleksiydi ve çok değerliydi" diye belirtti.

Karayılan, "Bu bir direnişti. Neden böyle oldu?" diye sorduktan sonra, "Sebebi sensin" diyerek Erdoğan'ı işaret etti.

'PKK'yi minnet altında bırakıp durmayın, kimseye muhtaç değiliz'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "sürece mecbur değiliz" yönündeki açıklamasını da değerlendiren Karayılan, "Sanki biz çok muhtacız. Öyle değil. Şimdi Kürt siyasetinin eli her zamankinden daha güçlüdür. Bülent Arınç ve devlet yetkililerinin tümü bilmeli ki PKK'nin seçenekleri çoktur. Hele Kürt sorununun tüm hacmiyle gündeme girdiği, kamuoyu kazandığı bu dönemde, tüm eski bariyerler yıkıldı. PKK bu dönemde hiç kimseye muhtaç değildir. Ama kuşkusuz Kürt halkı ve Türkiye halkı barışa, kardeşliğe, dostluğa, birlikte yaşama ihtiyaç duyuyor. Ama herkes bilmeli ki kimsenin AKP'ye ihtiyacı yok."

Kamu düzeni altında polis rolünün arttırılmasına tepki gösteren Karayılan, "Kamu düzeni ile herkesin teslim olmasını istiyorlar. Kürtler artık teslim olmaz. Hiçbir yerde teslim olmaz" diye noktaladı.

Kendi hukukmuzu uygulayacağız

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı yazılı bir açıklama yaptı. KCK açıklamasında, hükümetin bir taraftan toplumda sahte algı ve umutlar yaratırken, diğer yandan her gün direnen onlarca Kürt’ü gözaltına aldığı, işkenceden geçirip tutukladığını iddia etti.

“AKP'nin yeni güvenlik yasasıyla asker ve polis güçlerine tanıdığı yetkiler tekçi, oligarşik, faşist iktidarına karşı direnen herkese ve Kürt halkına toplu gözaltı ve tutuklama cesareti vermiştir” denilen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklamasında şunlar dile getirildi: “Son günlerde Kürdistan'da siyasi ve kültürel soykırım operasyonları yoğun biçimde yapılmaktadır. Kürt halkı bu operasyonları kesinlikle serhldan gerekçesi olarak görüp direnişle karşılık vermelidir. Hiçbir yurtsever Kürt ve direnişçi AKP'nin siyasi-kültürel soykırım operasyonlarına tepkisiz kalmamalı, AKP'nin polis güçleri hiç kimseyi öyle rahat biçimde tutuklayamamalıdır. Her tutuklama yeni serhildanlara neden olmalıdır. Halkımızın geliştirdiği serhildanlar haklı ve meşrudur. Kürtler varlığını korumanın, özgürlüğünü geliştirmenin mücadelesini vermektedir. Sürekli operasyonlar geliştirerek halkımızın iradesini kırmaya ve direnen güçleri teslim almaya çalışan AKP'nin zorba politikaları olmaktadır. Hareket olarak AKP'yi bir kez daha uyarıyoruz. Kürtler üzerinde siyasi-kültürel soykırım operasyonlarını geliştirip tutuklamalara devam ederse bizim de misilleme hakkımız doğacaktır. Biz de halkımız üzerinde baskı uygulayan ve suç işleyenleri gözaltına alıp tutuklayarak kendi hukukumuzu uygulayacağız.” 

 

Kaynak: Timeturk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.