1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Katillere bir mesajda Yemen ve Cezayir'den
Katillere bir mesajda Yemen ve Cezayir'den

Katillere bir mesajda Yemen ve Cezayir'den

El Kaide'nin Yemen ve Kuzey Afrika kolu ortak bir açıklama yayınladı. Suudi Arabistan rejiminin geçen hafta infaz ettiği idam cezaları hakkında bir beyanat yayınlayan gruplar, idam edilen alimlerin intikamının alınacağının altın çizdi.

A+A-

Arap Yarımadası El Kaidesi ile İslami Mağrip El Kaidesi, Suudi Arabistan’ın en son uyguladığı idam kararları hakkında ortak bir beyanat yayınladı. Al-i Selül tağutlarının idam ettiği 47 kişiden en az 40’ının kendileri ile bağlantılı olduğu belirtilen açıklamada Suudi Arabistan’dan bunun intikamının alınacağı belirtildi.

Cihadi forumlarda dolaşan ve El Kaide'nin en eski iki yapılanmasına dayandırılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Suud hükümeti, alimlerden ve ilim talebelerinden bir grubu ve asrımızdaki haçlı saldırılarına karşı mücadele eden mücahitleri idam etti. Oysa bu kişiler, haçlı saldırılarına karşı canlarını verdiler, mallarını infak ettiler ve Allah’ın insanlardan açıklamaları için söz aldığı hak kelimesini her yerde söylediler."

El Kaide’nin farklı iki kolu olan Arap Yarımadası El Kaidesi ile İslami Mağrip El Kaidesi (Bu iki oluşum özellikle Yemen ve Cezayir merkezli faaliyet yürütmektedir) ortak açıklamada, idam kararlarının Suudi Arabistan’ın azgınlığını ve Allah yolunda yapılan cihada karşı savaş içerisinde olduğunu yeterince açık bir şekilde göstermektedir dedi.

Suudi Arabistan’ın idam kararları hakkında daha önce uyarıda bulunan gruplar, “Doğuda ve batıda bulunan mücahitler, kardeşlerinin intikamını almak için kendilerine söz verdiklerini bildikleri halde buna cesaret ettiler. Mücahitler, Suud’un bu aptalca hareketinden önce Riyad yöneticilerini bu noktada uyarmıştı.” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan yöneticilerine seslenilen beyanatta, “Allah’ın şehit kardeşlerimizin ailelerinin, kardeşlerinin ve sevdiklerinin gönüllerini rahatlatacağı günü bekleyin” ifadelerini kullanarak en yakın zamanda bu idamların intikamlarının alınacağını bildirdi.

Açıklamada, “Suud hükümeti mücahitlerin kanını, miladi yılın başlangıcında kutlanan haçlı bayramında haçlılara bir kurban olarak sundu.” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz Ocak ayının ikinci gününde terör suçlamasıyla yargılanan 47 kişi hakkında idam kararını uyguladığını ilan etmişti. İdam edilen 47 kişiden -aralarından önemli Rafizi/Şii din adamı Nemr en Nemr'in bulunduğu- 4 kişinin Şii olduğu belirtilirken diğer 43 kişinin El Kaide yapılanmasına yıllar önce katkılar sunan önemli ve eski alim ve mücahitler olduğu belirtiliyordu.

Suudi Arabistan tarafından idam edilen 43 Ehl*i Sünnet mensubu içinde yer alan en önemli isimlerin başında Necd alimlerden Faris Zahrani, Hamd Humeydi ve Abdulaziz Tuveyli gelmektedir. 

 

 

Kaynak: incanews

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler